OGŁOSZENIA

14 grudnia 2014 r. – 3. Niedziela Adwentu

 

 

 

1. Bóg zapłać za ofiary złożone na renowację ambony: 1700 zł z tacy w 1. niedzielę grudnia, 1000 zł Prezesi Firmy JUWENT oraz bezimiennie: 500 zł (Ryki, ul. Warszawska), 100 zł (Ryki, ul. Spacerowa), 100 zł (na ogrzewanie kościoła); za renowację ambony zapłacono zgodnie z fakturami 52 370 zł, na ten cel zebrano 28100 zł (53,66% kosztów); aktualnie odnawiana jest chrzcielnica; niedługo będą odnawiane dwa ołtarze św. Antoniego i św. Izydora znajdujące się pod chórem.

 

 

2. W czasie Rekolekcji Adwentowych zebrano do skarbon 4000 zł na przygotowanie wigilii dla osób samotnych naszej Parafii. Paczki świąteczne dla ubogich i biednych rodzin w naszej Parafii zostaną rozdzielone w czwartek, 18 grudnia w godzinach 900 – 1500; proszę zabrać dowód osobisty, odcinek renty i torbę na artykuły spożywcze. Jak co roku zapraszamy sponsorów do współpracy: prosimy o pomoc finansową i w formie ofiarowanych artykułów spożywczych do godz. 1100 w środę 17 grudnia. Wigilia dla osób samotnych (bez rodziny) planowana jest w niedzielę, 21 grudnia po sumie w sali dolnej na wikariacie.

 

3. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w ostatni piątek i sobotę biorąc udział w akcji Tak Pomagam zbierali produkty żywnościowe pod naszymi sklepami. Zebrane produkty zmagazynowano w sali parafialnej; zostaną rozdysponowane w formie paczek świątecznych dla dzieci z ubogich rodzin. Dziękujemy Wolontariuszom Szkolnego Koła Caritas a także Rodzicom i Nauczycielom ZSO nr 1, którzy sprawowali opiekę nad  dziećmi i młodzieżą podczas akcji oraz wszystkim darczyńcom, kierownikom i pracownikom sklepów Biedronka, Inter Marche, Delikatesy Centrum. Za waszą pomoc, zaangażowanie i okazane serce serdeczne Bóg zapłać.

 

 

4. Odnowa w Duchu Św. jako wspólnota parafialna rozprowadza świece wigilijne. Jeśli są rodziny, które jeszcze nie mają opłatka na stół wigilijny, mogą opłatek nabyć osobiście u p. Organisty lub w kancelarii bądź w zakrystii. Dziękujemy za ofiary składane z racji opłatka na cele parafialne.

 

 

5. W dni powszednie Adwentu o godz. 630 serdecznie zapraszamy na Roraty, czyli na Mszę Św. o Matce Bożej w Adwencie; przed Roratami o godz. 615 śpiewane są godzinki.

 

6. Bezpośrednio po Rekolekcjach Adwentowych odwiedziliśmy ponad 70 osób chorych i starszych.

 

 

7. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

• Czy ludzie wierzący powinni się nawracać? Odpowiedź w wywiadzie Inwestujmy w wieczność;

• Dlaczego niektórzy nie lubią i świąt – co zrobić, by ten czas obfitował w ludzką życzliwość i przebaczenie;

• Pożary spowodowane zapaleniem sadzy oraz zatrucia tlenkiem węgla wynikają z niewiedzy i zaniedbań;

• Okres świąt często zmusza do zaciągania pożyczek. Jak nie dać się oszukać chwilówkom i parabankom;

• O nowych zasadach przy zapisywaniu się do okulisty i dermatologa;

Zachęcamy do nabywania czasopism religijnych i życzymy miłej lektury.

 

 

8. W naszej Parafii 16-go dnia każdego miesiąca jest nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II; stąd we wtorek zapraszamy na Mszę Św. o godz. 1700 w intencji uczestników, która zakończy się w kaplicy obrzędem ku czci św. Jana Pawła II z odczytaniem kartek z intencjami i ucałowaniem relikwii. Intencje pisane na kartkach składamy wcześniej przed obrazem św. Jana Pawła II w ciągu dnia. Serdecznie zapraszamy.

 

 

9. W Dzień Papieski po wieczornej Mszy Św. i nabożeństwie zapraszamy do sali na wikariacie; począwszy od grudnia chcemy rozpocząć spotkania, które byłyby zwieńczeniem Dnia Papieskiego. Pragniemy nie tylko modlić się do św. Jana Pawła II, ale także lepiej poznawać Jego nauczanie. Wieczory ze św. Janem Pawłem II mają być okazją nie tylko do słuchania, ale także do dyskusji i wspólnej wymiany zdań. Spotkania będą po Mszy Św. gdyż: jest to pora dogodniejsza dla osób pracujących zawodowo i swobodniej można dysponować czasem. Schemat spotkań: wprowadzenie w tematykę, dyskusja i podsumowanie. Tematem najbliższego spotkania będzie Tajemnica Mszy Św. w oparciu o encyklikę Ecclesia de Eucharistia.

 

10. Od 17 grudnia wkroczymy w drugą część Adwentu. Główną postacią ostatniego etapu Adwentu jest Jan Chrzciciel, poprzednik Chrystusa, który wzywając do pokuty, ukierunkowuje nas na wewnętrzną przemianę i odrodzenie.

 

11. W czwartek, 18 grudnia po Mszy Św. wieczorowej odbędzie się spotkanie Wspólnoty Rodzin pt. Radosne świadectwo. Zapraszamy małżonków naszej Parafii na konferencję i świadectwa.

