OGŁOSZENIA

31 sierpnia 2014 r. – 22. Niedziela Zwykła

 

 

1. Dziś, w ostatnią niedzielę sierpnia przeżywamy Gminne Święto Plonów. Dożynki rozpoczną się w kościele o godz. 1200 Mszą Św. dziękczynną za zbiory, która zakończy się poświęceniem wieńców dożynkowych; następnie z kościoła wyruszy korowód z wieńcami na stadion miejski, gdzie zaplanowano dalszy ciąg uroczystości.

 

2. Dobiegają końca wakacje; dlatego z racji nadchodzącego nowego roku szkolnego zachęcamy dzieci i młodzież do skorzystania z sakramentu pokuty. Rozpocznijmy nowy rok pracy z Bogiem.

 

3. Jutro, 01 września przypada 75. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie za naszą wolność i wolność naszej Ojczyzny.

 

 

4. Jutro rozpoczyna się nowy rok szkolny 2014/2015; na Mszę Św. o godz. 800 zapraszamy dzieci i młodzież oraz rodziców, nauczycieli i wychowawców.

 

5. W tym tygodniu: (04 września) wypada 1. czwartek miesiąca z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu; (05 września) 1. piątek miesiąca (obchodzącym 1. piątki przypominamy o spowiedzi… książeczki 1.piątkowe podpisujemy dzieciom dopiero po zakończonym nabożeństwie); w 1. sobotę miesiąca (06 września) nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi o godz. 1900 będzie poprzedzone spotkaniem z Kółkami Różańcowymi o godz. 1845.

 

6. Za tydzień 07 września wypada 1. niedziela miesiąca: przed sumą czytanie kartek wypominkowych i Msza Św. o godz. 1200, po Mszy Św. adoracja Najświętszego Sakramentu. Ofiary składane na tacę przeznaczamy na renowację ambony.

 

 

7. Bóg zapłać za ofiary złożone na renowację ambony: bezimiennie 500 zł (RYKI, ul. K. Wojtyły), 100 zł (RYKI, ul. Królewska), 500 zł (RYKI, ul. K. Wojtyły). Zachęcam do składania indywidualnych ofiar.

 

 

8. Za tydzień, 07 września Powiatowo-Gminne Święto Plonów w Nowodworze. Dożynki rozpoczną się w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha BM w Nowodworze o godz. 1130 Mszą Św. dziękczynną za zbiory, która zakończy się poświęceniem wieńców dożynkowych; następnie z kościoła wyruszy korowód z wieńcami na plac, gdzie zaplanowano dalszy ciąg uroczystości.

 

9. W przyszłą niedzielę na Jasnej Górze odbędą się ogólnopolskie uroczystości Dziękczynienia za Plony 2014. Do Częstochowy zjeżdżają się rolnicy z całego kraju, aby przed obrazem Czarnej Madonny dziękować za opiekę i wypraszać potrzebne łaski.

 

 

10. W niedzielę, 07 września 2014 r. organizowana jest Piesza Pielgrzymka Dekanatu Ryckiego do Sanktuarium w Woli Gułowskiej. Wyjście po sumie o godz. 1300 z kościoła parafialnego w Rykach. Zapisy będą do piątku (05 września) – wpisowe 10 zł. Wszystkich uczniów klas III Gimnazjum, niebawem jako kandydatów do Sakramentu Bierzmowania proszę aby Pielgrzymką, zwłaszcza czuwaniem w Woli Gułowskiej rozpoczęli ten okres przygotowania. Bliższe informacje u ks. Tomasza i na plakacie w gablocie oraz na www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

 

11. W poniedziałek, 08 września wypada święto Narodzenia NMP (w polskiej tradycji święto MB Siewnej). Tego dnia w Woli Gułowskiej odbędą się Diecezjalne Dożynki. O godz. 1200 uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Szczegółowy program jest umieszczony w gablocie przed świątynią. Atrakcją dnia będzie inscenizacja w wykonaniu młodzieży z Parafii w Drelowie.

