Mesco dux baptizatur

Wielka Sobota, 14 kwietnia 966 r.

Mieszko I – Książę znakomity

 


 

 


 

Zapowiedzi przedślubne

 


6. Niedziela Wielkanocna

01 maja 2016 r.

 

Zapowiedzi I

 

CHOJNACKI Kamil, kawaler, zam. w Moszczance, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

PAWŁOWSKA Katarzyna, panna, zam. w Ułężu Dolnym, Par. Podwyższ. Krzyża Świętego w Sobieszynie.

 

GRUDKA Paweł Jan, kawaler, zam. w Rykach, ul. Brzezinka, Parafia w Rykach i

TOPOREK Paula Weronika, panna, zam. w Dęblinie, ul. Asnyka, Parafia pw. św. Piusa V Papieża.

 

JEŻEWSKI Marcin, kawaler, zam. w Rykach, ul. Królewska, Parafia w Rykach i

STOLC Natalia, panna, zam. Skarszewy, ul. Akacjowa, Parafia pw. św. Michała Arch. w Skarszewach.

 

SZCZEPANIAK Tomasz, kawaler, zam. w Trojanowie, Parafia pw. św. Bartłomieja w Korytnicy i

KOŹLAK Karolina, panna, zam. w Owni, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

Zapowiedzi II

 

LASEK Jacek, kawaler, zam. w Owni, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

BICHTA Michalina Urszula, panna, zam. w Rykach, ul. K. Wojtyły, Parafia w Rykach.

 

STOŃ Piotr, kawaler, zam. w Owni, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

JOŃSKA Paulina, panna, zam. w Sędowicach, Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Bobrownikach

 

BERNACIAK Marcin Przemysław, kawaler, zam. w Potoku, Parafia w Rykach.

WINIEWSKA Katarzyna, panna, zam. w Warszawie, ul. Bracławska, Parafia pw. św. Jana i Pawła
w Warszawie.

 

KUDLAK Dawid, kawaler, zam. w Czernicu, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie i

KĘPKA Paulina, panna, zam. w Swatach, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

Zapowiedzi III

 

BARTYŚ Michał, kawaler, zam. w Brusowie, Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbe w Bazanowie i

PRZĄDKA Edyta Maria, panna, zam. w Rykach, ul. Słowackiego, Parafia w Rykach.

 

KUCHARSKI Hubert, kawaler, zam. w Rykach, ul. Królewska, Parafia w Rykach i

WĄSIEWSKA Patrycja Bożena, panna, zam. w Brzezinach, Parafia pw. św. Marcina Bpa w Stężycy.

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


Ogłoszenia

01 maja 2016 r. – 6. Niedziela Wielkanocna

 

 

 

1. Dziś wypada 1. niedziela miesiąca; przed sumą czytanie kartek wypominkowych (ul. Żytnia, Okopowa, Zielona i Górna), o godz. 12.00 Msza Św. za zmarłych polecanych w wypominkach. Po Mszy Św. adoracja Najświętszego Sakramentu. Dziś w parafii pw. Piusa V w Dęblinie odpust o godz. 12.00.

2. W dzisiejszą niedzielę o godz. 12.00 w Zalesiu zostanie odprawiona Msza Św. z okazji 90-lecia istnienia OSP z poświęceniem sztandaru.
 


3. Od dziś codziennie będziemy śpiewać Litanię Loretańską. Zachęcam do udziału w nabożeństwach majowych w kościele oraz przy krzyżach i kapliczkach. W naszym kościele nabożeństwo majowe codziennie przed Mszą Św. wieczorową o godz. 17.00, wyjątkowo w soboty o godz. 8.00 (po porannej Mszy Św.).
 


4. We wtorek, 03 maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. W naszym kościele będzie niedzielny porządek Mszy Św.; w Owni o godz. 12.00 uroczystość odpustowa.
 


5. We wtorek wypada 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja; o godz. 9.00 zapraszamy na uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny; po zakończeniu Eucharystii dalsza część programu odbędzie się na terenie zespołu pałacowo-parkowego pod pomnikiem – symbolem pamięci o Konstytucji 3 Maja 1791 r. Na znak patriotyzmu i narodowej solidarności wywieszamy flagę biało-czerwoną (02 maja jest święto flagi narodowej). Gospodarzem uroczystości jest Burmistrz Ryk (szczegóły w gablocie na plakacie).

