OGŁOSZENIA

20 lipca 2014 r. – 16. Niedziela Zwykła

 

 

1. W dzisiejszą niedzielę o godz. 1030 będzie Msza Św. z racji zbliżającego się Święta Policji w intencji Funkcjonariuszy, Pracowników cywilnych, Emerytów i ich rodzin a także bliskich zmarłych.

 

 

2. W piątek, 25 lipca w naszej Parafii uroczystość odpustowa św. Jakuba Apostoła. Odpust poprzedzi 40-godzinne nabożeństwo, które rozpocznie się we wtorek; w kolejne 3 dni oprócz całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu będzie Msza Św. o godz. 1200 i możliwość spowiedzi w ciągu dnia.

 

 

3. W dniu odpustowym Msze Św. będą o godz. 700, 900, 1200 i 1800. Odpust można zyskać na każdej Mszy Św. wypełniając obowiązujące warunki.

Głównej Mszy Św. odpustowej o godz. 1200 będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda, Pasterz Diecezji Siedleckiej, który wygłosi okolicznościowe kazanie. Suma odpustowa zakończy się procesją eucharystyczną; bardzo proszę, aby przedstawiciele każdej wsi: (1 mężczyzna i 6 kobiet) reprezentowali swoją miejscowość w czasie procesji niosąc chorągiew. W sumie odpustowej biorą udział wszystkie katechetki; dzieci komunijne i rocznicowe w strojach; proszę dziewczynki do sypania kwiatów. Po sumie Ksiądz Biskup spotka się z księżmi naszego Dekanatu. Podczas Mszy Św. o godz. 900 i 1800 kazanie odpustowe wygłosi ks. dr hab. Dariusz Lipiec, prof. KUL.

 

 

4. 25 lipca wypada dzień św. Krzysztofa, Patrona kierowców i podróżujących, stąd Msza Św. o godz. 1800 będzie połączona z poświęceniem pojazdów. Komisja Episkopatu ds. Misji, zwraca się do wszystkich z prośbą o ofiary. Podczas poświęcenia pojazdów będzie zbiórka pieniędzy na zakup środków transportu dla misjonarzy. Wszyscy, którzy nabyli pojazd i zechcą otrzymać specjalne błogosławieństwo ustawią pojazdy wokół kościoła przed Mszą Św.

 

 

5. Właścicieli straganów proszę o pozostawianie samochodów poza terenem skwerów parafialnych i jednoznaczne podporządkowanie się służbom porządkowym; miejsce pod stragany uzgadniamy z ks. Jarosławem, wikariuszem Parafii; wszystkich proszę zastosowanie się do umieszczonych znaków o zakazie wjazdu i parkowania przed bramą główną do kościoła, w szczególności od czwartku do niedzieli.

 

 

6. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

• Św. Anna została matką w późnym wieku, dlatego jak nikt potrafi zrozumieć, co czują małżeństwa niemogące doczekać się potomstwa;

• Na czym polega fenomen Radia Maryja? Kim są jego słuchacze? Dlaczego budzi tak wiele sprzecznych opinii i dla kogo stanowi zagrożenie?

• Jakie są główne grzechy polskich kierowców? Czy z łamania przepisów drogowych trzeba się spowiadać?

• Czy możemy uchronić się przed alergią? Po czym poznać, że dziecko ma alergię i co najczęściej uczula dzieci?

Zachęcamy do nabywania czasopism religijnych i życzymy miłej lektury.

 

 

7. Bóg zapłać za ofiary składane na renowację ambony: bezimiennie 200 zł (Ryki, ul. Graniczna) zasiliło konto renowacji ambony. Zachęcam do wpłacania indywidualnych ofiar.

 

8. Okres wakacji jest okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w kontakcie z przyrodą. Pamiętajmy o udziale we Mszy Św. w niedziele.

 

 

9. Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę 2014 – informacje.

 

 

10. Za dwa tygodnie w poniedziałek, 04 sierpnia jak co roku przez Ryki przejdzie Piesza Pielgrzymka Diecezji Siedleckiej. Około godz. 1400 nasza Parafia przyjmie pielgrzymów posiłkiem i odpoczynkiem. Tradycyjnie za godne przyjęcie pielgrzymów odpowiada Parafialny Zespół Charytatywny kierowany przez Odnowę w Duchu Świętym. Zachęcamy do włączenia się w tę akcję; tych, którzy zechcą na ten cel ofiarować artykuły spożywcze albo napoje prosimy o kontakt. W czasie 40-godzinnego nabożeństwa ofiary złożone na tacę podczas Mszy Św. o godz. 1200; w niedzielę, 27 lipca będzie prowadzona dobrowolna zbiórka ofiar do skarbon, z których zostaną pokryte wydatki związane z przyjęciem pielgrzymów.

 

11. W niedzielę 27 lipca już od godz. 700 Ochotnicza Straż Pożarna w Rykach zaprasza po każdej Mszy Św.
na odpustową loterię fantową, która odbędzie się na placu Straży Pożarnej.

 

12. W lipcu i sierpniu kancelaria cmentarna czynna jest codziennie (oprócz niedziel i uroczystości): poniedziałek, środa, piątek: godz. 1200–1700; wtorek, czwartek, sobota: godz. 800–1300.

 

13. W tym tygodniu: wtorek, wspomn. św. Marii Magdaleny; środa, święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy; czwartek, wspomn. św. Kingi, dziewicy (święto Policji); piątek, święto św. Jakuba Apostoła i wspomn. św. Krzysztofa, Patrona kierowców (w naszej Parafii uroczystość odpustowa, nie obowiązuje wstrzemięźliwość – można spożywać potrawy mięsne); sobota, wspomn. św. Joachima i Anny, Rodziców NMP.

