1050 rocznica Chrztu Polski

 


 

OGŁOSZENIA

29 listopada 2015 r. - 1. Niedziela Adwentu

 

 

1. Pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny. Adwent to czas radosnego przygotowania do Bożego Narodzenia. Okres Adwentu ma 2 części: część I zaczyna się od 1. niedzieli Adwentu i trwa do 16 grudnia; przygotowuje nas na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów; część II Adwentu od 17 grudnia do wigilii to bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

 

 

2. Dziś w naszej Parafii Niedziela Radiowa; ofiary na tacę są przeznaczone na diecezjalną rozgłośnię a Słowo Boże głosi przedstawiciel Katolickiego Radia Podlasie.

 

 

3. W całej Polsce organizowana jest Wielka Uliczna Zbiórka Darów. Na terenie Ryk zbiórkę organizują wolontariusze Caritas w ZSO nr 1; zbierana jest odzież, obuwie, zabawki, słodycze, żywność długoterminowa, ziemiopłody. Dary zostaną przekazane dzieciom potrzebującym z rodzin wielodzietnych i będącym w trudnej sytuacji materialnej.

 

 

4. Rozpoczęte w piątek dni skupienia pt. Miłosierdzie w rodzinie, zorganizowane przez Parafialną Wspólnotę Małżeństw zakończą się dziś o godz. 1200 podczas Mszy Św. z obrzędem zapalenia świecy Jubileuszowej.

 

 

5. W dzisiejszą niedzielę o godz. 1800 w sali na wikariacie odbędzie się Walne Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży. Prosimy o obecność członków Stowarzyszenia i rodziców Niebieskich Owieczek.

 

 

6. W dni powszednie Adwentu o godz. 630 serdecznie zapraszamy na Roraty, czyli na Mszę Św. o Matce Bożej; podczas tej Mszy Św. z krótką homilią będzie zapalana specjalna świeca, zwana roratką, która symbolizuje Maryję. Codziennie przed Roratami o godz. 615 będą śpiewane godzinki. Serdecznie zapraszamy.

 

 

7. Caritas Polska rozprowadza świece wigilijne w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dochód z ich sprzedaży wesprze dzieci z ośrodków opieki zastępczej oraz dzieci w potrzebie. W naszej Parafii rozprowadzaniem świec wigilijnych zajmuje się Odnowa w Duchu Św. W zależności od wielkości świece są po 5 zł, 10 zł, 15 zł i 20 zł.

 

 

8. W naszym kościele trwa modlitwa wypominkowa: w listopadzie codziennie czytamy imiona zapisane na parafialnych kartkach wypominkowych, odmawiamy różaniec i polecamy Zmarłych w Mszy Św. W dzisiejszą niedzielę modlitwa wypominkowa przed sumą (kartki z poza Parafii) i Msza Św. o godz. 1200; jutro ostatni dzień listopada: zapraszamy o godz. 1630 na różaniec wypominkowy i Mszę Św. o godz. 1700.

 

 

9. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

• Po co jest Adwent? Jakie symbole towarzyszą nam w jego przeżywaniu?

• W tym numerze comiesięczny dodatek formacyjny dla Kół Żywego Różańca;

• Czy można spotkać Boga na Facebooku? O księdzu, który stara się takie spotkanie ułatwić innym;

• O upadku obyczajów i języka publicznej debaty, s. 15;

• Niezwykła historia uciekiniera z obozu w Sobiborze, która stała się inspiracją do nakręcenia filmu.

Zachęcamy do nabywania i życzymy miłej lektury.

10. Dziś, w ostatnią niedzielę listopada o godz. 1200 chrzest dzieci; w grudniu chrzest będzie w 2. dzień świąt Bożego Narodzenia. Przypominam, że rodzice zgłaszają dziecko w kancelarii parafialnej miesiąc przed chrztem; w naszej Diecezji rodziców i chrzestnych obowiązują katechezy przedchrzcielne; nowy cykl katechez rozpocznie się w 1. niedzielę miesiąca, 06 grudnia o godz. 1615 (2. Niedziela Adwentu – rozpoczęcie Rekolekcji).

 

 

11. Za tydzień, w 2. Niedzielę Adwentu w całej Polsce wypada dzień modlitwy za Kościół na Wschodzie i od wielu lat w kościołach prowadzana jest zbiórka ofiar do puszek na Pomoc Kościołowi na Wschodzie. Za dar serca Bóg zapłać.

