OGŁOSZENIA

20 kwietnia 2014 r. –  Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

 

1. Triduum Paschalne kończy się (nieszporami) wieczorem w dzień Zmartwychwstania Pańskiego.

 

2. Życzenia Świąteczne:

Ks. Prałat, Wikariusze, Siostry Zakonne, Organista i Chór Parafialny, Kościelny, Ministranci i Lektorzy, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, "Niebieskie Owieczki" i Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Dzieci i Młodzieży przy Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach, Liturgiczna Służba Świeckich, Strażacy, Dzieci, Młodzież i Dorośli – Parafianie i Goście:

Pan zmartwychwstał. Alleluja! W świątecznym zamyśleniu pochylamy się nad tajemnicą Wielkiej Nocy. Wobec misterium paschalnego życie każdego człowieka nabiera nowego światła i nieskończonych wymiarów. Niech Ten, który otworzył nam bramę w wieczność i poprzedza każdy Wasz krok, niech błogosławi wszelkim czynom, myślom, słowom i niech obdarza pokojem. Cieszmy się Nim razem w gronie naszych bliskich. Niech Zmartwychwstały Chrystus ogarnie Was swoją łaską i udzieli wszelkiej pomyślności na nadchodzący czas.

 

3. Dziękujemy wszystkim, którzy odczytali wezwanie Chrystusa do czuwania i modlitwy, aby prawdziwie przygotować się na Jego zmartwychwstanie. Dziękujemy Wam za uczestnictwo w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali i w całym Triduum Paschalnym; dziękuję za udział w procesji rezurekcyjnej: dzieciom w białych strojach i sypiącym kwiatki, Panom noszącym baldachim, wszystkim niosącym chorągwie, sztandary, feretrony, dziękuję w szczególny sposób Paniom z zespołu ludowego w regionalnych strojach, Strażakom pełniącym służbę w czasie uroczystości. Dziękuję za wystrój kościoła i dekoracje: ks. Dariuszowi, ks. Tomaszowi i całemu zespołowi oraz ks. Jarosławowi za przygotowanie służby liturgicznej ołtarza i sprawny przebieg czynności liturgicznych oraz ks. Grzegorzowi za pomoc.

 

 

4. Wielkanoc: Procesja rezurekcyjna o godz. 600 zakończy się Mszą Św.; poza tym Msze Św. o godz. 900; 1030; 1200; 1800. Msza Św. w kaplicach o zwykłej porze: Ownia (godz. 900) i Stawy (godz. 1030); wizyta u Chorych w szpitalu o godz. 900.

 

 

5. Poniedziałek Wielkanocny: 700; 900; 1030; 1200; 1800; wizyta u Chorych w szpitalu o godz. 700; w Owni i Stawach Msza Św. o zwykłej porze. Ofiary składane na tacę przeznaczone są na KUL.

 

6. W kwietniu chrzest będzie udzielany tylko w 2. dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 1200.

7. Katechezy przedchrzcielne prowadzone są w naszej Parafii każdego miesiąca w sali na wikariacie. Nowy cykl tych katechez zostanie przeprowadzony w przyszłym miesiącu: 01, 02 i 03 maja. Katechezy rozpoczynają się o godz. 1715.

 

 

8. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

• Biogram ks. bp. Kazimierza Gurdy – mianowanego 16 kwietnia przez Ojca Św. nowym biskupem siedleckim;

• O naukowych argumentach za zmar­twychwstaniem Jezusa Chrystusa w wywiadzie z wybitnym polskim biblistą ks. prof. Waldemarem Chrostowskim;

• Relacja ze spotkań osobistego fotografa Jana Pawła II Arturo Mari’ego z mieszkańcami naszej diecezji;

• O nowym nabożeństwie Droga światła – będącego kontynuacją Drogi Krzyżo­wej, a polegającym na rozważaniu spo­tkań Jezusa zmartwychwstałego ze swymi uczniami;

• O więzi, która łączyła bł. Jana Pawła II z młodymi.

