1818 - 2018

200 lat Diecezji Siedleckiej

 


 

 

Metryki Parafii w Rykach

Poznaj swoich Przodków


 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


4. Niedziela Wielkanocna

22 kwietnia 2018 r.

 

Zapowiedzi I

 

SIWEK Mateusz, kawaler, zam. Wólka Ostrożeńska, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Górznie i
WOJDAT Dorota Ewelina, panna, zam. Ryki, Pl. Wolności, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

PIENKIEWICZ Wojciech, kawaler, zam. Janowiec, Parafia pw. św. Stanisława i Małgorzaty w Janowcu i
BUCZEK Magda, panna, zam. Ryki, ul. Graniczna, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

Zapowiedzi II

 

KORDA Rafał, kawaler, zam. Swaty, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
ŁYSOŃ Katarzyna, panna, w Janopolu, Parafia św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie
 

Zapowiedzi III

 

NAGADOWSKI Artur, kawaler, zam. Swaty, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
GAJEK Anna, panna, zam. Ryki, ul. Karola Wojtyły, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

ZDUNIAK Paweł, kawaler, zam. Życzyn, pw. Parafia NMP Królowej Polski w Życzynie i
GŁODEK Aneta Maria, panna, zam. Nowa Dąbia, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

BŁONKA Tomasz, kawaler, zam. Ryki, ul. Górna, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
WARDAL Patrycja Ewelina, panna, zam. Stary Bazanów, pw. Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Bazanowie
 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

 

 


 

 


 

 

22 kwietnia 2018 r. – Niedziela Dobrego Pasterza


1. Dziś, w 4. Niedzielę Wielkanocną obchodzimy Niedzielę Dobrego Pasterza: módlmy się o dobre i święte powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego; polecajmy w naszych modlitwach szczególnie powołania
z naszej parafii, ale również alumnów seminarium z naszej Diecezji. Módlmy się również w intencji kapłanów pochodzących z naszej parafii i tych, którzy w niej pracowali i udzielali nam sakramentów.
 


2. W dzisiejszą niedzielę ofiary na tacę są przeznaczone w całej Diecezji na Wyższe Seminarium Duchowne; w naszej Parafii jest to wyjątkowa Niedziela Seminaryjna: Słowo Boże głosi ks. kan. Piotr Paćkowski, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, od rana są z nami wszyscy klerycy pochodzący z naszej Parafii; nadto po południu przybędzie do nas całe Wyższe Seminarium Duchowne (ok. 50 kleryków). O godz. 17.00 poprowadzą nabożeństwo powołaniowe, tzw. Drogę Światła (Via Lucis) – nabożeństwo paschalne. Do udziału zapraszamy wszystkich Parafian; kandydaci do Bierzmowania bezpośrednio po nabożeństwie, przed Mszą Św. wieczorową wezmą udział w kolejnym 6. dniu Nowenny do Ducha Świętego.

(Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska przekazała nieodpłatnie 100 kg sera żółtego w plastrach)
 


3. Katechezy przedchrzcielne prowadzone są w naszej Parafii przez 3 kolejne niedziele każdego miesiąca w sali na wikariacie o godz. 17.15; dziś kończy się cykl katechez prowadzony w kwietniu. Uroczysty obrzęd Chrztu jest sprawowany w każdą ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 12.00.
 


4. W czwartek, 26 kwietnia o godz. 17.00 Biskup Kazimierz Gurda, Pasterz Diecezji Siedleckiej udzieli Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży; stąd od 17 kwietnia, bezpośrednio po Mszy Św. wieczorowej prowadzona jest nowenna do Ducha Św., trwająca przez 9 kolejnych dni przed Bierzmowaniem dla przygotowujących się do przyjęcia tego Sakramentu; w poniedziałek egzamin bierzmowanych: godz. 15.00 – PSP Nr 1 grupa I; 15.30 – PSP Nr 1 grupa II; 16.00 – PSP Nr 2 grupa I; 15.30 – PSP Nr 2 grupa II; po egzaminie każda grupa pod kierunkiem p. katechetki prowadzi nowennę do Ducha Św.; we wtorek Nowenna do Ducha Św. przed Bierzmowaniem bezpośrednio po Mszy Św. wieczorowej; w środę o godz. 16.00 Nowenna do Ducha Św. przed Bierzmowaniem i spowiedź; w czwartek o godz. 17.00 Bierzmowanie.

