6

 

OGŁOSZENIA

05 lipca 2015 r. - 14. Niedziela Zwykła

 

1. Dziś wypada 1. niedziela miesiąca: ofiary składane na tacę przeznaczamy na renowację; przed sumą czytanie wypominek (Ryki: ul. Żytnia, Górna, Zielona i Okopowa); po Mszy Św. adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

 

2. W dzisiejszą niedzielę na sumie nastąpi uroczyste wręczenie p. Romanowi Zarzyckiemu, długoletniemu organiście naszej Parafii odznaczenia papieskiego zw. Benemerenti (medal i dyplom); świadkami wręczenia będzie Rodzina Wyróżnionego niecodziennym papieskim medalem i zgromadzeni Parafianie, których zapraszamy na tę uroczystość (obejrzyj na portalu Podlasie 24)

 

 

http://podlasie24.pl/ryki/kosciol/ryki-uroczystosc-wreczenia-papieskiego-odznaczenia-benemerenti-18478.html

 

 

3. W lipcu i sierpniu w dni powszednie w naszym kościele nie ma Mszy Św. o godz. 630; w niedziele lipca będzie dodatkowa Msza Św. o godz. 2000 (bez organisty, z krótką homilią) – jeśli ta propozycja będzie potrzebna, wówczas przedłużymy ją na miesiąc sierpień; w kaplicach: Ownia i Stawy Msza Św. w niedziele będzie o godz. 1430.

 

 

 

4. W tym tygodniu w liturgii: w poniedziałek wspomn. bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy; w środę wspomn. św. Jana z Dukli, kapłana; w sobotę święto św. Benedykta, opata, Patrona Europy.

 

 

5. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

• Zmiany personalne księży w parafiach naszej diecezji;

• Kiedy Stolica Apostolska ogłosi oficjalne stanowisko w sprawie z Medjugorje i jaki będzie werdykt?

• Narkotyki i magia. Czym grożą te i podobne uwikłania?

• Jak odpocząć, by umocnić rodzinne więzi?

• O alergii na gluten i sposobach unikania jej skutków.

Zachęcamy do nabywania i życzymy miłej lektury.

 

6. W sobotę o godz. 900 zapraszamy wszystkich z Liturgicznej Służby Świeckich na spotkanie ogólne.

 

 

7. W zakrystii dostępna jest Księga Intencji 2015 i 2016 — można zamawiać intencje Mszy Św. Termin zarezerwowanych Mszy Św. należy potwierdzać na 7 – 10 dni przed wyznaczoną datą.

 

 

8. Koło Przyjaciół Radia Maryja organizuje pielgrzymkę do Częstochowy. Wyjazd w sobotę, 11 lipca 2015 r.
o godz. 2400 z parkingu obok plebanii przy Ósemce; koszt 60 zł. Powrót w godz. wieczornych 12 lipca 2015 r. Zapisy do 09 lipca 2015 r. pod numerem telefonu (81) 8653 452. Serdecznie zapraszamy.

 

9. Odnowa w Duchu Świętym organizuje pielgrzymkę do Woli Gułowskiej w dniu 16 lipca 2014 r. (czwartek) na święto Matki Bożej Szkaplerznej. Informacje szczegółowe w zakrystii i w gablocie przed kościołem.

 

10. Pani Teresa Boman, katechetka informuje, że w sobotę, 18 lipca organizowana jest pielgrzymka do Sokółki i innych miejsc; koszt wyjazdu 70 zł od osoby; zapisy pod numerem telefonu 512 810 865 (informacje w gablocie).

 

 

11. Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki do Sanktuariów.

 

12. Bardzo serdecznie dziękuję za nieodpłatną pomoc przy parafii: za użyczenie zwyżki podczas przycinania krzewów oraz za ciągnik z przyczepą i wywiezienie gałęzi.

 

 

13. Odpust parafialny św. Jakuba odbędzie się w sobotę, 25 lipca w dniu, w którym wypada uroczystość. W naszym kościele Msze Św. będą o godz. 700, 900, 1200 i 1800. Główna Msza Św. odpustowa o godz. 1200 będzie celebrowana przez ks. kan. Henryka Demiańczuka, który wygłosi okolicznościowe odpustowe kazanie. Msza Św. o godz. 1800 będzie połączona z poświęceniem nabytych ostatnio pojazdów. Odpust można zyskać na każdej Mszy Św. wypełniając obowiązujące warunki. Odpust parafialny poprzedzi 40-godzinne nabożeństwo: od 22-24 lipca (środa – piątek); w te dni oprócz całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu o godz. 1200 Msza Św.

 

14. Pan Michał, wykonujący obowiązki kościelnego przyjął pracę tylko do końca wakacji; informuję, że poszukujemy pracowitego i uczciwego człowieka na stanowisko kościelnego.

