OGŁOSZENIA

14 września 2014 r. – 24. Niedziela Zwykła - Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

 

 

1. Dziś przeżywamy święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W bazylice w Parczewie ogólnopolskie obchody 450-lecia przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego; natomiast w parafii w Sobieszynie odpust o godz. 1200. Zaproszenie do udziału w uroczystościach wraz z programem.

 

 

2. W dzisiejszą niedzielę będzie u nas spotkanie naszej grupy pielgrzymkowej. Spotkanie rozpocznie się w kościele parafialnym Mszą Św. o godz. 1800; dalsze punkty programu będą realizowane w sali katechetycznej. Serdecznie zapraszamy wszystkich Pątników, Pielgrzymów duchowych i Przyjaciół Grupy.

 

 

3. Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę w 1. niedzielę września: 2050 zł na renowację ambony i bezimiennie z Warszawy: 200 zł. Zachęcam do składania indywidualnych ofiar.

 

 

4. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

• Wychowanie katolickie, czyli jakie? Czy istnieje recepta na dobre wychowanie dziecka?

• Jak poradzić sobie z lękiem przed cierpieniem? Czy ono ma w ogóle sens? O tym w Formacja religijna;

• Czy pożądanie dóbr materialnych jest grzechem? O zachłanności na promocje, której brak logiki;

• Jak postępować w sytuacji sporu o granicę działki? Kiedy można ubiegać się o stwierdzenie zasiedzenia?

Zachęcamy do nabywania czasopism religijnych i życzymy miłej lektury.

 

 

5. W dzisiejszą niedzielę rozpoczął się w Polsce IV Tydzień Wychowania. W naszej Parafii w tych dniach przewidziany jest codziennie specjalny program podczas Mszy Św. o godz. 1800; będzie także okazja spowiedzi dzieci i młodzieży z racji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. W szkole zostaną przeprowadzone katechezy. W tym czasie zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w nabożeństwach:

niedziela (14 IX), Msza Św. o godz. 900 z udziałem dzieci przedszkolnych, z zerówki i uczniów szkoły podstawowej;

       dzieci przychodzą razem z rodzicami, zaś Msza Św. o godz. 1800 z udziałem młodzieży z kl. III gimnazjum oraz        młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

poniedziałek (15 IX), Msza Św. o godz. 1800 z udziałem dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli i wychowawców.

wtorek (16 IX nabożeństwo do św. JP2), dzieci klas III – VI: godz. 1730 spowiedź, godz. 1800 Msza Św.;

środa (17 IX), młodzież klas I i II gimnazjum: godz. 1730 spowiedź, godz. 1800 Msza Św.;

czwartek (18 IX), młodzież z kl. III gimnazjum oraz młodzież starsza: godz. 1730 spowiedź, godz. 1800 Msza Św.;

piątek (19 IX), podobnie jak w roku ubiegłym zapraszam rodziców, nauczycieli, katechetów i wychowawców
       na godz. 1715 adoracja Najświętszego Sakramentu; godz. 1730 konferencja i o godz. 1800 Msza Św.;

sobota (20 IX) zakończenie Tygodnia Wychowania, godz. 1800 Msza Św. z udziałem dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli i wychowawców.

 

6. W tym tygodniu w liturgii: poniedziałek wspomn. NMP Bolesnej; wtorek wspomn. św. męczenników: Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa; czwartek wspomn. św. Stanisława Kostki, zakon­nika; sobota wspomn. św. męczenników: Andrzeja Kim Taegona, kapłana oraz Pawła Chong Hasanga i Towarzyszy.

 

 

7. W naszej Parafii 16-go dnia każdego miesiąca jest nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II; stąd we wtorek zapraszamy na Mszę Św. o godz. 1800 w intencji uczestników, która zakończy się w kaplicy obrzędem ku czci św. Jana Pawła II z odczytaniem kartek z intencjami i ucałowaniem relikwii. Intencje pisane na kartkach składamy wcześniej przed obrazem św. Jana Pawła II w ciągu dnia. Serdecznie zapraszamy.

 

8. Msza Św. w niedzielę o godz. 900 jest prowadzona z udziałem dzieci szkolnych. W przyszłą niedzielę (3. niedziela miesiąca) będzie Msza Św. o godz. 1400 w ramach przygotowania do 1. Komunii Św. dla dzieci z klas II z rodzicami.

 

9. W każdą niedzielę Msza Św. o godz. 1800 jest dla młodzieży, w tym dla kandydatów do Bierzmowania oraz młodzieży szkół średnich i starszej.

10. W przyszłą niedzielę 21 września odbędzie się pierwsze spotkanie w kościele, przygotowujące młodzież
do Sakramentu Bierzmowania. Spotkanie rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 1800; następnie będzie konferencja. Zapraszam Kandydatów do Bierzmowania (uczniów klas III Gimnazjum) wraz z Rodzicami.

11. W dzisiejszą niedzielę kolejna katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych. Katechezy są prowadzone w sali katechetycznej na wikariacie w kolejne trzy niedziele o godz. 1715.

 

   

 

12. W zakrystii można nabyć kalendarze ścienne: Wieńce Dożynkowe 2015 (4 zł), Kalendarz Misyjny 2015 (6 zł) oraz Kalendarz Rolniczy 2015  (22 zł – książkowy).

