6

 

OGŁOSZENIA

02 sierpnia 2015 r. - 18. Niedziela Zwykła

 

 

1. 02 sierpnia wypada 1. niedziela miesiąca: ofiary składane na tacę przeznaczamy na renowację (w minionym tygodniu organmistrz z Rzeszowa, p. Ziaja Paweł dokonał strojenia organów); przed sumą czytanie kartek wypominkowych i Msza Św. o godz. 1200, po Mszy Św. adoracja Najśw. Sakramentu.; we wtorek, 04 sierpnia wspomn. św. Jana Marii Vianneya, prezbitera; w sobotę wspomn. św. Dominika, prezbitera.

 

 

2. W środę, 05 sierpnia wypada rocznica poświęcenia Rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej, w której znajduje się obraz Matki Bożej Śnieżnej. Zapraszam Parafian na uroczystą Mszę Św., która będzie sprawowana o godz. 1200 przy ołtarzu w kaplicy z obrazem Matki Bożej Śnieżnej w Rykach.

 

3. W czwartek obchodzimy święto Przemienienia Pańskiego, które zostało ustanowione przez papieża Kaliksta III 06 sierpnia 1456 r. na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami pod Belgradem. Msze Św. o godz.: 700, 900, 1200 i 2000; w tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca.

 

 

4. Informacje o Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej na Jasną Górę 2015 dostępne są w gablocie  i na parafialnej www. We wtorek, jak co roku 04 sierpnia przez Ryki przejdzie Piesza Pielgrzymka Diecezji Siedleckiej. Około godz. 1400 nasza Parafia przyjmie pielgrzymów posiłkiem i odpoczynkiem na terenie przykościelnym. Parafian zachęcamy do wyjścia na Ryki Królewskie oraz na ulice: Dolną i Szkolną oraz pod kościół, aby powitać pielgrzymów, po godzinnym odpoczynku pożegnamy pielgrzymów, którzy przejdą ul. Warszawską i Słowackiego w kierunku Dęblina.

 

5. Przyjęciem pielgrzymów zajmuje się Parafialny Zespół Charytatywny kierowany przez Odnowę w Duchu Świętym. Parafian zachęcamy do włączenia się w tę akcję; tych, którzy chcą cokolwiek ofiarować na ten cel prosimy o dostarczenie artykułów do bezpośredniego spożycia do godz. 900 we wtorek. Podczas ostatnich zbiórek ofiar na wydatki związane z przyjęciem pielgrzymów zgromadzono prawie 1500 zł (ok. 1,50 zł na pielgrzyma). Jeszcze dziś jest okazja złożenia ofiar do puszek na ten cel. Bóg zapłać wszystkim za wszelką pomoc: zarówno w postaci ofiar pieniężnych jak też napojów i artykułów żywnościowych oraz lekarstw.

 

 

6. Informacje pielgrzymkowe grupy 8a: zapisy będą prowadzone 03 i 04 sierpnia (poniedziałek i wtorek) w godz. 1600 – 1800. Koszt wpisowego 120 zł. Msza święta rozpoczynająca pielgrzymkę będzie sprawowana 04 sierpnia o godz. 1800. W środę, 05 sierpnia o godz. 400 wyruszy grupa 8a z kościoła na trasę 35 Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę; o godz. 700 jest przewidziana Msza Św. w Dęblinie pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Przewodnikiem Grupy 8a Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę jest ks. Tomasz Oponowicz.

 

7. Ci, którzy nie mogą pójść na pielgrzymkę, mogą wziąć w niej udział duchowo. Oto zasady: codziennie w czasie trwania pielgrzymki należy uczestniczyć w Mszy Św., przyjąć Komunię Św.; w kościele codziennie o godz. 2000 będą prowadzone wieczorne apele pielgrzymkowe; intencję zapisaną na kartce wraz z imieniem i nazwiskiem oraz dokładnym adresem można przekazać przewodnikowi grupy lub komuś idącemu w pielgrzymce dołączając ofiarę pieniężną, która będzie przeznaczona na dofinansowanie tych, którzy pragną iść na pielgrzymkę, ale stan materialny im na to nie pozwala.

