OGŁOSZENIA

27 lipca 2014 r. – 17. Niedziela Zwykła

 

 

1. W ostatni piątek, 25 lipca przeżyliśmy odpust św. Jakuba Apostoła, Patrona naszej Parafii. Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda, pasterz Diecezji Siedleckiej  o godz. 1200 poświęcił nowy obraz św. Jakuba Apostoła, następnie odprawił sumę odpustową i wygłosił okolicznościowe kazanie a na zakończenie przewodniczył procesji eucharystycznej.

 

 

2. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do owocnego przeżycia parafialnego odpustu św. Jakuba. W uroczystości odpustowej wzięło udział ok. 30 księży: Ksiądz Biskup Kazimierz, ks. Leszek Borysiuk, kapelan  Biskupa, ks. Prałat senior z Ryk, ks. Prałat Kazimierz Stańczuk senior z Żelechowa, ks. dr hab. Dariusz Lipiec, prof. KUL, ks. Edward Sugier, senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, pochodzący z Dęblina; o. Sylwester Pudło, franciszkanin, pochodzący z Niwy Babickiej, misjonarz Burkina Faso w Afryce; oraz księża z dekanatu ryckiego: 11 proboszczów i 9 wikariuszy oraz dwóch kleryków (w tym diakon z Kłoczewa).

 

3. Dziękuję Siostrom zakonnym i zespołom pań działającym przy Miejsko Gminnym Centrum Kultury w Rykach z p. instruktorem Pawłem Warownym, które ubogaciły procesję niosąc kilka chorągwi w ludowych strojach; nadto dziękuję Chórowi Parafialnemu z organistą p. Tomaszem Piątkiem i p/o kościelnego, p. Arturowi Wiśniewskiemu oraz ministrantom i lektorom; dziękuję ks. Darkowi za kompozycje kwiatów na uroczystość odpustową.

 

 

4. Podczas poświęcenia pojazdów zebrano 610 zł na zakup środków transportu dla misjonarzy.

5. Dziś, w ostatnią niedzielę lipca na sumie o godz. 1200 chrzest dzieci.

 

6. W tym tygodniu: 01 sierpnia wypada 1. piątek miesiąca, w pierwszą sobotę miesiąca 02 sierpnia – można zyskać odpust Porcjunkuli, związany z kościółkiem św. Franciszka w Asyżu – nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi o godz. 1900 będzie poprzedzone spotkaniem z Kółkami Różańcowymi o godz. 1845. Zapraszamy.

 

7. Bóg zapłać za ofiary składane na renowację ambony bezimiennie: 100 zł (Chrustne); 200 (Moszczanka).

 

8. Za tydzień, 03 sierpnia wypada 1. niedziela miesiąca: ofiary składane na tacę przeznaczamy na renowację ambony; przed sumą czytanie kartek wypominkowych i Msza Św. o godz. 1200, po Mszy Św. adoracja Najśw. Sakramentu.

 

 

9. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

• Mija 70 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Co zostało z tamtych cza­sów? Zapraszamy do lektury tekstów o ofercie Muzeum Powstania, roli kobiet w Powstaniu oraz o tragicznych losach pokolenia, którego młodość upłynęła pod znakiem łapanek, tajnych komple­tów oraz morza płomieni i ruin;

• W Tygodniku znajdziemy materiały formacyjne dla zelatorów i opiekunów Kół Żywego Różańca;

• O trudnej sztuce wychowywania i stawiania dzieciom jasnych granic i wymagań – mówi psycholog;

• Czy Unia Europejska to kolos na glinianych nogach? Czy jest budowana we właściwy sposób?

Zachęcamy do nabywania czasopism religijnych i życzymy miłej lektury.