5. W tym tygodniu w liturgii: w poniedziałek – uroczystość św. Wojciecha; w środę – święto św. Marka Apostoła.
 

6. We wtorek, 24 kwietnia o godz. 16.00 spotkanie rodziców dzieci komunijnych z fotografem.

 


7. Echo Katolickie – zachęcamy do pogłębiania wiary i wiedzy religijnej przez korzystanie z prasy katolickiej:
• Relacja z powtórnego pogrzebu w Janowie Podlaskim biskupów wygnańców, pasterzy naszej diecezji, s. 9;
• Kogo Bóg powołuje? Jak rozpoznać Jego wezwanie? s. 18-19;
• Jaką wizję świętości prezentuje papież? Jak do niej się dochodzi i co świętością nie jest?
• Czy w Kościele są rozwody? Na czym polega stwierdzenie nieważności małżeństwa i jak można je uzyskać?
• Jakie są przeszkody do małżeństwa i ile trwa taki proces.
Zapraszamy do lektury!

8. Odnowa w Duchu Św. organizuje wyjazd do Sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie w sobotę, 19 maja 2018 r. na Ogólnopolskie Czuwanie. Wyjazd o godz. 3.00 rano z parkingu przy "Ósemce"; powrót około godz. 24.00. Koszt wyjazdu 60,00 zł. Zabierzmy ze sobą krzesełko lub koc, parasol i jedzenie. Zapisy w zakrystii u ks. Pawła Padysza albo pod nr tel.: 698 489 072 lub 507 971 821.
 


9. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.
 


10. W kwietniu można zamówić intencję mszalną na przyszły rok w kancelarii w godzinach otwarcia. Termin zarezerwowanych intencji należy potwierdzić na 2 tygodnie przed wyznaczoną datą.

11. Szczegółowe ogłoszenie są dostępne w gablocie przed kościołem i w internecie na stronie parafialnej.
 


12. Cegiełki na budowę Domu Pielgrzyma w Pratulinie są znakiem Jubileuszu 200-lecia naszej Diecezji.
 


Kancelaria cmentarna jest czynna codziennie (oprócz niedziel i uroczystości) w godz. 8.00 – 17.30 (w soboty i poniedziałki jest przerwa od 11.00 – 14.00); w dni powszednie w naszym kościele Msze Św. o godz. 6.30, 7.00, 7.30 i 18.00; Msza Św. w kaplicach: Ownia – godz. 9.00; Stawy – godz. 10.30.

 

* * *

 


 

Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki w Polsce i za granicę.

 

 

Cegiełki na budowę Domu Pielgrzyma w Pratulinie można nabyć w kancelarii i w zakrystii.


 

 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

 

Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 

 


 

 

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 

Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 17.15 (16.15 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 12.00. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

 

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, tutejszych parafian (ważne jest faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii), zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (tzn. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(4) potwierdzenie udziału w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

 


B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

Praktyczne wskazania:

 

 1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 10. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa. W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

 2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

 3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 10 katechez (soboty: 07, 14, 21, 28 października 2017 r.; luty i czerwiec 2018 w godz. 11.00 – 13.00);
— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);
— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem).
— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;
— udział w dniu skupienia:
RYKI – 29 października 2017r.; 25 lutego 2018 r., 24 czerwca 2018 r. o godz. 14.00;
WOLA GUŁOWSKA – 2. niedziela każdego miesiąca o godz. 14.00.


Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


 

 

Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

 

 


 

 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRD

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

4.

ks. Jarosław Sawiuk

wikariusz

5.

Kuc Monika

sekretarz PRD

6.

Piątek Tomasz

organista

7.

Markiewicz Michał

kościelny

8.

s. Pycka Agnieszka

katechetka

9.

Piskorska Anna

katechetka

10.

Gugała Kacper

rzecznik PRD

11.

Gogacz Sylwia

 

12.

Gregorczyk Jadwiga

 

13.

Jagiełło Anna

 

14.

Kornas Elżbieta

 

15.

Kostyra Zdzisław

 

16.

Lipska Elżbieta

 

17.

Piątek Ewa

 

18.

Polaszek Barbara Beata

 

19.

Porowska Bogumiła

 

20.

Pośpiech Grzegorz

 

21.

Stoń Tadeusz

 

22.

Sulej Ewa

 

23.

Warowny Stefan

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRE

2.

Kapusta Grzegorz

radny Sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

6.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

7.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


 

 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara Beata

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Markiewicz Michał

kościelny

4.

s. Wójcik Danuta

katechetka

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

 

 

do góry