 

8. Codziennie od 05 sierpnia (środa) do 14 sierpnia (piątek) włącznie w kościele będą prowadzone Apele Pielgrzymkowe, rozpoczynające się Mszą Św. o godz. 2000; następnie będzie konferencja pielgrzymkowa, różaniec w intencjach duchowych uczestników Pielgrzymki i Apel Jasnogórski. Zachęcamy do udziału w apelach, na które zabieramy lampiony. W tym czasie nie będzie Mszy Św. o godz. 1800.

 

 

9. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

• Relacje z Festiwalu Życia w Kodniu oraz Wakacyjnego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie;

• Przemoc wobec osób starszych to częste zjawisko. O mechanizmach zastraszania i formach pomocy;

• Alkoholizm nie wybiera. Jak pomóc uzależnionym kobietom?

• Czym są JOW-y i jaki mogą przynieść wynik w wyborach? • Jak mądrze pomagać uchodźcom?

Zachęcamy do nabywania i życzymy miłej lektury.

 

 

10. Sierpień przeżywamy jako miesiąc trzeźwości; zachęcamy do podjęcia trudu wyrzeczenia i powstrzymanie się od nadużywania alkoholu. Ten trud powstrzymania się od picia alkoholu ofiarujmy w intencjach pielgrzymujących na Jasną Górę i w intencji rodzin dotkniętych chorobą alkoholową.

 

11. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielnej Mszy świętej, ale też o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.

 

 

12. W sierpniu w kościele parafialnym dodatkowa Msza Św. o godz. 2000 bez udziału organisty; w dni powszednie nie ma Mszy Św. o godz. 630; w kaplicach Msza Św. w niedziele o godz. 1430  (wyjątkowo 16 sierpnia w Owni Msza Św. o godz. 1200 - z okazji Jubileuszu 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Owni).

 

 

13. W zakrystii dostępna jest Księga Intencji 2015 i 2016 — można zamawiać intencje Mszy Św. Termin zarezerwowanych Mszy Św. należy potwierdzać na 7 – 10 dni przed wyznaczoną datą.

 

14. W sierpniu kancelaria cmentarna czynna jest codziennie (oprócz niedziel i uroczystości): poniedziałek, środa, piątek: godz. 1200–1700; wtorek, czwartek, sobota: godz. 800–1300.

 

 

15. Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki do Sanktuariów.

 

16. Pani Teresa Boman, katechetka informuje, że w dniach 29-30 sierpnia organizowana jest pielgrzymka. W programie: Gniezno, Poznań, Toruń i Licheń. Koszt 200 zł od 1 osoby; zapisy pod nr tel. 512 810 865.

 

 

17. Międzynarodowe spotkania z muzyką organową w kościele pw. Piusa V w Dęblinie we wszystkie niedziele sierpnia o godz. 1800. Wstęp wolny.

 

18. Pan Michał, wykonujący obowiązki kościelnego przyjął pracę tylko do końca wakacji; informuję, że poszukujemy pracowitego i uczciwego człowieka na stanowisko kościelnego.

 

 

19. Specjalistyczne Centrum Medyczne Sanmed w Rykach zaprasza rodziców z dziećmi w soboty sierpnia od 800 do 1400 na bezpłatną diagnostykę wad postawy.

 


 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

 

Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


18. Niedziela Zwykła

02 sierpnia 2015 r.

 

 

Zapowiedzi I

 

WOJEWODA Maciej Jan, kawaler, zam. w Rykach, ul. Słowackiego, Parafia w Rykach i

CELIŃSKA Ewa, panna, zam. w Rykach, ul. Sadowa, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

BUREK Tomasz, kawaler, zam. w Dudkach, Parafia pw. św. Bartłomieja w Korytnicy Łaskarzewskiej i

JĘDRYCH Monika Justyna, panna, zam. w Nowej Dąbi, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

FILIPEK Grzegorz, kawaler, zam. w Owni, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

PIENIĄŻEK Diana Mercedes, panna, zam. w Niwie Babickiej, Par. pw. św. Bartłomieja w Korytnicy Łask.

