Wielka Sobota, 14 kwietnia 966 r.

Mesco dux baptizatur

Mieszko I – Książę znakomity

 


 

 


 

Zapowiedzi przedślubne

 


30. Niedziela Zwykła w ciągu roku

23 października 2016 r.

 

Zapowiedzi I

 

 

Zapowiedzi II

 


Zapowiedzi III

 

Wiśniewski Kamil , kawaler, zam. w Rykach, ul. Aliny, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
Wojtaś Magdalena, panna, zam. w Rykach, ul. Słowackiego, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach
 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

 


Ogłoszenia

23 października 2016 r. – 30. Niedziela Misyjna

 

 

1. Dziś Niedziela Misyjna; ofiary zbierane na tacę przeznaczone są na misje.
 


2. Na nabożeństwo różańcowe zapraszamy codziennie o godz. 16.30; w soboty o godz. 8.00; wspólnoty modlitewne prowadzą różaniec codziennie o godz. 8.00, w niedziele przed sumą. Po nabożeństwie wielkiej pokuty na Jasnej Górze we wszystkie niedziele do 13 listopada będziemy śpiewać Suplikacje na zakończenie Mszy Św.

W sobotę, 19 listopada w Krakowie – Łagiewnikach nastąpi Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana; grupa modlitewna z naszej parafii organizuje w tym dniu pielgrzymkę do Krakowa – Łagiewnik. Szczegóły w gablocie.
 


3. W tym tygodniu w liturgii: w piątek wypada uroczystość św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, głównych Patronów Diecezji Siedleckiej; ze względu na uroczystość można spożywać potrawy mięsne.

4. Wczoraj zakończył się cykl katechez przedmałżeńskich dla narzeczonych dekanatu ryckiego, który obowiązuje w naszej Diecezji. Kolejny cykl tych katechez zostanie przeprowadzony w lutym i w czerwcu 2017 r.
 


5. Dziś, po ukończeniu katechez przedmałżeńskich odbędzie się w naszym kościele skupienie dla narzeczonych, które rozpocznie się Mszą Św. o 14.00; będzie konferencja i adoracja Najśw. Sakramentu (możliwość spowiedzi).
 


6. W sobotę, 29 października o godz. 13.00 zostanie odprawiona w naszym kościele Msza Św. Hubertowska z okazji Jubileuszu 70-lecia Wojskowego Koła Łowieckiego nr 155 SOKÓŁ w Stawach. Niepowtarzalną oprawę muzyczną liturgii oraz koncert na cześć św. Huberta wykona Zespół Francuskiej Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne”.

7. Za tydzień, w ostatnią niedzielę października wypada uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego. Świątynia jest znakiem Boga i miejscem naszego z Nim spotkania, w której Bóg udziela nam swoich darów: wysłuchuje modlitw, obdarza miłosierdziem i karmi Ciałem swego Syna. Świątynia jest także znakiem naszej wiary i naszym wspólnym domem, gdzie spotykamy się, by wyznać wiarę i odnaleźć siebie jako Kościół, gdzie możemy przyjmować sakramenty. Swoją obecnością i ofiarami dbajmy o ten widzialny znak Bożej miłości do nas.
 


8. W przyszłą niedzielę na sumie obrzęd Chrztu dzieci; katechezy przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych prowadzone są w pierwsze trzy niedziele każdego miesiąca na wikariacie w sali katechetycznej o godz. 16.15.
 


9. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:
• Msze św. dla niepełnosprawnych to nowa inicjatywa, z której każdy może skorzystać, s. 14;
• Relikwii nie można traktować jak talizmanów. Jak powinien wyglądać prawdziwy ich kult, s. 18;
• Czym było Nabożeństwo Wielkiej Pokuty na Jasnej Górze?
• Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym – w relacji al. Łukasza Rodzosia;
• POWIAT RYCKI – Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej;
Zachęcamy do nabywania i życzymy miłej lektury.
 


10. Cegiełki na budowę Domu Pielgrzyma w Pratulinie w nominałach od 5 zł do 200 zł można nabyć w zakrystii i w kancelarii; zaś w niedziele przy stoliku pod chórem – dyżury mają małżeństwa z Parafialnej Wspólnoty Rodzin.

11. Pan organista naszej Parafii tradycyjnie odwiedza rodziny zanosząc poświęcone opłatki na stół wigilijny.
 


12. Do 03 listopada 2016 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. Jana Pawła II trwa zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Miejsce zbiórki – plac obok sali gimnastycznej, wjazd od ul. Jana Pawła II. Zużyty sprzęt można przywozić w dni robocze w godzinach 7.00 – 19.00.