Zachęcamy do nabywania i życzymy miłej lektury – wyłożona jest także gratisowo gazeta ewangelizacyjna Dobre Nowiny.

 

9. W przyszłą niedzielę jest odpust w parafii Miłosierdzia Bożego w Dęblinie o godz. 1500.

 

10. W tym roku w Dekanacie Ryckim została wyznaczona Wizytacja Biskupia. Naszą Parafię Ksiądz Biskup będzie wizytował 09 i 18 maja; wizytację poprzedzi przyjazd kilku Komisji Kurii Diecezjalnej.

 

 

11. Przygotowujemy się w Kościele na duchowe przyjęcie radosnej nowiny, że nasz rodak bł. Jan Paweł II za tydzień, w niedzielę Miłosierdzia Bożego zostanie kanonizowany i ogłoszony świętym.

W oktawie Zmartwychwstania Pańskiego codziennie od wtorku do soboty w naszym kościele będzie modlitewne czuwanie w ramach bezpośredniego przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II; rozpocznie się ono po Mszy Św. o godz. 1800 wystawieniem Najświętszego Sakramentu i litanią do bł. Jana Pawła II, następnie będzie czas na osobistą adorację, zaś  o 2030 wspólne modlitwy, które zakończy Apel Jasnogórski o 2100.

 

Inny będzie przebieg czuwania we czwartek: gdyż adoracja trwa przez cały dzień, dlatego po mszy o 1800 będzie spotkanie z poezją Karola Wojtyły przygotowane przez nauczycieli i młodzież ZSZ Nr 1 w Rykach, po nim wspólne modlitwy zakończone Apelem Jasnogórskim; w piątek: po mszy o 1800 będzie zaprezentowana w naszym kościele inscenizacja o Janie Pawle II w wykonaniu uczniów z ZSO Nr 2.

 

Natomiast w sobotę ze względu na próbę generalną przed koncertem dziękczynnym za kanonizację Jan Pawła II, wspólne czuwanie będzie od godz. 1600 do Mszy Św. o 1700. Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w niedzielę o godz. 1500. Koncert dziękczynny z okazji kanonizacji św. Jana Pawła II: Byłeś wszędzie – Jesteś w nas... w niedzielę 27 kwietnia 2014 r. o godz. 1930.

 

12. W piątek, 25 kwietnia ks. Jarosław obchodzi imieniny – zapraszamy na  Mszę Św. o godz. 1800.

 

13. Zapraszamy do udziału w XVI Pielgrzymce Rodzin do sanktuarium św. Józefa w Siedlcach. Podczas pielgrzymki będziemy dziękować za kanonizację Jana Pawła II oraz zechcemy zaczerpnąć światła i mocy do życia miłością w codziennym życiu. Serdecznie zapraszamy Rodziny oraz osoby samotne. Pielgrzymka odbędzie się tradycyjnie 30 kwietnia. Rozpocznie się o 1900 w Katedrze a zakończy Mszą św. o 2400 w Sanktuarium św. Józefa. Szczegółowe informacje na plakacie w gablocie i na stronie internetowej. Zapisy u ks. Tomasza.

 


 

 


 

 

przyjmowane są w zakrystii.

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


WIELKANOC

20 kwietnia 2014 r.

 

Zapowiedzi I

 

MAGNUSZEWSKI Marcin, kawaler, zam. w Rykach ul. Aliny, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach i

FALENTA Ewa Maria, panna, zam. w Rykach ul. Kochanowskiego, Parafia w Rykach.

 

PODLASKI Sylwester i PODLASKA Wioletta Beata z d. Sowa,

oboje związani cywilnie, zam. w Rykach, ul. Królewska 134, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach.

 

Zapowiedzi II

 

ŁYSOŃ Paweł Michał, kawaler, zam. w Moszczance, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach i

WOŁEK Joanna Magdalena, panna, zam. w Kozicach, Parafia pw. Św. Bartłomieja Ap.

      w Korytnicy Łaskarzewskiej.

 

BURZA Tomasz Wojciech, kawaler, zam. w Prażmowie, Parafia pw. św. Marcina bp. w Stężycy i

DĄBROWSKA Anna, panna, zam. w Kol. Zalesie, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach.

