6

 


OGŁOSZENIA

30 sierpnia 2015 r. - 22. Niedziela Zwykła

 

 

1. W dzisiejszą niedzielę w Rykach odbędzie się Gminne Święto Plonów. Dożynki rozpoczną się Mszą Św. dziękczynną na stadionie miejskim o godz. 1300; następnie będzie poświęcenie wieńców dożynkowych i dalsze obrzędy.

 

 

2. Dziś po każdej Mszy Św. młodzież KSM Ryki z opiekunem stowarzyszenia będzie zbierać pieniądze do puszek, które zostaną przeznaczone na zakup wyprawek szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin; korzystając z okazji można osobiście ofiarować przybory szkolne. Zapraszamy wiernych do udziału w akcji Wyprawka Szkolna.

 

 

3. Dobiegają końca wakacje; dlatego z racji nadchodzącego nowego roku szkolnego zachęcamy dzieci i młodzież do korzystania z sakramentu pokuty. Rozpocznijmy nowy rok nauki z Bogiem.

 

 

4. We wtorek rozpoczyna się nowy rok szkolny 2015/2016; na Mszę Św. o godz. 800 zapraszamy dzieci z rodzicami i młodzież a także nauczycieli i wychowawców. Niech wspólna modlitwa na rozpoczęcie nowego roku szkolnego w kształtowaniu umysłów dzieci i młodzieży wzmocni nasze zamiary i doda odwagi w przy­jęciu niełatwych zadań kształtowania postaw obywatelskich i religijnych.

 

5. Nadto w tym tygodniu: wypada 1. czwartek miesiąca z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu; 1. piątek miesiąca (obchodzącym 1. piątki przypominamy o spowiedzi… książeczki 1.piątkowe podpisujemy dzieciom dopiero po nabożeństwie); w 1. sobotę miesiąca nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi o godz. 1900 będzie poprzedzone spotkaniem z Kółkami Różańcowymi o godz. 1845; ofiary na misje. Serdecznie zapraszamy.

 

 

6. 06 września wypada 1. niedziela miesiąca: ofiary składane na tacę przeznaczamy na renowację; przed sumą czytanie kartek wypominkowych i Msza Św. o godz. 1200, po Mszy Św. adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

7. Za tydzień, 06 września zaplanowano w Stężycy Dożynki Powiatowo- Gminne. Dożynki rozpoczną się Mszą Św. dziękczynną za zbiory na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego Wyspa Wisła w Stężycy o godz. 1300; następnie będzie poświęcenie wieńców dożynkowych i dalsze obrzędy.

 

 

8. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

• Wywiad z potomkiem bohaterskiego unity, obrońcy kościoła w Pratulinie;

• O blaskach i cieniach współczesnej szkoły;

• Comiesięczne materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca;

• Jakie zmiany w prawie dotkną od Nowego Roku młodych kierowców?

Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

 

 

9. Kończą się wakacje, stąd w kościele parafialnym dziś po raz ostatni będzie dodatkowa Msza Św. o godz. 2000.

 

10. Od 01 września Msze Św. w kościele w dni powszednie: 630, 700, 730 i 1800 zaś w niedziele Msze Św. w kaplicach będą sprawowane: w Owni – godz. 900; w Stawach – godz. 1030; w szpitalu bez zmian: o godz. 700 wizyta u chorych.

 

11. Od 01 września kancelaria będzie czynna codziennie (oprócz niedziel i uroczystości) od godz. 0800 1700; w poniedziałki i soboty z przerwą w godz. 1100 — 1400.

 

 

12. W zakrystii dostępna jest Księga Intencji. Termin zarezerwowanych intencji należy potwierdzać na 7 – 10 dni przed wyznaczoną datą.

 

13. Od września niedzielna Msza Św. o godz. 900 z udziałem dzieci szkolnych będzie nadal prowadzona przez ks. Dariusza Ostałowskiego. Okolicznościowe obrazki będą rozdawane dzieciom na zakończenie Mszy Św. Za tydzień na Mszy Św. o godz. 900 będzie poświęcenie plecaków i przyborów szkolnych dzieci klas I.

14. W przyszłą niedzielę rozpoczynają się katechezy chrzcielne dla rodziców i chrzestnych. Katechezy będą prowadzone w sali katechetycznej na wikariacie w kolejne 3 niedziele, tj. 06, 13, 20 września o godz. 1715.

 

15. W naszej Diecezji w tym roku nie ma przygotowania do 1. Komunii Św. Jeśli w naszej Parafii są w szkole podstawowej i w gimnazjum ochrzczeni uczniowie, którzy z jakichś powodów jeszcze nigdy nie byli u spowiedzi i nie przyjmowali Komunii Św. ale chcieliby przygotować się do tych sakramentów – to prosimy rodziców o zgłoszenie. Nadto, w związku z tym, że na terenie naszej Parafii jest kilkanaście par żyjących ze sobą bez ślubu kościelnego i nie mających formalnych przeszkód do zawarcia tego sakramentu… jeśli są pary, które chciałyby coś z tym zrobić to zapraszamy zainteresowanych do kancelarii paraf. na rozmowę… i jeśli tylko będzie to możliwe pomożemy takim parom pokonać różne trudności i spotkać się z Bogiem i wspólnotą wierzących.

