1050 rocznica Chrztu Polski

 


 

 


OGŁOSZENIA

14 lutego 2016 r. – 1. Niedziela Wielkiego Postu

 

 

1. W życiu wiary stajemy u początku Wielkiego Postu. To czas, byśmy zobaczyli, co zaniedbaliśmy, a co zmienić w swoim życiu. Wielki Post jest szansą, abyśmy wybrali Jezusa i postawili Go na pierwszym miejscu. Ten święty czas jest znakiem i zbawczym wydarzeniem, które może odmienić naszą codzienność.

 

 

2. Dziś wypada święto św. Cyryla i Metodego, patronów Europy a także wspomnienie św. Walentego patrona zakochanych. Tego dnia zachęcamy wszystkich zakochanych do modlitwy w intencji osób najbliższych sercu.

 

 

3. Parafialna Wspólnota Małżeństw kończy dziś, rozpoczęte w piątek dni skupienia wokół Słowa Bożego w rodzinie.

 

 

4. Dziś, w 1. Niedzielę Wielkiego Postu odnowienie przyrzeczeń 1-komunijnych: dzieci szkolne kl. IV, V i VI podczas Mszy Św. o godz. 900; uczniowie kl. I i II z Gimnazjum o godz. 1200; uczniowie otrzymają potwierdzenie odnowienia przyrzeczeń. Uczniowie kl. III Gimnazjum jako kandydaci do Sakramentu Bierzmowania dokonają odnowienia przyrzeczeń po Gorzkich Żalach przed rozpoczęciem Mszy Św. o godz. 1700.

 

5. Trwający Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu to czas refleksji nad trzeźwym, a zarazem radosnym i wolnym od nałogów życiem oraz czasem modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.

 

6. W piątki Wielkiego Postu jest Droga Krzyżowa o godz. 1600; zaś w środy o godz. 1600 jest Droga Krzyżowa dla dzieci z odpowiednimi rozważaniami i śpiewami. Zgodnie ze zwyczajem po każdej Drodze Krzyżowej zbiórka ofiar na kwiaty do Grobu Pańskiego; w niedziele Wielkiego Postu śpiew Gorzkich Żali po sumie i o godz. 1630 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym (z udziałem kandydatów do Bierzmowania).

 

7. Za tydzień wypada 2. Niedziela Wielkiego Postu, która jest niedzielą pomocy Kościołowi w świecie Ad gentes – na ten cel będą zbierane ofiary do puszek. Prosimy o hojność serca.

 

 

8. W soboty lutego w sali na wikariacie od godz. 1100 – do godz. 1300 prowadzone są katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych dekanatu ryckiego; szczegóły w internecie: http://www.parafia-ryki.pl

9. W niedziele każdego miesiąca prowadzony jest cykl katechez przedchrzcielnych w sali katechetycznej o godz. 1615; chrzest dzieci na sumie o godz. 1200 w ostatnią niedzielę miesiąca, 28 lutego i 28 marca (2. dzień Świąt Wielkanocnych).

 

10. W naszej Parafii we wszystkie środy nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy: najpierw w kaplicy Matki Bożej Śnieżnej odsłonięcie obrazu i nowenna z czytaniem próśb, następnie Msza Św. w intencji uczestników nowenny; we wszystkie czwartki całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu; natomiast 16 dnia każdego miesiąca zapraszamy wieczorem na Dzień Papieski. Najbliższy Dzień Papieski wypada we wtorek; zapraszamy o godz. 1700 na Mszę Św. sprawowaną jest w intencji Uczestników; następnie w kaplicy św. Jana Pawła II zostaną odczytane kartki z intencjami, litania i ucałowanie relikwii. Intencje pisane na kartkach składamy do skrzynki przed obrazem św. Jana Pawła II w ciągu dnia. Po nabożeństwie w sali katechetycznej Wieczór z Janem Pawłem II.

 

 

11. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

• Czym jest, a czym nie jest miłość? – rozmowa z ks. Markiem Dziewieckim;

• Wielkopostny cykl Śladami Jezusa, s. 14;

• Jak rozpoznać obecność Antychrysta w świecie?

• Bł. o. Stanisław Papczyński wkrótce świętym! Kim jest ten kapłan oraz jakie łaski wyprasza ?

• W tym numerze dodatek specjalny o zdrowiu, a w nim m.in. jak rozpoznać groźne choroby krwi.

Zachęcamy do nabywania czasopism religijnych i życzymy miłej lektury.

 

12. Jestem przekonany, że wierni wiedzą o trwającym w naszej Diecezji synodzie diecezjalnym. W ciągu roku we wszystkich parafiach są tzw. niedziele synodalne oraz prowadzone są katechezy związane z tą tematyką. Niestety, mimo naszych ponawianych nieustannie zaproszeń kierowanych do parafian, zwłaszcza na katechezy synodalne prowadzone w sali katechetycznej w większości nie uczestniczą ci, którzy z obowiązku być powinni: członkowie zespołów synodalnych, członkowie rad parafialnych, członkowie Chóru Parafialnego, członkowie Odnowy w Duchu Świętym i katechetki.