 

12. W ubiegłą niedzielę (24 sierpnia) w akcji Wyprawka Szkolna złożono do puszek prawie 2000 zł; za te pieniądze zostały zakupione przybory szkolne dla dzieci z ubogich rodzin; nadto młodzież KSM Ryki gromadzi przekazane przez ofiarodawców przedmioty do użytku szkolnego.

 

13. W dzisiejszą niedzielę w odpowiedzi na apel Biskupa Kazimierza, Pasterza Diecezji zbiórka ofiar do puszek na pomoc chrześcijanom, okrutnie prześladowanym na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku.

 

 

14. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

Jak Ewangelizować – materiały formacyjne dla zelatorów i opiekunów Kół Żywego Różańca, s. 13;

Dlaczego świat milczy – tysiące chrześcijan tracą życie dlatego, że nie chcą wyrzec się wiary w Jezusa;

• Pasterz Diecezji, bp. Kazimierz Gurda erygował w Siedlcach nową parafię pw. św. Jana Pawła II;

Zachęcamy do nabywania czasopism religijnych i życzymy miłej lektury.

 

15. Od września niedzielna Msza Św. o godz. 900 z udziałem dzieci szkolnych będzie nadal prowadzona przez ks. Dariusza Ostałowskiego. Okolicznościowe obrazki za udział w Mszy niedzielnej będą rozdawane dzieciom tylko po Mszy Św. o godz. 900. Raz w miesiącu (3. niedziela) będzie Msza Św. o godz. 1400 w ramach przygotowania do 1. Komunii Św. dla dzieci z klas II. W przyszłą niedzielę na Mszy Św. o godz. 900 będzie poświęcenie plecaków i przyborów szkolnych dzieci klas pierwszych.

 

16. W każdą niedzielę na Mszę Św. o godz. 1800 zapraszamy młodzież, w tym kandydatów do Bierzmowania (uczniów klas III gimnazjum) oraz młodzież szkół średnich i młodzież starszą.

17. W przyszłą niedzielę rozpoczynają się katechezy chrzcielne dla rodziców i chrzestnych. Katechezy będą prowadzone w sali katechetycznej na wikariacie w kolejne 3 niedziele, tj. 07, 14, 21 września o godz. 1715.

 

18. Od jutra Msze Św. w kościele w dni powszednie: 630, 700, 730 i 1800 zaś w niedziele Msze Św. w kaplicach będą sprawowane: w Owni – godz. 900; w Stawach – godz. 1030; w szpitalu bez zmian: o godz. 700 wizyta u chorych.

 

19. W Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Rykach odbędzie się w dniu 04 września 2014 r. bezpłatne komputerowe badanie wzroku w godz. 0900 – 1100. Szczegółowe informacje w gablocie.

 

20. W ramach przybliżenia wiernym postaci Świętego Jana Pawła II mamy do zaproponowania Ilustrowaną Księgę Cudów – piękny album z płytą zawierającą najważniejsze słowa wygłoszone przez Papieża podczas pielgrzymek do Ojczyzny. W sklepie jest sprzedawana w cenie 30 zł – u nas ofiara tylko 10 zł. Piękny upominek na różne okazje. Zachęcamy do nabycia.

 

 

21. Informacje pielgrzymkowe Grupy 8a: W niedzielę, 14 września w Rykach odbędzie się spotkanie pielgrzymkowe naszej Grupy 8a. Rozpocznie się ono Mszą Świętą o godz. 1800 w kościele parafialnym, zaś dalsze punkty programu realizować będziemy w salce katechetycznej. Serdecznie zapraszamy wszystkich Czcigodnych Księży naszego dekanatu, wszystkich Pątników, Pielgrzymów duchowych i Przyjaciół naszej grupy.

 

22. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.

 

 

 

23. W zakrystii można zamawiać intencje Mszy Św.; dostępna jest Księga Intencji 2014/2015.

 


 

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


22. Niedziela Zwykła

31 sierpnia 2014 r.

 

Zapowiedzi I

 

ZIĘTECKI Arkadiusz, związany cywilnie, zam. w Łomazach, ul. Wisznicka,

         Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach i

ZIĘTECKA z d. Paciorek Izabela, związana cywilnie, zam. w Rykach, ul. Kochanowskiego, Parafia w Rykach.