 

16. W poniedziałek, 7 września 2015 r. organizowana jest Piesza Pielgrzymka Dekanatu Ryckiego do sanktuarium w Woli Gułowskiej. Pielgrzymką i spotkaniem w sanktuarium Matki Bożej rozpocznie się przygotowanie do Sakr. Bierzmowania, stąd zapraszam wszystkich kandydatów do Bierzmowania, zwłaszcza młodzież klas III gimnazjum na jednodniowe rekolekcje w drodze. Wyjście o godz. 1200 z kościoła w Rykach. Zapisy trwać będą do soboty, 05 września. Wpisowe 10 zł. Informacje u ks. Tomasza. Program wieczorny w Woli Gułowskiej: godz. 2000 – Msza Św.; godz. 2130 – adoracja dziękczynna za dar życia konsekrowanego i rodzinę – przygotowana przez młodzież oraz na zakończenie dnia Msza Św. o godz. 2300.

 


 

17. Jeszcze dziś wyłożone są listy z petycją w obronie przed zamknięciem Centrum Radioterapii w Otwocku.

 

18. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.

 

 

19. Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki do Sanktuariów.

 


 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

 

Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


22. Niedziela Zwykła

30 sierpnia 2015 r.

 

Zapowiedzi I

 

BOGUCKI Jacek, kawaler, zam. Chrustne, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

IZDEBSKA Monika Ewa, panna, zam. w Serokomli, ul. Przymiarki, Par. pw. św. Stanisława w Serokomli.

 

Zapowiedzi II

 

PAWLIK Tomasz, kawaler, zam. w Dęblinie, ul. Meissnera, Parafia pw. św. Piusa V w Dęblinie i

HAQUE Helena Hazera, panna, zam. w Rykach, ul. Kochanowskiego, Parafia w Rykach.

 

WĘGRZYNEK Kamil Artur, kawaler, zam. w Rykach, ul. K. Wojtyły, Parafia w Rykach i

WOJTAŚ Monika, panna, zam. w Borkach, Parafia pw. św. Wojciecha w Nowodworze.

 

WALASEK Bartłomiej, kawaler, zam. w Rossoszu, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP. w Leopoldowie i

BUCZEK Magdalena, panna, zam. w Zalesiu, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

TOMASZEK Łukasz, kawaler, zam. w Rykach, ul. Kirkora. Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

KOSSOWSKA Martyna, panna, zam. w Gąsówce Starej, ul. Surażska, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela
w Łapach.

 

ADAMIEC Marek Radosław, kawaler, zam. w Rykach, ul. Witosa, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach i

CIOTA Magdalena, panna, zam. w Nowej Dąbi, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

PIWOŃSKI Kamil, kawaler, zam. Kolonia Zalesie, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

BARTYŚ Olga, panna, zam. w Brusowie, Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bazanowie.

 

Zapowiedzi III

 

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 

Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

 

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, tutejszych parafian (ważne jest faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii), zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (tzn. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(4) przed planowanym chrztem udział w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

Praktyczne wskazania:

 

 1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa. W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

 2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

 3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty od 03 październik 2015; luty i czerwiec 2016 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem).


 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty: w 2015 – październik: 03, 10, 17, 24; w 2016 – luty: 06, 13, 20, 27; w 2016 – czerwiec: 04, 11, 18, 25. Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie: http://www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium MB w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


 

 

Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

 


 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2015

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRD

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

4.

ks. Jarosław Sawiuk

wikariusz

5.

Kuc Monika

sekretarz PRD

6.

Piątek Tomasz

organista

7.

Markiewicz Michał

kościelny

8.

s. Pycka Agnieszka

katechetka

9.

Gugała Kacper

rzecznik PRD

10.

Gogacz Sylwia

 

11.

Gregorczyk Jadwiga

 

12.

Jagiełło Anna

 

13.

Kornas Elżbieta

 

14.

Kostyra Zdzisław

 

15.

Lipska Elżbieta

 

16.

Piątek Ewa

 

17.

Polaszek Barbara Beata

 

18.

Porowska Bogumiła

 

19.

Pośpiech Grzegorz

 

20.

Stoń Tadeusz

 

21.

Sulej Ewa

 

22.

Warowny Stefan

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2015

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRE

2.

Kapusta Grzegorz

radny Sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

6.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

7.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2015

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara Beata

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Markiewicz Michał

kościelny

4.

s. Wójcik Danuta

katechetka

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

do góry