 

13. Za tydzień, na zaproszenie księdza proboszcza przybędzie do naszej Parafii pasterz nowopowstałej w Siedlcach Parafii pw. św. Jana Pawła II, która jest Żywym Wotum za pontyfikat Papieża Polaka i wizytę Apostolską w Siedlcach. Parafia jeszcze bez kościoła gromadząca się na modlitwie już zaczyna tworzyć wspólnotę wokół ołtarza wraz ze swoimi duszpasterzami. Ksiądz Jarosław Oponowicz, proboszcz tej Parafii skieruje do nas Słowo Boże. Będziemy mogli wesprzeć zamysł budowy kościoła naszymi ofiarami na tacę oraz w formie cegiełki; będą rozprowadzane modlitewniki do św. Jana Pawła II.

 

 

14. Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach oraz Komitet Organizacyjny zapraszają  na II Zjazd Absolwentów z okazji 70-lecia szkoły, który odbędzie się 11 października 2014 r.

 

15. W środę o godz. 1700 spotkanie Grupy Wsparcia na wikariacie. Serdecznie zapraszamy.

 

16. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.

 

 

 

17. W zakrystii można zamawiać intencje Mszy Św.; dostępna jest Księga Intencji 2014/2015.

 


 

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


24. Niedziela Zwykła

14 września 2014 r.

 

Zapowiedzi I

 

ZIAREK Adam, kawaler, zam. w Rykach, ul. Okopowa, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

CELIŃSKA – MYSŁAW Anna, panna, zam. w Warszawie, ul. Sieczna, Parafia pw. św. Szczepana.

 

WALASEK Kamil Sebastian, kawaler, zam. w Starej Dąbi, Parafia w Rykach i

JARNICKA Paulina, panna, zam. w Swatach, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

Zapowiedzi II

 

WĄSIK Łukasz, kawaler, zam. w Swatach, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

JOPEK Eliza, panna, zam. w Kletni, Parafia pw. Św. Marcina w Stężycy.

 

MŁOTKOWSKI Robert, kawaler, zam. w Rykach, ul. Brzezinka, Parafia w Rykach i

CYBULA Katarzyna, panna, zam. w Rykach, ul. Karola Wojtyły, Parafia w Rykach.

 

Zapowiedzi III

 

ZIĘTECKI Arkadiusz, związany cywilnie, zam. w Łomazach, ul. Wisznicka,

         Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach i

ZIĘTECKA z d. Paciorek Izabela, związana cywilnie, zam. w Rykach, ul. Kochanowskiego, Parafia w Rykach.

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami

ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 


Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

 

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

 

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie
z naszej Parafii)
.

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, miejscowych parafian, zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii (a nie tylko zameldowanie);

(4) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (m.in. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie
z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(5) udział przed planowanym chrztem w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

 

Praktyczne wskazania:

1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa.


W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty październik 2014; luty 2015; czerwiec 2015 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem)

 

 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty:

w 2014 – październik: 04, 11, 18, 25;

w 2015 – luty: 07, 14, 21, 28;

w 2015 – czerwiec: 06, 13, 20, 27.

 

Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie:

www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

W naszej Parafii w każdą 2. i 4. niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 900 są spotkania w Poradni Życia Rodzinnego dla narzeczonych Dekanatu Ryckiego.

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

ks. Dariusz Ostałowski – wikariusz

 

3.

s. Pycka Agnieszka – katechetka

 

4.

Kuc Monika – pracownik

sekretarz

5.

Gogacz Sylwia

 

6.

Gregorczyk Jadwiga

 

7.

Gugała Kacper

rzecznik

8.

Jagiełło Anna

 

9.

Kornas Elżbieta

 

10.

Kostyra Zdzisław

 

11.

Lipska Elżbieta

 

12.

Piątek Ewa

 

13.

Polaszek Barbara Beata

 

14.

Porowska Bogumiła

 

15.

Pośpiech Grzegorz

 

16.

Stoń Tadeusz

 

17.

Sulej Ewa

 

18.

Warowny Stefan

 

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

Żaczek Jarosław

poseł

3.

Polański Tadeusz

poseł

4.

Kapusta Grzegorz

radny sejmiku

5.

Jagiełło Stanisław

starosta

6.

Gąska Jerzy

burmistrz

7.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

9.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

10.

Cymbalski Tadeusz

 

11.

Głodek Zbigniew

 

12.

Grzelak Mariusz

 

13.

Kisiel Sławomir

 

14.

Kołodziejczyk Stanisław

 

15.

Kultys Krzysztof

 

16.

Lipski Jarosław

 

17.

Ostrzyżek Mirosław

 

18.

Piątek Krzysztof

 

19.

Pośpiech Tomasz

 

20.

Stoń Tadeusz

 

21.

Warowny Marek

 

22.

Wojewoda Krzysztof

 

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2014

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz, wikariusz

przewodniczący

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz, wikariusz

przewodniczący

2.

ks. Klebaniuk Franciszek, wikariusz

 

3.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

4.

 

kościelny

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław, wikariusz

przewodniczący

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

do góry