Wielka Sobota, 14 kwietnia 966 r.

Mesco dux baptizatur

Mieszko I – Książę znakomity

 


 

 


 

Zapowiedzi przedślubne

 


21. Niedziela Zwykła w ciągu roku

21 sierpnia 2016 r.

 

Zapowiedzi I

 

..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................

 

Zapowiedzi II

 

OPALIŃSKI Antoni, kawaler, zam. w Rykach, ul. Kirkora, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
FILIPEK Małgorzata, panna, zam. w Rykach, ul. Beniowskiego, Parafia NZ w Rykach.

DYLAK Marek Krzysztof, kawaler, zam. w Zalesiu, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
KRYCZKA Magdalena, panna, zam. Rososz, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Leopoldowie.

FILIPEK Piotr, kawaler, zam. w Owni, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
GAJEK Anna, panna, zam. Gąszcze, Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei.

MUCHA Rafał, kawaler, zam. w Starej Dąbi, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
SULEJ Paulina Maria, panna, zam. w Brusowie, Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbe w Starym Bazanowie.
 

Zapowiedzi III

 

MOŁCZANOWICZ Łukasz Jerzy, kawaler, zam. w Warszawie, Parafia pw. św. Łukasza Ew. w Warszawie i
LORENC Agnieszka, panna, zam. w Rykach, ul. K. Wojtyły, Parafia NZ w Rykach.

ZAJĄC Mariusz Rafał, kawaler, zam. w Samorządkach, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Górznie i
KANIA Patrycja Agata, panna, zam. w Potoku, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

GROMUŁ Łukasz, związany cywilnie, zam. w Swatach, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
GROMUŁ Marzena zd. Sobolewska, związany cywilnie, zam. w Swatach, Parafia NZ w Rykach.

BIEL Michał Aleksander, kaw., zam. w Zielonce, ul. Brzozy-Brzeziny, Parafia pw. św. Jerzego w Zielonce i
PISKORSKA Anna Agnieszka, panna, zam. w Rykach, ul. Spacerowa, Parafia NZ w Rykach.

KOZIOŁ Leszek, kawaler, zam. w Owni, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
OLEK Paulina, panna, zam. w Trojanowie, Parafia pw. św. Bartłomieja w Korytnicy.

JOPEK Sylwester, kawaler, zam. w Kletnia, Parafia pw. św. Marcina w Stężycy i
BUCZEK Agata, panna, zam. w Swatach, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

 


 

Ogłoszenia

21 sierpnia 2016 r. – 21. Niedziela Zwykła

 

 

1. Dziś i w przyszłą niedzielę (21 i 28 sierpnia) młodzież KSM Ryki z opiekunem stowarzyszenia i Szkolne Koło Caritas z ZSO Nr 1 po każdej Mszy Św. zbiera pieniądze do puszek, które zostaną przeznaczone na zakup wyprawek szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin; korzystając z okazji można osobiście ofiarować przybory szkolne. Zapraszamy parafian i nowożeńców do udziału w akcji Wyprawka Szkolna.
 

2. W tym tygodniu: poniedziałek wspomn. NMP, Królowej; środa wspomn. św. Bartłomieja, apostoła; piątek uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej; sobota wspomn. św. Moniki; niedziela wspomn. św. Augustyna, biskupa.
 


3. W piątek (26 sierpnia) wraz z całym Kościołem w Polsce oddając cześć NMP w Jej Jasnogórskim wizerunku obchodzimy uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (można spożywać potrawy mięsne). Msze Św. w naszym kościele: o 7.00; 9.00; 12.00 i 18.00. Od wtorku do czwartku uroczystość poprzedzi przygotowanie od godz. 17.30.

4. W przyszłą niedzielę w parafii pw. św. Piusa V w Dęblinie o godz. 12.00 odpust Matki Bożej Częstochowskiej.
 


5. W 1. niedzielę miesiąca, 04 września w Rykach odbędzie się Gminne Święto Plonów. Dożynki rozpoczną się Mszą Św. dziękczynną za zbiory na stadionie miejskim o godz. 13.00; następnie będzie poświęcenie wieńców dożynkowych i dalsze uroczystości.
 


6. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:
• Relacja z uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny;
• Niezwykły życiorys o. Dolindo Ruotolo – skromnego kapłana, cieszącego się szacunkiem św. o Pio, s. 16;
• Dlaczego pustoszeją kościoły? Jak ma wyglądać nowa ewangelizacja?
• O presji wywieranej na Europę;
• O tym, jak ZUS kontroluje przebywających na urlopach i co wtedy wolno, a czego nie wolno;
• BAZANÓW STARY: Uroczystości odpustowe – Patron wartości najcenniejszych;
• LEOPOLDÓW: Parafialna uroczystość – Ku czci Pani Wniebowziętej.
Zachęcamy do nabywania i życzymy miłej lektury.
 


7. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.
 

 

8. List Biskupa Kazimierza Gurdy, Pasterza Diecezji do katechetów – do odebrania w zakrystii.

9. Ofiara na kościół – bezimiennie 200 zł (Rodzina z Ryk, ul. Dolna).


10. W sierpniu kancelaria cmentarna czynna jest codziennie (oprócz niedziel i uroczystości): poniedziałek, środa, piątek: godz. 12.00–17.00; wtorek, czwartek, sobota: godz. 8.00–13.00. W dni powszednie w naszym kościele Msze Św. o godz. 7.00, 7.30 i 18.00; w niedziele sierpnia dodatkowa Msza Św. o godz. 20.00 (bez organisty).
 


11. Przypominamy wszystkim, że do wzrastania w wierze potrzebna jest modlitwa, słuchanie słowa Bożego i regularne uczestnictwo w niedzielnej Mszy świętej gdziekolwiek przebywamy; do kościoła obowiązuje stosowny strój.
 


12. Z dniem dzisiejszym (21 sierpnia 2016 r.) kończy ponad 4-letnią pracę duszpasterską w naszej Parafii ks. Dariusz Ostałowski, którego Pasterz Diecezji posyła do Parafii Bożego Ciała w Siedlcach. Księdzu Dariuszowi dziękujemy za posługę duszpasterską w Parafii i w Dekanacie: dekanalny wizytator religii; katecheta w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach; odpowiedzialny za roczne przygotowanie dzieci do 1. Komunii Św.; opiekun scholii parafialnej Niebieskie Owieczki; prowadzący Msze św. z udziałem dzieci; nabożeństwa fatimskie i 1. soboty miesiąca; spotkania z członkami kółek różańcowych; troska o chorych: niedzielne wizyty w szpitalu i odwiedziny chorych w 1. piątki miesiąca na terenie Parafii. Księdzu Dariuszowi życzę owocnej pracy w nowej Parafii.

 


13. Z dniem dzisiejszym (21 sierpnia 2016 r.) kończy ponad 3-letnią pracę duszpasterską w naszej Parafii ks. Tomasz Oponowicz, którego Pasterz Diecezji posyła do Parafii pw. św. Zygmunta w Łosicach. Księdzu Tomaszowi dziękujemy za posługę duszpasterską w Parafii i w Dekanacie: dekanalny duszpasterz młodzieży i dekanalny duszpasterz rodzin; katecheta w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach, opiekun Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, odpowiedzialny za roczne przygotowanie młodzieży do Bierzmowania; odpowiedzialny za Katolicką Poradnię Rodzinną, organizujący katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych,
opiekun Parafialnej Wspólnoty Rodzin Katolickich oraz przewodnik Grupy Pielgrzymkowej na Jasną Górę. Księdzu Tomaszowi życzę owocnej pracy w nowej Parafii.
 


14. W zakrystii dostępna jest Księga Intencji 2017 — można zamawiać intencje Mszy Św. Termin zarezerwowanych Mszy Św. należy potwierdzać na 7 – 10 dni przed wyznaczoną datą.
 

 

15. Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki w Polsce i za granicę.

 


 


 

 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

 

Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 

Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki do Sanktuariów.

 


 

 


 

 

 


 

 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 

Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

 

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, tutejszych parafian (ważne jest faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii), zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (tzn. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(4) przed planowanym chrztem udział w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

 


B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

Praktyczne wskazania:

 

 1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa. W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

 2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

 3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty: październik 2015; luty i czerwiec 2016 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem).


 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty: w 2015 – październik: 03, 10, 17, 24; w 2016 – luty: 06, 13, 20, 27; w 2016 – czerwiec: 04, 11, 18, 25. Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie: http://www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium MB w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


 

 

Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

 


 

 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRD

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

4.

ks. Jarosław Sawiuk

wikariusz

5.

Kuc Monika

sekretarz PRD

6.

Piątek Tomasz

organista

7.

Markiewicz Michał

kościelny

8.

s. Pycka Agnieszka

katechetka

9.

Piskorska Anna

katechetka

10.

Gugała Kacper

rzecznik PRD

11.

Gogacz Sylwia

 

12.

Gregorczyk Jadwiga

 

13.

Jagiełło Anna

 

14.

Kornas Elżbieta

 

15.

Kostyra Zdzisław

 

16.

Lipska Elżbieta

 

17.

Piątek Ewa

 

18.

Polaszek Barbara Beata

 

19.

Porowska Bogumiła

 

20.

Pośpiech Grzegorz

 

21.

Stoń Tadeusz

 

22.

Sulej Ewa

 

23.

Warowny Stefan

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRE

2.

Kapusta Grzegorz

radny Sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

6.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

7.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


 

 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara Beata

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Markiewicz Michał

kościelny

4.

s. Wójcik Danuta

katechetka

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

 

do góry