 

 

10. Jak co roku 04 sierpnia (poniedziałek) przez Ryki przejdzie Piesza Pielgrzymka Diecezji Siedleckiej. Około godz. 1400 nasza Parafia przyjmie pielgrzymów posiłkiem i odpoczynkiem na terenie przykościelnym. Tradycyjnie za przyjęcie pielgrzymów odpowiada Parafialny Zespół Charytatywny kierowany przez Odnowę w Duchu Świętym. Zachęcamy do włączenia się w tę akcję; tych, którzy zechcą na ten cel ofiarować artykuły spożywcze albo napoje prosimy o kontakt i dostarczenie tych produktów, zwł. napojów i artykułów do bezpośredniego spożycia w poniedziałek w godzinach porannych (800 – 900). Podczas 40-godzinnego nabożeństwa zebrano ponad 600 zł; w dzisiejszą niedzielę jest prowadzona zbiórka ofiar do skarbon na wydatki związane z przyjęciem pielgrzymów.

 

 

11.  Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę 2014 – informacje.

 

12. Informacje pielgrzymkowe grupy 8a: zapisy będą w dniach 03 – 04 sierpnia 2013 r. Koszt wpisowego 110 zł. Msza święta rozpoczynająca pielgrzymkę będzie sprawowana w przeddzień wyjścia, 04 sierpnia o godz. 1800. We wtorek, 05 sierpnia o godz. 400 wyruszy grupa 8a z kościoła na trasę 34 Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

 

 

Ci, którzy nie mogą uczestniczyć fizycznie w pielgrzymce, mogą wziąć w niej udział duchowo. Oto zasady: codziennie w czasie trwania pielgrzymki należy uczestniczyć w Mszy Św., przyjąć Komunię Św., brać udział
w wieczornych apelach pielgrzymkowych w kościele; zaś intencję wraz z imieniem i nazwiskiem oraz dokładnym adresem przekazać przewodnikowi grupy lub komuś idącemu w pielgrzymce dołączając ofiarę pieniężną, która będzie przeznaczona na dofinansowanie tych, którzy pragną iść na pielgrzymkę, ale stan materialny im na to nie pozwala. Materiały Pielgrzymki duchowej są wyłożone na stoliku przy gazetach. W razie wątpliwości dzwonić – 507552984 ks. Tomasz Oponowicz, Przewodnik Grupy 8A.

 

 

13. W sierpniu zachęcamy do podjęcia apelu biskupów i powstrzymanie się od spożywania alkoholu w intencji pielgrzymujących na Jasną Górę.

 

14. W dzisiejszą niedzielę już od godz. 700 Ochotnicza Straż Pożarna w Rykach zaprasza po każdej Mszy Św. na odpustową loterię fantową, która odbędzie się na placu Straży Pożarnej.

 

15. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.

 

16. Okres wakacji jest okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w kontakcie z przyrodą. Pamiętajmy o udziale we Mszy Św. w niedziele.

 

17. W lipcu i sierpniu kancelaria cmentarna czynna jest codziennie (oprócz niedziel i uroczystości): poniedziałek, środa, piątek: godz. 1200–1700; wtorek, czwartek, sobota: godz. 800–1300.

 

 

 

18. W zakrystii można zamawiać intencje Mszy Św.; dostępna jest także Księga Intencji 2015.

 


 

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


17. Niedziela Zwykła

27 lipca 2014 r.

 

Zapowiedzi I

 

ADAMCZYK Paweł, kawaler, zam. w Rykach, ul. K. Wojtyły, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

LEWIŃSKA Beata, panna, zam. w Rykach, ul. Kochanowskiego, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

PASTUSZKA Piotr Norbert, kawaler, zam. w Starej Dąbi, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

ŁYSAKOWSKA Anna, panna, zam. w Rykach, ul. Królewska, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

GAŁKA Grzegorz Robert, kawaler, zam. w Rykach, ul. Poniatowskiego, Parafia w Rykach i

GĄGAŁA Aleksandra, panna, zam. w Rykach, ul. Sadowa, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

JEŻEWSKI Tomasz Zdzisław, kawaler, zam. w Rykach, ul. Graniczna, Parafia w Rykach i

GĄSKA Anna, panna, zam. w Rykach, ul. Kopernika, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

KRÓLIK Tomasz, kawaler, zam. w Edwardowie, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

MICHALAK Hanna, panna, zam. w Dęblinie, ul. Zawiszy Czarnego, Par. pw. św. Piusa V w Dęblinie.