 

 

 

 

12. W tym tygodniu wypada: 1. czwartek miesiąca (03 grudnia) z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu; 1. piątek miesiąca (książeczki 1.piątkowe podpisujemy dzieciom dopiero po zakończonym nabożeństwie; przed południem w każdy 1. piątek miesiąca ksiądz odwiedza chorych, którzy prosili o comiesięczną spowiedź i Komunię św.); w 1. sobotę miesiąca (05 grudnia) nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi o godz. 1800 poprzedzone spotkaniem z Kółkami Różańcowymi o godz. 1745; ofiary z tacy przeznaczamy na misje.

 

 

13. Za tydzień 06 grudnia wypada 1. niedziela miesiąca: przed sumą czytanie kartek wypominkowych i Msza Św. o godz. 1200, po Mszy Św. adoracja Najśw. Sakramentu. Dodatkowe ofiary składane na tacę przeznaczamy na renowację. Aktualnie renowacji poddawana jest balustrada z kaplicy Matki Bożej Śnieżnej.

 

 

14. Rekolekcje Adwentowe w naszej Parafii rozpoczną się 06 grudnia, w 2. Niedzielę Adwentu. Rekolekcje Adwentowe przeprowadzi ks. dr hab. Jan Przybyłowski, prof. UKSW. Program Rekolekcji: Msze Św. w niedzielę bez zmian, natomiast w poniedziałek i wtorek: 630, 1000, 1200, 1600 i 1800. Spowiedź rekolekcyjna w poniedziałek i wtorek 30 minut przed każdą Mszą Św. (w przyszłą niedzielę nie będziemy spowiadać).

 

 

15. Od kilku dni jest włączony piec gazowy centralnego ogrzewania; prosimy o zamykanie drzwi do kościoła. W związku z dużymi kosztami związanymi z ogrzewaniem kościoła proponuję, aby ofiary dodatkowo składane na tacę w 3. niedzielę miesiąca od grudnia do kwietnia przeznaczyć na ten cel. Dziękuję za zrozumienie.

 

16. Wielkie podziękowania pani Magdalenie Pastuszce za ofiarowanie wieńców do dekoracji adwentowej.

 

17. W ubiegłym roku przed Świętami wiele osób chciało ofiarować świerki do dekoracji świątecznej; w tym

 

 

18. W zakrystii dostępna jest Księga Intencji. Termin zarezerwowanych intencji należy potwierdzać na 7 – 10 dni przed wyznaczoną datą.

 

 

 

19. Ogłoszenie Rejonowego Koordynatora Światowych Dni Młodzieży (zobacz więcej...) Pobierz formularz wolontariusza formularz rodziny

 


 

 

Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki do Sanktuariów.

 


 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

 

Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


1. Niedziela Adwentu

29 listopada 2015 r.

 

Zapowiedzi I

 

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

 

Zapowiedzi II

 

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

 

Zapowiedzi III

 

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 

Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

 

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, tutejszych parafian (ważne jest faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii), zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (tzn. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(4) przed planowanym chrztem udział w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

Praktyczne wskazania:

 

 1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa. W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

 2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

 3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty od 03 październik 2015; luty i czerwiec 2016 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem).


 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty: w 2015 – październik: 03, 10, 17, 24; w 2016 – luty: 06, 13, 20, 27; w 2016 – czerwiec: 04, 11, 18, 25. Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie: http://www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium MB w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


 

 

Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

 


 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2015

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRD

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

4.

ks. Jarosław Sawiuk

wikariusz

5.

Kuc Monika

sekretarz PRD

6.

Piątek Tomasz

organista

7.

Markiewicz Michał

kościelny

8.

s. Pycka Agnieszka

katechetka

9.

Gugała Kacper

rzecznik PRD

10.

Gogacz Sylwia

 

11.

Gregorczyk Jadwiga

 

12.

Jagiełło Anna

 

13.

Kornas Elżbieta

 

14.

Kostyra Zdzisław

 

15.

Lipska Elżbieta

 

16.

Piątek Ewa

 

17.

Piskorska Anna

katechetka

18.

Polaszek Barbara Beata

 

19.

Porowska Bogumiła

 

20.

Pośpiech Grzegorz

 

21.

Stoń Tadeusz

 

22.

Sulej Ewa

 

23.

Warowny Stefan

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2015

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRE

2.

Kapusta Grzegorz

radny Sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

6.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

7.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2015

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara Beata

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Markiewicz Michał

kościelny

4.

s. Wójcik Danuta

katechetka

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

 

do góry