 

 

13. Jałmużna Wielkopostna 2016: Skarbonka Miłosierdzia (dobrowolne ofiary) i Baranki Paschalne (5,00 zł)

 

 

14. W zakrystii dostępna jest Księga Intencji. Termin zarezerwowanych intencji należy potwierdzać na 7 – 10 dni przed wyznaczoną datą.

 


 

Ogłoszenie Rejonowego Koordynatora ŚDM

 

Pobierz formularz wolontariusza formularz rodziny

 

       Wielkimi krokami zbliżamy się do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się już w lipcu 2016 roku w Polsce. Przygotowując to wydarzenie, ponownie zwracamy się z prośbą do Rodzin naszego dekanatu, by na czas tych dni w Diecezjach otworzyły swoje domy i zechciały przyjąć młodzież. Rodzina przyjmująca młodych (co najmniej 2 osoby) zapewnia nieodpłatnie miejsce do spania (łóżko, tapczan lub materac) bez pościeli (uczestnicy posiadają śpiwory), dostęp do łazienki oraz śniadanie. Niektóre punkty programu (modlitwy, adoracje) będą kończyć się w późnych godzinach wieczornych, dlatego miejsce noclegu musi być wtedy dostępne. Młodzież sama organizuje przyjazd do miejsca zakwaterowania, lecz zdecydowana większość pielgrzymów będzie w naszym dekanacie po raz pierwszy, dlatego ważne jest, abyśmy pomogli w dotarciu na miejsca zbiórek w Parafii. Rodziny, które chciałaby przyjąć do siebie młodzież, oraz osoby, które chcą włączyć się w wolontariat ŚDM w naszym rejonie prosimy o pobranie, wypełnienie i oddanie formularza zgłoszeniowego kapłanom posługującym w Parafii. Zachęcamy do włączenia się w dzieło jakie powierzył nam papież Franciszek.

 

 

Zaproszenie 

Zapraszamy na wieczór uwielbienia w ramach przygotowań do ŚDM wszystkich, a szczególnie młodzież, wolontariuszy i rodziny, które chcą przyjąć pielgrzymów. Odbędzie się on 21 lutego w kościele parafialnym w Rykach. Uwielbienie z Maryją poprowadzi zespół ewangelizacyjny Guadalupe z Lublina. Rozpocznie się Mszą Św. o godz. 1700, bezpośrednio po niej wspólne śpiewy, adoracja, modlitwa.

 


 

 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 

 


 

 

W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

 

Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 

Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki do Sanktuariów.

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


1. Niedziela Wielkiego Postu

14 lutego 2016 r.

 

Zapowiedzi I

 

WITKOWSKI Sebastian, kawaler, zam. w Rykach, ul. Brzezinka, Parafia w Rykach i

KOZDRÓJ Aneta, panna, zam. w Parafiance, Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Parafiance.

 

MADEJ Robert, stanu wolnego, zam. w Lipinach, Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Woli Gułowskiej i

KAPUSTA Izabela, stanu wolnego, zam. w Oszczywilku, Parafia w Rykach.

 

ŁOPION Andrzej, stanu wolnego, zam. w Turzystwie, Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Woli Gułowskiej i

SWAT Agnieszka, stanu wolnego, zam. w Rykach, ul. Słowackiego, Parafia w Rykach.

 

Zapowiedzi II

 

WOJTAŚ Jarosław, kawaler, zam. w Rykach, ul. Łąkowa, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

MATEŃKA Milena Weronika, panna, zam. w Rykach, ul. Agamemnona, Parafia w Rykach.

 

KOŚCIESZA Paweł, kawaler, zam. w Rykach, ul. Witosa, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

STRĄK Sandra Sylwia, panna, zam. w Rydułtowy, ul. Krucza, Parafia pw. św. Jerzego w Rydułtowy.

 

Zapowiedzi III

 

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 

Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

 

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, tutejszych parafian (ważne jest faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii), zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (tzn. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(4) przed planowanym chrztem udział w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

Praktyczne wskazania:

 

 1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa. W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

 2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

 3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty: październik 2015; luty i czerwiec 2016 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem).


 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty: w 2015 – październik: 03, 10, 17, 24; w 2016 – luty: 06, 13, 20, 27; w 2016 – czerwiec: 04, 11, 18, 25. Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie: http://www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium MB w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


 

 

Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

 


 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2015

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRD

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

4.

ks. Jarosław Sawiuk

wikariusz

5.

Kuc Monika

sekretarz PRD

6.

Piątek Tomasz

organista

7.

Markiewicz Michał

kościelny

8.

s. Pycka Agnieszka

katechetka

9.

Gugała Kacper

rzecznik PRD

10.

Gogacz Sylwia

 

11.

Gregorczyk Jadwiga

 

12.

Jagiełło Anna

 

13.

Kornas Elżbieta

 

14.

Kostyra Zdzisław

 

15.

Lipska Elżbieta

 

16.

Piątek Ewa

 

17.

Piskorska Anna

katechetka

18.

Polaszek Barbara Beata

 

19.

Porowska Bogumiła

 

20.

Pośpiech Grzegorz

 

21.

Stoń Tadeusz

 

22.

Sulej Ewa

 

23.

Warowny Stefan

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2015

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRE

2.

Kapusta Grzegorz

radny Sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

6.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

7.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


 

 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2015

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara Beata

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Markiewicz Michał

kościelny

4.

s. Wójcik Danuta

katechetka

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

 

do góry