 

KULIK Tomasz, kawaler, zam. w Swatach, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

ZAGOŻDŻON Katarzyna, panna, zam. w Swatach, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

Zapowiedzi II

 

GRUZA Rafał, kawaler, zam. w Nowym Bazanowie, Parafia pw. Św. Maksymiliana w Bazanowie i

RODAK Anna, panna, zam. w Rykach, ul. Żytnia, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

FILIPEK Paweł Michał, kawaler, zam. w Owni, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

STARZECKA Joanna Agnieszka, panna, zam. w Rykach, ul. Słowackiego, Parafia w Rykach.

 

JANIUK Piotr, kawaler, zam. w Rykach, ul. Wyczółkowskiego, Parafia w Rykach i

LEMIESZEK Julia, panna, zam. w Przytocznie, Parafia Świętej Trójcy w Jeziorzanach.

 

Zapowiedzi III

 

NIEMIROWSKI Grzegorz Piotr, kawaler, zam. w Rykach, ul. Żytnia, Parafia w Rykach i

KAMIŃSKA Magdalena, panna, zam. w Jeruzalu, Parafia pw. św. Wojciecha w Jeruzalu.

 

KĘPKA Tomasz Paweł, kawaler, zam. Ownia 134, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

RODAK, Agnieszka panna, zam. w Leopoldowie, ul. Słoneczna 70, Parafia Leopoldów.

 

MATEŃKA Rafał Piotr, kawaler, zam. w Rykach, ul. Agamemnona, Parafia w Rykach i

ZADROŻNA, Klaudia Anna panna, zam. ul. Aleja Wyzwolenia 29, Pilawa, Parafia Pilawa.

 

KWIATKOWSKI Tomasz, kawaler, zam. w Parafii Maciejowice i

CIELOCH Justyna Ewa, panna, zam. w Parafii św. Michała Arch. w Warszawie (pochodząca z Dąbi N.)

 

SIKORSKI Łukasz Mateusz, kaw., zam. ul. Armii Ludowej, Toruń, Par. św. Ap. Piotra i Pawła w Toruniu i

POLASZEK Izabela, panna, zam. w Rykach ul. Janiszewska 5a, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach.

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami

ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 


Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

 

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

 

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie
z naszej Parafii)
.

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, miejscowych parafian, zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii (a nie tylko zameldowanie);

(4) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (m.in. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie
z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(5) udział przed planowanym chrztem w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

 

Praktyczne wskazania:

1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa.


W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty: czerwiec 2015; październik 2015; luty 2016,  w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem)

 

 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty:

w 2015 – czerwiec: 06, 13, 20, 27;

w 2015 – październik: 03, 10, 17, 24;

w 2016 – luty: 06, 13, 20, 27.

 

Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie:

www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

Nadto narzeczonych obowiązują indywidualne rozmowy w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego dla narzeczonych Dekanatu Ryckiego; poradnia mieści się na wikariacie (tablice informacyjne) kontakt telefoniczny z doradczynią życia rodzinnego: P. Marta Chmielewska Rytel, tel. +48 600 167 227.

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2015

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRD

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

4.

ks. Jarosław Sawiuk

wikariusz

5.

Kuc Monika

sekretarz PRD

6.

Piątek Tomasz

organista

7.

Markiewicz Michał

kościelny

8.

s. Pycka Agnieszka

katechetka

9.

Gugała Kacper

rzecznik PRD

10.

Gogacz Sylwia

 

11.

Gregorczyk Jadwiga

 

12.

Jagiełło Anna

 

13.

Kornas Elżbieta

 

14.

Kostyra Zdzisław

 

15.

Lipska Elżbieta

 

16.

Piątek Ewa

 

17.

Polaszek Barbara Beata

 

18.

Porowska Bogumiła

 

19.

Pośpiech Grzegorz

 

20.

Stoń Tadeusz

 

21.

Sulej Ewa

 

22.

Warowny Stefan

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2015

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRE

2.

Kapusta Grzegorz

radny Sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

6.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

7.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2015

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara Beata

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Markiewicz Michał

kościelny

4.

s. Wójcik Danuta

katechetka

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

 

do góry