6. W środę, 04 maja o godz. 18.00 Msza Św. w intencji Strażaków OSP oraz funkcjonariuszy i pracowników cywilnych KP PSP Ryki z okazji św. Floriana.

7. W tygodniu: 06 maja, 1. piątek miesiąca (przed południem ksiądz odwiedza chorych, którzy prosili o miesięczną spowiedź i Komunię św.); w 1. sobotę miesiąca (07 maja) nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi o godz. 19.00 poprzedzone spotkaniem z Kółkami Różańcowymi o godz. 18.45; ofiary na tacę przeznaczamy na misje.

8. Od piątku rozpoczynamy nowennę do Ducha Świętego przed uroczystością Jego Zesłania. W przyszłą niedzielę obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

9. W maju organizowane są pielgrzymki i wyjazdy modlitewne: Parczew, 07 maja (sobota) – członkowie Zespołów Synodalnych z ks. Jarosławem; Parczew, 08 maja (niedziela) – Diecezjalny Dzień Rodziny z ks. Tomaszem; Pratulin, 22 maja – 1. Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet z ks. Dariuszem. Zapisy. Koszt wyjazdu niewielki.

 


10. Katechezy przedchrzcielne prowadzone są w naszej Parafii przez 3 kolejne niedziele każdego miesiąca w sali na wikariacie. Kolejny cykl tych katechez rozpoczyna się dziś o godz. 17.15 (w lipcu i w sierpniu katechez nie prowadzimy).
 


11. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:
• Zaangażowanie strażaków ochotników jest misją. O Ochotniczych Strażach Pożarnych;
• Co wspólnoty katolickie mogą dać współczesnemu człowiekowi;
• Pustelnik z Libanu fascynuje opływających w wygody Europejczyków. O fenomenie św. Charbela, s.16;
• 10 lat od sprowadzenia relikwii św. Joanny Beretty Molli do sanktuarium św. Józefa w Siedlcach, s. 10;
• Jak postępować, gdy na ciele znajdziemy kleszcza?
• Ryki – Życie w mocy Ducha – sobotnie czuwanie w ramach przygotowań do ŚDM, s. 8;
• Ryki – Przegląd teatrów amatorskich, s. 24.
Zachęcamy do nabywania i życzymy miłej lektury.

12. Program poświęcenia pól :
Msza Św. i modlitwa w intencji Mieszkańców o uzdrowienie i wiarę oraz błogosławieństwo
08.05.2016 r. (niedziela), godz. 15.00: Edwardów – Ownia – Potok;
15.05.2016 r. (niedziela), godz. 14.00: Swaty; godz. 15.00: Nowa Dąbia – Stara Dąbia;
22.05.2016 r. (niedziela), godz. 15.00: Julin – Moszczanka – Zalesie;
26.05.2016 r. (Boże Ciało), godz. 15.00: Janisze – Karasiówka i Stawy;
29.05.2016 r. (niedziela), godz. 15.00: Chrustne – Oszczywilk – Ryki (Żytnia, Okopowa, Zielona i Górna);
05.06.2016 r. (niedziela), godz. 17.00: Ryki: ul. Warszawska i ul. Królewska (ul. Dolna).
Prosimy o pojazdy i przygotowanie ołtarzy.

13. Modlitwa o uzdrowienie, uwolnienie, oczyszczenie i nawrócenie; o wiarę i błogosławieństwo dla mieszkańców Jarmołówki, 05.06.2016 r. (niedziela), godz. 17.00: Ryki (Jarmołówka): ul. Chopina – Pl. Wolności – ul. Ogrodowa – ul. Lipowa.

14. Św. Jan Paweł II powiedział: Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości. W roku 1050-lecia Chrztu Polski oraz 60. rocznicę Jasnogórskich Ślubów Narodu z inicjatywy Komitetu Stop Aborcji zrodził się obywatelski projekt ustawy o prawie do narodzin dla każdego dziecka, by doprowadzić w Polsce do pełnej ochrony życia. Obywatelski projekt może być rozpatrywany przez Sejm tylko wtedy, gdy Komitet zbierze minimum 100 tys. podpisów. Podpisy zbierane są w całej Polsce; zgadzam się, aby podpisy były zbierane w naszym kościele.

 


15. Dostępna jest Księga Intencji na rok 2017; w maju intencje na przyszły rok będziemy zapisywać w zakrystii ale wyłącznie w dni powszednie.
 