 

15. Wakacje niech staną się dla dzieci i młodzieży okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpo­średnim kontakcie z przyrodą a przez piękno tej ziemi niech przemawia do nas sam Stwórca. Nie zapominajmy, że każdy katolik ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej.

 

 


 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

 

Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


14. Niedziela Zwykła

05 lipca 2015 r.

 

Zapowiedzi I

 

CIEŚLIK Przemysław Wojciech, kawaler, zam. w Rykach, ul. Poniatowskiego, Parafia w Rykach i

STRZAŁKOWSKA Ewa Waleria, panna, zam. w Wieniawie, ul. Chojniak, Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wieniawie.

 

JUSZCZYK Krzysztof Wiesław, kawaler, zam. w Lublinie, ul. Spadochroniarzy, Parafia Garnizonowa pw. Niepokalanego Poczęcia w Lublinie i

POTOCKA Urszula Gabriela, panna, zam. w Lublinie, ul. Spadochroniarzy, Parafia Garnizonowa pw. Niepokalanego Poczęcia w Lublinie

 

KACZMARCZYK Kamil, kawaler, zam. w Rykach, ul. Kościuszki, Parafia w Rykach i

LUDOWICH Ewa, panna, zam. w Drążgowie, Parafia Podwyższenia Krzyża Św. w Sobieszynie.

 

FILIKS Adam Piotr, kawaler, zam. w Dęblinie, ul. Lipowa, Parafia pw. św. Piusa V w Dęblinie i

BANACH Ewa Weronika, panna, zam. Osiedle Stawy, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

Zapowiedzi II

 

KUŹLIK Krzysztof, kawaler, zam. w Rykach, ul. Kordiana, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

KOBUS Marzena, panna, zam. w Samorządkach, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Górznie.

 

GŁOGEK Paweł, kawaler, zam. w Nowej Dąbi, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

ROSTKOWSKA Agnieszka, panna, zam. w Rostkach, Parafia pw. św. Anny w Nowym Mieście.

 

ŁUKJAŃCZUK Michał Jakub, kawaler, zam. w Białej Podl., Parafia pw. św. Michała Arch. w Białej Podl. i

KĘPKA Karolina, panna, zam. w Rykach, ul. Kochanowskiego, Parafia w Rykach.

 

MADEJ Mariusz Adam, kawaler, zam. w Rykach, ul. Kochanowskiego, Parafia w Rykach i

KARASIŃSKA Ewelina Aneta, panna, zam. w Rykach, ul. Agamemnona, Parafia w Rykach.

 

Zapowiedzi III

 

MRÓZ Radosław, kawaler, zam. w Nowej Dąbi, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

EJCHSZTET Angelika Kinga, panna, zam. w Janopolu, Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie.

 

WÓJCICKI Michał, kawaler, zam. w Rykach, ul. Sadowa, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

PIWOŃSKA Katarzyna, panna, zam. w Rykach, ul. Okopowa, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach.

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami

ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 


Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

 

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

 

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie
z naszej Parafii)
.

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, miejscowych parafian, zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii (a nie tylko zameldowanie);

(4) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (m.in. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie
z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(5) udział przed planowanym chrztem w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

 

Praktyczne wskazania:

1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa.


W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty: czerwiec 2015; październik 2015; luty 2016,  w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem)

 

 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty:

w 2015 – czerwiec: 06, 13, 20, 27;

w 2015 – październik: 03, 10, 17, 24;

w 2016 – luty: 06, 13, 20, 27.

 

Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie:

www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

Nadto narzeczonych obowiązują indywidualne rozmowy w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego dla narzeczonych Dekanatu Ryckiego; poradnia mieści się na wikariacie (tablice informacyjne) kontakt telefoniczny z doradczynią życia rodzinnego: P. Marta Chmielewska Rytel, tel. +48 600 167 227.

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2015

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRD

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

4.

ks. Jarosław Sawiuk

wikariusz

5.

Kuc Monika

sekretarz PRD

6.

Piątek Tomasz

organista

7.

Markiewicz Michał

kościelny

8.

s. Pycka Agnieszka

katechetka

9.

Gugała Kacper

rzecznik PRD

10.

Gogacz Sylwia

 

11.

Gregorczyk Jadwiga

 

12.

Jagiełło Anna

 

13.

Kornas Elżbieta

 

14.

Kostyra Zdzisław

 

15.

Lipska Elżbieta

 

16.

Piątek Ewa

 

17.

Polaszek Barbara Beata

 

18.

Porowska Bogumiła

 

19.

Pośpiech Grzegorz

 

20.

Stoń Tadeusz

 

21.

Sulej Ewa

 

22.

Warowny Stefan

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2015

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRE

2.

Kapusta Grzegorz

radny Sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

6.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

7.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2015

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara Beata

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Markiewicz Michał

kościelny

4.

s. Wójcik Danuta

katechetka

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

 

do góry