13. Za tydzień z soboty na niedzielę (29/30 października) nastąpi zmiana czasu.
 


14. Rektor Lubelskiej Szkoły Wyższej w Rykach informuje, że inauguracja roku akademickiego 2016/2017 odbędzie się w sobotę, 05 listopada o godz. 12.00; Msza Św. w tej intencji będzie w niedzielę, 06 listopada o godz. 10.30.

15. Ministranci z naszej Parafii w kategorii gimnazjalnej z ośmiu drużyn zajęli pierwsze miejsce w turnieju. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

16. W przyszłą niedzielę zapraszamy na Mszę Św. wieczorową wszystkich kandydatów przygotowujących się do Bierzmowania; po Mszy Św. będzie zrealizowany program związany z pierwszym spotkaniem po ŚDM 2016 r. Przebieg spotkania następujący: a) konferencja; b) pantomina "Jezus żyje"; c) adoracja Najświętszego Sakramentu.
 


17. W kilku miejscach naszego kościoła: na balustradach kaplic i przy figurach św. Antoniego i św. Izydora są wyłożone kartki wypominkowe. Zachęcam rodziców i dziadków do włączenia dzieci przy pisaniu wypominek: jest okazja, aby opowiedzieć dzieciom o tych, których imiona zostaną wypisane na kartkach. W naszej Parafii w wypominkach rocznych polecamy Zmarłych w ponad 40 intencjach mszalnych. Na wypominki roczne składamy ofiarę w wysokości intencji mszalnej, pozostałe wypominki z dobrowolną ofiarą będą odczytane w listopadzie.

18. Wypisane kartki wypominkowe przyjmujemy w zakrystii i w kancelarii; w sobotę także na cmentarzu będą przyjmowane wypominki przez księdza pełniącego dyżur w godz. 10.00 – 12.00, 14.00 – 16.00; w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny będzie Msza Św. na cmentarzu od 12.00.
 

 

19. Termin zarezerwowanych intencji należy koniecznie potwierdzić na 7 – 10 dni przed wyznaczoną datą.
 

20. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.

 

21. Od września kancelaria cmentarna jest czynna codziennie (oprócz niedziel i uroczystości) w godz. 8.00 – 17.00 (w soboty i poniedziałki jest przerwa od 11.00 – 14.00); w dni powszednie w naszym kościele Msze Św. o godz. 6.30, 7.00, 7.30 i 18.00; Msza Św. w kaplicach: Ownia – godz. 9.00; Stawy – godz. 10.30.

 

 

22. Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki w Polsce i za granicę.

 


 

 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

 

Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 


 

 

 


 

 

 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 

Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

 

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, tutejszych parafian (ważne jest faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii), zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (tzn. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(4) przed planowanym chrztem udział w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

 


B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

Praktyczne wskazania:

 

 1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa. W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

 2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

 3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty: październik 2015; luty i czerwiec 2016 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem).


 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty: w 2015 – październik: 03, 10, 17, 24; w 2016 – luty: 06, 13, 20, 27; w 2016 – czerwiec: 04, 11, 18, 25. Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie: http://www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium MB w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


 

 

Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

 


 

 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRD

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

4.

ks. Jarosław Sawiuk

wikariusz

5.

Kuc Monika

sekretarz PRD

6.

Piątek Tomasz

organista

7.

Markiewicz Michał

kościelny

8.

s. Pycka Agnieszka

katechetka

9.

Piskorska Anna

katechetka

10.

Gugała Kacper

rzecznik PRD

11.

Gogacz Sylwia

 

12.

Gregorczyk Jadwiga

 

13.

Jagiełło Anna

 

14.

Kornas Elżbieta

 

15.

Kostyra Zdzisław

 

16.

Lipska Elżbieta

 

17.

Piątek Ewa

 

18.

Polaszek Barbara Beata

 

19.

Porowska Bogumiła

 

20.

Pośpiech Grzegorz

 

21.

Stoń Tadeusz

 

22.

Sulej Ewa

 

23.

Warowny Stefan

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRE

2.

Kapusta Grzegorz

radny Sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

6.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

7.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


 

 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara Beata

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Markiewicz Michał

kościelny

4.

s. Wójcik Danuta

katechetka

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

 

do góry