OGŁOSZENIA

19 października 2014 r. – 29. Niedziela Zwykła (Niedziela Misyjna)

 

 

1. Niedzielą Misyjną rozpoczynamy w Kościele Tydzień Misyjny; ofiary zbierane na tacę są przeznaczone na misje.

 

 

Dziś we wszystkich parafiach naszej Diecezji jest Niedziela Synodalna; na sumie formularz mszalny o synodzie a w czwartek po Mszy Św. wieczorowej zapraszamy na katechezę synodalną, która będzie prowadzona w sali katechetycznej.

 

 

2. W Rzymie pod przewodnictwem Ojca Św. Franciszka zamknięcie Synodu nt. rodziny i beatyfikacja papieża Pawła VI.

 

3. Kościół Rzymskokatolicki w Polsce dziś przeprowadza liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnej Mszy Św. i przyjmujących Komunię Św.; za tydzień z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu.

 

4. Dziś w Rykach Dzień Seniora: zapraszamy Emerytów, Rencistów i Inwalidów na Mszę Św. o godz. 1200;
część oficjalna i prezentacje będą w kinie Relaks; na zakończenie spotkanie integracyjne w sali przy ul. Ogrodowej.

 

5. Dziś wypada 3. niedziela miesiąca; o godz. 1400 będzie Msza Św. w ramach przygotowania do 1. Komunii Św. dla dzieci z klas II z udziałem ich rodziców.

6. Dziś ostatnia w tym cyklu katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych. Katechezy są prowadzone w sali katechetycznej na wikariacie w kolejne trzy niedziele o godz. 1615.

 

7. W dzisiejszą niedzielę w naszym kościele jest otwarta wystawa ikon naszej Parafianki, p. Marianny Rodak.

 

 

8. W ogólnopolskiej akcji Dnia Papieskiego w naszej Parafii zebrano 7301,00 zł na rzecz funduszu stypendialnego katolickiej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, które przekazano na specjalne konto.

 

 

9. W październiku zapraszamy na nabożeństwo różańcowe o godz. 1630; w soboty o godz. 800. Nadto odmawiany jest różaniec codziennie w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godz. 800 (po Mszy Św. porannej); w niedziele po sumie.

 

 

10. 22 października Dekanalny Dzień Skupienia dla Katechetów (program w gablocie i na parafialnej stronie www).

 

11. W piątek, 24 października po Mszy Św. wieczorowej odbędzie się adoracja młodzieży w intencji ŚDM 2016 r., zaś po niej kolejny film wyświetlany na salce katechetycznej z serii spotkań: Wieczór z Nikodemem. Zapraszamy.

 

 

12. W przyszłą sobotę kończy się cykl Katechez przedmałżeńskich dla narzeczonych dekanatu ryckiego, który obejmuje 8 wykładów. Spotkania prowadzone są w sali na wikariacie od godz. 1100 do godz. 1300 (w każdą sobotę 2 katechezy); szczegóły w internecie: http://www.parafia-ryki.pl.

 

 

13. W sobotę, 25 października o godz. 1200 rozpocznie się inauguracja roku akademickiego w Lubelskiej Szkole Wyższej w Rykach; Msza Św. w tej intencji w niedzielę, 26 października o godz. 1030. Uczelnia prowadzi studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe. Informacje szczegółowe znajdują się w dziekanacie uczelni oraz na stronie internetowej www.lswryki.pl.

 

14. W najbliższą sobotę 25 października nabożeństwo różańcowe poprowadzi Wspólnota Rodzin. Zapraszamy małżonków naszej Parafii wraz z dziećmi do wspólnej modlitwy różańcowej.

 

15. W sobotę, 25 października o godz. 900 spotkanie w pełnym składzie Liturgicznej Służby Świeckich.

 

16. W przyszłą niedzielę 26 października w naszym kościele kolejne spotkanie przygotowujące młodzież do Sakramentu Bierzmowania; rozpocznie się ono nabożeństwem różańcowym o godz. 1730, następnie Msza Św. o godz. 1700 i konferencja. Zapraszam Kandydatów czyli uczniów klas III Gimnazjum i pozostałych.

 

17. W przyszłą niedzielę, 26 października o godz. 1700 będzie sprawowana Eucharystia w intencji wszystkich chorych i cierpiących; wraz z grupą wsparcia będziemy prosić o siłę do codziennego niesienia krzyża choroby.

 

18. W tym tygodniu liturgiczne wspomnienie: poniedziałek św. Jana Kantego, kapłana; wtorek bł. Jakuba Strzemię, biskupa; środa św. Jana Pawła II, papieża.

 

 

19. Kartki wypominkowe wyłożone są w kilku miejscach kościoła. W naszym kościele w wypominkach rocznych polecamy Zmarłych w ponad 40 intencjach mszalnych. Na wypominki roczne składamy ofiarę w wysokości intencji mszalnej, pozostałe wypominki z dobrowolną ofiarą będą odczytane w listopadzie.