16. Komunikat Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: 16 maja 2016 r. upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
 

17. W czerwcu 2016 r. zostanie przeprowadzony cykl katechez przedmałżeńskich dla narzeczonych dekanatu ryckiego. W sali domu parafialnego we wszystkie soboty czerwca: 04, 11, 18, 25 od godz. 1100 – 1300 będą katechezy przedmałżeńskie: 4 spotkania po 2 katechezy – (szczegóły w internecie: www.parafia-ryki.pl).

18. Odnowa w Duchu Świętym organizuje pielgrzymkę do Częstochowy na ogólnopolskie czuwanie w sobotę, 21 maja 2016 r. na Jasnej Górze, po drodze wizyta w sanktuarium Matki Bożej w Gidlu. Wyjazd autokarem z parkingu przy Ósemce w piątek, 20 maja o godz. 1130; powrót w sobotę przed północą. Koszt wyjazdu ok. 90 zł. Informacje w gablocie.

19. Od 02 – 03 lipca 2016 r. jest organizowana pielgrzymka do Poznania, Gniezna, Torunia i Lichenia. Koszt 180 zł (w tym autokar, nocleg, parking i przewodnik). Informacje w gablocie.
 


 

Ogłoszenie Rejonowego Koordynatora ŚDM

 

 

Pobierz formularz wolontariusza formularz rodziny

 

       Wielkimi krokami zbliżamy się do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się już w lipcu 2016 roku w Polsce. Przygotowując to wydarzenie, ponownie zwracamy się z prośbą do Rodzin naszego dekanatu, by na czas tych dni w Diecezjach otworzyły swoje domy i zechciały przyjąć młodzież. Rodzina przyjmująca młodych (co najmniej 2 osoby) zapewnia nieodpłatnie miejsce do spania (łóżko, tapczan lub materac) bez pościeli (uczestnicy posiadają śpiwory), dostęp do łazienki oraz śniadanie. Niektóre punkty programu (modlitwy, adoracje) będą kończyć się w późnych godzinach wieczornych, dlatego miejsce noclegu musi być wtedy dostępne. Młodzież sama organizuje przyjazd do miejsca zakwaterowania, lecz zdecydowana większość pielgrzymów będzie w naszym dekanacie po raz pierwszy, dlatego ważne jest, abyśmy pomogli w dotarciu na miejsca zbiórek w Parafii. Rodziny, które chciałaby przyjąć do siebie młodzież, oraz osoby, które chcą włączyć się w wolontariat ŚDM w naszym rejonie prosimy o pobranie, wypełnienie i oddanie formularza zgłoszeniowego kapłanom posługującym w Parafii. Zachęcamy do włączenia się w dzieło jakie powierzył nam papież Franciszek.

 


 

 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

 

Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 

Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki do Sanktuariów.

 


 

 


 

 

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 

Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

 

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, tutejszych parafian (ważne jest faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii), zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (tzn. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(4) przed planowanym chrztem udział w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

Praktyczne wskazania:

 

 1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa. W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

 2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

 3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty: październik 2015; luty i czerwiec 2016 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem).


 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty: w 2015 – październik: 03, 10, 17, 24; w 2016 – luty: 06, 13, 20, 27; w 2016 – czerwiec: 04, 11, 18, 25. Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie: http://www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium MB w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


 

 

Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

 


 

 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRD

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

4.

ks. Jarosław Sawiuk

wikariusz

5.

Kuc Monika

sekretarz PRD

6.

Piątek Tomasz

organista

7.

Markiewicz Michał

kościelny

8.

s. Pycka Agnieszka

katechetka

9.

Piskorska Anna

katechetka

10.

Gugała Kacper

rzecznik PRD

11.

Gogacz Sylwia

 

12.

Gregorczyk Jadwiga

 

13.

Jagiełło Anna

 

14.

Kornas Elżbieta

 

15.

Kostyra Zdzisław

 

16.

Lipska Elżbieta

 

17.

Piątek Ewa

 

18.

Polaszek Barbara Beata

 

19.

Porowska Bogumiła

 

20.

Pośpiech Grzegorz

 

21.

Stoń Tadeusz

 

22.

Sulej Ewa

 

23.

Warowny Stefan

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRE

2.

Kapusta Grzegorz

radny Sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

6.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

7.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


 

 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara Beata

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Markiewicz Michał

kościelny

4.

s. Wójcik Danuta

katechetka

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

 

do góry