 

12. W piątek, 19 grudnia o godz. 1700 będzie Msza Św. w intencji ks. Dariusza z racji imienin.

 

13. W przyszłą niedzielę w porozumieniu z Caritas Diecezji Siedleckiej w naszej Parafii będzie zbiórka ofiar do puszek na rzecz pewnej rodziny z Ryk, w której ciężka i nieodwracalna choroba męża i ojca zmusiła do zwrócenia się do wspólnoty parafialnej o pomoc finansową w przeprowadzeniu adaptacji pomieszczeń, m.in. łazienki – kosztorys tej inwestycji wynosi 10 tys. zł.

 

14. Za tydzień, 21 grudnia, w ostatnią niedzielę Adwentu o godz. 1400 Msza Św. dla dzieci klas II; po niej kolejna katecheza dla rodziców w ramach przygotowania do 1. Komunii św. i spotkanie z katechetami klas II.

 

 

15. W przyszłą niedzielę, 21 grudnia rozpocznie się Mszą Św. o godz. 1700 kolejne spotkanie przygotowujące młodzież do Sakramentu Bierzmowania; po Mszy Św. konferencja. Zapraszamy Kandydatów i ich Rodziców.

16. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia na sumie o godz. 1200 będzie się chrzest dzieci. Spisywanie aktów Chrztu przed Świętami podczas dyżuru w kancelarii (najpóźniej we wtorek, 23 grudnia). Dziecko do chrztu należy zgłosić w kancelarii parafialnej miesiąc wcześniej. Spowiedź rodziców i chrzestnych w czasie rekolekcji, jedynie wyjątkowo w ostatnich dniach przed Świętami. Rodzice i chrzestni z naszej Parafii dostarczają zaświadczenie potwierdzające udział w katechezach chrzcielnych, chrzestni spoza Parafii zaświadczenie od proboszcza. Nowy cykl katechez rozpocznie się w dzisiejszą niedzielę o godz. 1615.

 

 

17. Praktykę pastoralną w naszej Parafii rozpoczął diakon Grzegorz Bielak, student Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej; praktyka zakończy się 06 stycznia 2015 r., tj. w święto Trzech Króli.

 

 

18. Włączony jest piec centralnego ogrzewania; prosimy o zamykanie drzwi do kościoła.

 

19. Od 1. Niedzieli Adwentu rozpoczął się Rok Życia Konsekrowanego komunikat Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.

 

20. Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 

21. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.

 

 

 

22. W zakrystii można zamawiać intencje Mszy Św.; dostępna jest Księga Intencji 2014/2015.

 


 

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


3. Niedziela Adwentu

14 grudnia 2014 r.

 

Zapowiedzi I

 

.......................................................................................................................................................

 

.......................................................................................................................................................

 

Zapowiedzi II

 

.......................................................................................................................................................

 

.......................................................................................................................................................

 

Zapowiedzi III

.......................................................................................................................................................

 

.......................................................................................................................................................

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami

ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 


Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

 

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

 

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie
z naszej Parafii)
.

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, miejscowych parafian, zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii (a nie tylko zameldowanie);

(4) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (m.in. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie
z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(5) udział przed planowanym chrztem w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

 

Praktyczne wskazania:

1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa.


W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty październik 2014; luty 2015; czerwiec 2015 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem)

 

 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty:

w 2014 – październik: 04, 11, 18, 25;

w 2015 – luty: 07, 14, 21, 28;

w 2015 – czerwiec: 06, 13, 20, 27.

 

Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie:

www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

W naszej Parafii w każdą 2. i 4. niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 900 są spotkania w Poradni Życia Rodzinnego dla narzeczonych Dekanatu Ryckiego.

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

ks. Dariusz Ostałowski – wikariusz

 

3.

s. Pycka Agnieszka – katechetka

 

4.

Kuc Monika – pracownik

sekretarz

5.

Gogacz Sylwia

 

6.

Gregorczyk Jadwiga

 

7.

Gugała Kacper

rzecznik

8.

Jagiełło Anna

 

9.

Kornas Elżbieta

 

10.

Kostyra Zdzisław

 

11.

Lipska Elżbieta

 

12.

Piątek Ewa

 

13.

Polaszek Barbara Beata

 

14.

Porowska Bogumiła

 

15.

Pośpiech Grzegorz

 

16.

Stoń Tadeusz

 

17.

Sulej Ewa

 

18.

Warowny Stefan

 

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

Żaczek Jarosław

poseł

3.

Polański Tadeusz

poseł

4.

Kapusta Grzegorz

radny sejmiku

5.

Jagiełło Stanisław

starosta

6.

Gąska Jerzy

burmistrz

7.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

9.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

10.

Cymbalski Tadeusz

 

11.

Głodek Zbigniew

 

12.

Grzelak Mariusz

 

13.

Kisiel Sławomir

 

14.

Kołodziejczyk Stanisław

 

15.

Kultys Krzysztof

 

16.

Lipski Jarosław

 

17.

Ostrzyżek Mirosław

 

18.

Piątek Krzysztof

 

19.

Pośpiech Tomasz

 

20.

Stoń Tadeusz

 

21.

Warowny Marek

 

22.

Wojewoda Krzysztof

 

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2014

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz, wikariusz

przewodniczący

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz, wikariusz

przewodniczący

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

 

kościelny 

4.

Markiewicz Michał

 

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław, wikariusz

przewodniczący

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

do góry