 

20. W tym roku opłatki poświęcone na stół wigilijny do rodzin naszej Parafii roznosi p. Organista.

 

21. Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe organizuje w listopadzie 3-dniowy wyjazd do Wilna, zgodnie z programem  wywieszonym na tablicy ogłoszeń w dniach 09-11 listopada. Wyjazd z Dęblina przez Ryki, Garwolin do Siedlec… Koszt wyjazdu 400 zł. Zapisy są tylko do wtorku, 21 października.

 

22. Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin KEP – konkubinat problemem młodych ludzi – plakat i informacja.

 

 

23. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

• Oprawcy grozili mu: Będziesz wisiał na krzyżu! Jego historia przypomina męczeństwo Jezusa;

• O życiu i męczeństwie bł. ks. Jerzego Popiełuszko; o cudach za jego wstawiennictwem na całym świecie;

• O nowych faktach w sprawie śmierci ks. Jerzego, s. 15;

Dzień Papieski w Rykach: Koncert w hołdzie św. Janowi Pawłowi II, s. 9; (Portal Podlasie24)

• Materiały formacyjne dla zelatorów i opiekunów Kół Żywego Różańca;

• Nowotwory dotykają prawie każdej rodziny. Skąd brać siłę do walki z chorobą?

Zachęcamy do nabywania czasopism religijnych i życzymy miłej lektury.

 

24. 22 października Dekanalny Dzień Skupienia dla Katechetów (program w gablocie i na parafialnej stronie www).

 

   

 

25. W zakrystii można nabyć kalendarze ścienne: Wieńce Dożynkowe 2015 (4 zł), Kalendarz Misyjny 2015 (6 zł) oraz Kalendarz Rolniczy 2015  (22 zł – książkowy).

 

26. Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 

27. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.

 

 

 

28. W zakrystii można zamawiać intencje Mszy Św.; dostępna jest Księga Intencji 2014/2015.

 


 

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


29. Niedziela Zwykła

19 października 2014 r.

 

Zapowiedzi I

 

JĘDRYS Piotr, kawaler, zam. w Moszczance, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

MILLER Magdalena, panna, zam. w Dęblinie, ul. 15 PP Wilków, Parafia Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie.

 

Zapowiedzi II

 

.......................................................................................................................................................

 

.......................................................................................................................................................

 

Zapowiedzi III

 

.......................................................................................................................................................

 

.......................................................................................................................................................

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami

ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 


Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

 

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

 

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie
z naszej Parafii)
.

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, miejscowych parafian, zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii (a nie tylko zameldowanie);

(4) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (m.in. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie
z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(5) udział przed planowanym chrztem w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

 

Praktyczne wskazania:

1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa.


W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty październik 2014; luty 2015; czerwiec 2015 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem)

 

 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty:

w 2014 – październik: 04, 11, 18, 25;

w 2015 – luty: 07, 14, 21, 28;

w 2015 – czerwiec: 06, 13, 20, 27.

 

Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie:

www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

W naszej Parafii w każdą 2. i 4. niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 900 są spotkania w Poradni Życia Rodzinnego dla narzeczonych Dekanatu Ryckiego.

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

ks. Dariusz Ostałowski – wikariusz

 

3.

s. Pycka Agnieszka – katechetka

 

4.

Kuc Monika – pracownik

sekretarz

5.

Gogacz Sylwia

 

6.

Gregorczyk Jadwiga

 

7.

Gugała Kacper

rzecznik

8.

Jagiełło Anna

 

9.

Kornas Elżbieta

 

10.

Kostyra Zdzisław

 

11.

Lipska Elżbieta

 

12.

Piątek Ewa

 

13.

Polaszek Barbara Beata

 

14.

Porowska Bogumiła

 

15.

Pośpiech Grzegorz

 

16.

Stoń Tadeusz

 

17.

Sulej Ewa

 

18.

Warowny Stefan

 

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

Żaczek Jarosław

poseł

3.

Polański Tadeusz

poseł

4.

Kapusta Grzegorz

radny sejmiku

5.

Jagiełło Stanisław

starosta

6.

Gąska Jerzy

burmistrz

7.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

9.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

10.

Cymbalski Tadeusz

 

11.

Głodek Zbigniew

 

12.

Grzelak Mariusz

 

13.

Kisiel Sławomir

 

14.

Kołodziejczyk Stanisław

 

15.

Kultys Krzysztof

 

16.

Lipski Jarosław

 

17.

Ostrzyżek Mirosław

 

18.

Piątek Krzysztof

 

19.

Pośpiech Tomasz

 

20.

Stoń Tadeusz

 

21.

Warowny Marek

 

22.

Wojewoda Krzysztof

 

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2014

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz, wikariusz

przewodniczący

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz, wikariusz

przewodniczący

2.

ks. Klebaniuk Franciszek, wikariusz

 

3.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

4.

 

kościelny

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław, wikariusz

przewodniczący

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

do góry