 

Zapowiedzi II

 

KĘPA Michał, kawaler, zam. w Łomiankach, ul. Szkolna, Parafia pw. św. Małgorzaty w Łomiankach i

KUREK Aleksandra Anna, panna, zam. w Rykach, ul. K. Wojtyły, Parafia w Rykach.

 

KOŚCIELSKI Daniel Grzegorz, związany cywilnie, zam. w Zalesiu, Parafia w Rykach i

KOŚCIELSKA z d. KORGÓL Beata, związana cywilnie, zam. w Zalesiu, Parafia w Rykach.

 

Zapowiedzi III

 

KONSTANTY Wojciech Stanisław, kawaler, zam. w Krakowie, ul. Praska,

         Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Krakowie i

NOWAK Katarzyna Monika, panna, zam. w Rykach, ul. Żytnia, Parafia w Rykach.

 

LESISZ Łukasz, kawaler, zam. w Brzezinach, Parafia pw. Św. Sebastiana w Brzezinach i

WAROWNA Magdalena, panna, zam. w Nowej Dąbi, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

MATEŃKA Michał, kawaler, zam. w Rykach, ul. Osińskiego, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

JANKOWSKA Sylwia, panna, zam. w Rykach, ul. Przemysłowa, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

JAWOSZEK Łukasz, kawaler, zam. w Dęblinie, ul. Modrzewskiego, Parafia pw. św. Piusa V w Dęblinie i

TOMASZEK Beata, panna, zam. w Zalesiu, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

KOŁODZIEJEK Łukasz, kawaler, zam. w Rykach, ul. Kordiana, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

MARCINKOWSKA Paulina, panna, zam. w Chrustnym, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami

ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 


Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

 

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

 

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie
z naszej Parafii)
.

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, miejscowych parafian, zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii (a nie tylko zameldowanie);

(4) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (m.in. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie
z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(5) udział przed planowanym chrztem w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

 

Praktyczne wskazania:

1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa.


W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty październik 2014; luty 2015; czerwiec 2015 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem)

 

 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty:

w 2014 – październik: 04, 11, 18, 25;

w 2015 – luty: 07, 14, 21, 28;

w 2015 – czerwiec: 06, 13, 20, 27.

 

Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie:

www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

W naszej Parafii w każdą 2. i 4. niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 900 są spotkania w Poradni Życia Rodzinnego dla narzeczonych Dekanatu Ryckiego.

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

ks. Dariusz Ostałowski – wikariusz

 

3.

s. Pycka Agnieszka – katechetka

 

4.

Kuc Monika – pracownik

sekretarz

5.

Gogacz Sylwia

 

6.

Gregorczyk Jadwiga

 

7.

Gugała Kacper

rzecznik

8.

Jagiełło Anna

 

9.

Kornas Elżbieta

 

10.

Kostyra Zdzisław

 

11.

Lipska Elżbieta

 

12.

Piątek Ewa

 

13.

Polaszek Barbara Beata

 

14.

Porowska Bogumiła

 

15.

Pośpiech Grzegorz

 

16.

Stoń Tadeusz

 

17.

Sulej Ewa

 

18.

Warowny Stefan

 

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

Żaczek Jarosław

poseł

3.

Polański Tadeusz

poseł

4.

Kapusta Grzegorz

radny sejmiku

5.

Jagiełło Stanisław

starosta

6.

Gąska Jerzy

burmistrz

7.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

9.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

10.

Cymbalski Tadeusz

 

11.

Głodek Zbigniew

 

12.

Grzelak Mariusz

 

13.

Kisiel Sławomir

 

14.

Kołodziejczyk Stanisław

 

15.

Kultys Krzysztof

 

16.

Lipski Jarosław

 

17.

Ostrzyżek Mirosław

 

18.

Piątek Krzysztof

 

19.

Pośpiech Tomasz

 

20.

Stoń Tadeusz

 

21.

Warowny Marek

 

22.

Wojewoda Krzysztof

 

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2014

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz, wikariusz

przewodniczący

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz, wikariusz

przewodniczący

2.

ks. Klebaniuk Franciszek, wikariusz

 

3.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

4.

 

kościelny

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław, wikariusz

przewodniczący

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

do góry