 

14. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.

15. Za tydzień, w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200 chrzest dzieci: spisanie aktów w kancelarii.

 

 

 

16. W zakrystii można zamawiać intencje Mszy Św.; dostępna jest także Księga Intencji 2015.

 


 

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


16. Niedziela Zwykła

20 lipca 2014 r.

 

Zapowiedzi I

 

BUDZYN Mariusz, kawaler, zam. w Nowym Sączu, Parafia pw. Św. Małgorzaty w Nowym Sączu i

BRYZEK Joanna, panna, zam. w Rykach, ul. M. Stuart, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

NOWAKOWSKI Mariusz Krzysztof, kaw., zam. w Lublinie, Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie  i

KOŁODZIEJEK Aleksandra, panna, zam. w Rykach, ul. Sikorskiego, Parafia w Rykach.

 

Zapowiedzi II

 

MAJ Paweł, kawaler, zam. w Rossoszu, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Leopoldowie i

CUDZEWICZ Małgorzata, panna, zam. w Rykach, ul. Żytnia, Parafia w Rykach.

 

PILZAK Przemysław Piotr, kawaler, zam. w Starej Dąbi, Parafia w Rykach i

PYRKA Paulina, panna, zam. w Sarnach, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Żabiance.

 

DYMEK Paweł, kawaler, zam. w Starej Dąbi, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

FILIPEK Marta, panna, zam. w Dęblinie, ul. 15 PP Wilków, Parafia Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie.

 

Zapowiedzi III

 

BURCON Damian, kawaler, zam. w Owni, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

BIAŁECKA Ewelina, panna, zam. w Rykach, ul. Rynek Stary, Parafia w Rykach.

 

MAJSTEREK Piotr, kawaler, zam. w Rykach, ul. Witosa, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

DOBOSZ Agnieszka, panna, zam. w Woli Rudzkiej Pustelni, Parafia pw. Wnieb. NMP w Opolu Lubelskim.

 

ZALECH Karol, kawaler, zam. w Rykach, ul. Beniowskiego, Parafia tutejsza i

PRZĄDKA Katarzyna, panna, zam. w Rykach, ul. Słowackiego, Parafia tutejsza.

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami

ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 

 


Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 


Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

 

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

 

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, miejscowych parafian, zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii (a nie tylko zameldowanie);

(4) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (m.in. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(5) udział przed planowanym chrztem w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

 

 

Praktyczne wskazania:

1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa.

 
W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez;

— rozmowy kanoniczne w kancelarii;

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia;

— dwukrotna spowiedź.


 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty:

w 2013 – październik: 05, 12, 19, 26;

w 2014 – luty: 01, 08,15, 22;

w 2014 – czerwiec: 07, 14, 21, 28.

Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300
(w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie:
http://www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

W naszej Parafii w każdą 2. i 4. niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 900 są spotkania w Poradni Życia Rodzinnego dla narzeczonych Dekanatu Ryckiego.

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.


PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach 2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

ks. Dariusz Ostałowski – wikariusz

przewodniczący

3.

s. Pycka Agnieszka – katechetka

 

4.

Kuc Monika – pracownik

sekretarz

5.

Gogacz Sylwia

 

6.

Gregorczyk Jadwiga

 

7.

Gugała Kacper

rzecznik

8.

Jagiełło Anna

 

9.

Kornas Elżbieta

 

10.

Kostyra Zdzisław

 

11.

Lipska Elżbieta

 

12.

Piątek Ewa

 

13.

Polaszek Barbara Beata

 

14.

Porowska Bogumiła

 

15.

Pośpiech Grzegorz

 

16.

Stoń Tadeusz

 

17.

Sulej Ewa

 

18.

Warowny Stefan

 

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach 2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

Żaczek Jarosław

poseł

3.

Polański Tadeusz

poseł

4.

Kapusta Grzegorz

radny sejmiku

5.

Jagiełło Stanisław

starosta

6.

Gąska Jerzy

burmistrz

7.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

9.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

10.

Cymbalski Tadeusz

 

11.

Głodek Zbigniew

 

12.

Grzelak Mariusz

 

13.

Kisiel Sławomir

 

14.

Kołodziejczyk Stanisław

 

15.

Kultys Krzysztof

 

16.

Lipski Jarosław

 

17.

Ostrzyżek Mirosław

 

18.

Piątek Krzysztof

 

19.

Pośpiech Tomasz

 

20.

Stoń Tadeusz

 

21.

Warowny Marek

 

22.

Wojewoda Krzysztof

 

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

przewodniczący

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

nauczyciel

4.

Komosa Anna

emeryt

5.

Kornas Elżbieta

stomatolog

6.

Polaszek Barbara

nauczyciel

7.

Sulej Ewa

nauczyciel

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

4.

Tomasz Piątek

organista

5.

Kostyra Zdzisław

przedsiębiorca

6.

Kultys Małgorzata

przedsiębiorca

7.

Piątek Ewa

nauczyciel

8.

Porowska Bogumiła

animator kultury

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz

2.

 

katechetka

3.

Majek Aneta

sekretarz

4.

Markiewicz Michał

kościelny

5.

Lipska Elżbieta

 nauczyciel

6.

Łukasiak Teresa

Odnowa w D. Św.

7.

Majewska Marta

 

8.

Pawłowski Artur

 

do góry