 

Zapowiedzi II

 

BUDZYN Mariusz, kawaler, zam. w Nowym Sączu, Parafia pw. Św. Małgorzaty w Nowym Sączu i

BRYZEK Joanna, panna, zam. w Rykach, ul. M. Stuart, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

NOWAKOWSKI Mariusz Krzysztof, kaw., zam. w Lublinie, Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie  i

KOŁODZIEJEK Aleksandra, panna, zam. w Rykach, ul. Sikorskiego, Parafia w Rykach.

 

Zapowiedzi III

 

MAJ Paweł, kawaler, zam. w Rossoszu, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Leopoldowie i

CUDZEWICZ Małgorzata, panna, zam. w Rykach, ul. Żytnia, Parafia w Rykach.

 

PILZAK Przemysław Piotr, kawaler, zam. w Starej Dąbi, Parafia w Rykach i

PYRKA Paulina, panna, zam. w Sarnach, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Żabiance.

 

DYMEK Paweł, kawaler, zam. w Starej Dąbi, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

FILIPEK Marta, panna, zam. w Dęblinie, ul. 15 PP Wilków, Parafia Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie.

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami

ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 

 


Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 


Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

 

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

 

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, miejscowych parafian, zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii (a nie tylko zameldowanie);

(4) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (m.in. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(5) udział przed planowanym chrztem w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

 

 

Praktyczne wskazania:

1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa.

 
W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez;

— rozmowy kanoniczne w kancelarii;

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia;

— dwukrotna spowiedź.


 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty:

w 2013 – październik: 05, 12, 19, 26;

w 2014 – luty: 01, 08,15, 22;

w 2014 – czerwiec: 07, 14, 21, 28.

Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300
(w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie:
http://www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

W naszej Parafii w każdą 2. i 4. niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 900 są spotkania w Poradni Życia Rodzinnego dla narzeczonych Dekanatu Ryckiego.

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.


PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach 2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

ks. Dariusz Ostałowski – wikariusz

przewodniczący

3.

s. Pycka Agnieszka – katechetka

 

4.

Kuc Monika – pracownik

sekretarz

5.

Gogacz Sylwia

 

6.

Gregorczyk Jadwiga

 

7.

Gugała Kacper

rzecznik

8.

Jagiełło Anna

 

9.

Kornas Elżbieta

 

10.

Kostyra Zdzisław

 

11.

Lipska Elżbieta

 

12.

Piątek Ewa

 

13.

Polaszek Barbara Beata

 

14.

Porowska Bogumiła

 

15.

Pośpiech Grzegorz

 

16.

Stoń Tadeusz

 

17.

Sulej Ewa

 

18.

Warowny Stefan

 

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach 2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

Żaczek Jarosław

poseł

3.

Polański Tadeusz

poseł

4.

Kapusta Grzegorz

radny sejmiku

5.

Jagiełło Stanisław

starosta

6.

Gąska Jerzy

burmistrz

7.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

9.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

10.

Cymbalski Tadeusz

 

11.

Głodek Zbigniew

 

12.

Grzelak Mariusz

 

13.

Kisiel Sławomir

 

14.

Kołodziejczyk Stanisław

 

15.

Kultys Krzysztof

 

16.

Lipski Jarosław

 

17.

Ostrzyżek Mirosław

 

18.

Piątek Krzysztof

 

19.

Pośpiech Tomasz

 

20.

Stoń Tadeusz

 

21.

Warowny Marek

 

22.

Wojewoda Krzysztof

 

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

przewodniczący

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

nauczyciel

4.

Komosa Anna

emeryt

5.

Kornas Elżbieta

stomatolog

6.

Polaszek Barbara

nauczyciel

7.

Sulej Ewa

nauczyciel

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

4.

Tomasz Piątek

organista

5.

Kostyra Zdzisław

przedsiębiorca

6.

Kultys Małgorzata

przedsiębiorca

7.

Piątek Ewa

nauczyciel

8.

Porowska Bogumiła

animator kultury

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz

2.

 

katechetka

3.

Majek Aneta

sekretarz

4.

Markiewicz Michał

kościelny

5.

Lipska Elżbieta

 nauczyciel

6.

Łukasiak Teresa

Odnowa w D. Św.

7.

Majewska Marta

 

8.

Pawłowski Artur

 

do góry