 

GŁODEK Artur, kawaler, zam. w Nowej Dąbi, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach i

DRÓZD Katarzyna Patrycja, panna, zam. w Swatach, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach.

 

GŁODEK Grzegorz, kawaler, zam. w Nowej Dąbi, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach i

KIELISZEK Katarzyna Beata, panna, zam. w Kurzelatach, Parafia pw. św. Bartłomieja Ap.
      w Korytnicy Łaskarzewskiej.

 

KOŁODZIEJCZYK Wojciech, kawaler, zam. w Rykach ul. Warszawska, Parafia w Rykach i

MAJEWSKA Katarzyna, panna, zam. w Łukowie ul. Skrzetuskiego, Parafia pw. św. Brata Alberta
      w Łukowie.

 

MAJCHRZAK Grzegorz, kawaler, zam. w Rykach, ul. Wylot, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach i

SADOWSKA Wioletta, wdowa, zam. w Rykach, ul. Wylot, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach.

 

Zapowiedzi III

 

PIELACHA Krystian, kawaler, zam. w Owni, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach i

ŚWIĆ Justyna, panna, zam. w Radzyniu Podl. ul. Słowackiego, Parafia pw. Św. Anny w Radzyniu Podl.

 

KAMIŃSKI Dominik Mirosław, kawaler, zam. w Bagnie, Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Ciosańcu i

SZEWCZYK Diana, panna, zam. w Rykach ul. Królewska, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach.

 

JAGIEŁŁO Kacper Tomasz, kawaler, zam. w Moszczance, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach i

WAŁĘKA Klaudia, panna, zam. w Rykach ul. Leśna, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach.

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami

ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 

 


Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

ODPUST Z OKAZJI ROKU WIARY

 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 


Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

 

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

 

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, miejscowych parafian, zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii (a nie tylko zameldowanie);

(4) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (m.in. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(5) udział przed planowanym chrztem w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

 

 

Praktyczne wskazania:

1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa.

 
W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez;

— rozmowy kanoniczne w kancelarii;

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia;

— dwukrotna spowiedź.


 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty:

w 2013 – październik: 05, 12, 19, 26;

w 2014 – luty: 01, 08,15, 22;

w 2014 – czerwiec: 07, 14, 21, 28.

Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300
(w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie:
http://www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

W naszej Parafii w każdą 2. i 4. niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 900 są spotkania w Poradni Życia Rodzinnego dla narzeczonych Dekanatu Ryckiego.

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.


PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach 2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

ks. Dariusz Ostałowski – wikariusz

przewodniczący

3.

s. Pycka Agnieszka – katechetka

 

4.

Kuc Monika – pracownik

sekretarz

5.

Gogacz Sylwia

 

6.

Gregorczyk Jadwiga

 

7.

Gugała Kacper

rzecznik

8.

Jagiełło Anna

 

9.

Kornas Elżbieta

 

10.

Kostyra Zdzisław

 

11.

Lipska Elżbieta

 

12.

Piątek Ewa

 

13.

Polaszek Barbara Beata

 

14.

Porowska Bogumiła

 

15.

Pośpiech Grzegorz

 

16.

Stoń Tadeusz

 

17.

Sulej Ewa

 

18.

Warowny Stefan

 

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach 2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

Żaczek Jarosław

poseł

3.

Polański Tadeusz

poseł

4.

Kapusta Grzegorz

radny sejmiku

5.

Jagiełło Stanisław

starosta

6.

Gąska Jerzy

burmistrz

7.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

9.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

10.

Cymbalski Tadeusz

 

11.

Głodek Zbigniew

 

12.

Grzelak Mariusz

 

13.

Kisiel Sławomir

 

14.

Kołodziejczyk Stanisław

 

15.

Kultys Krzysztof

 

16.

Lipski Jarosław

 

17.

Ostrzyżek Mirosław

 

18.

Piątek Krzysztof

 

19.

Pośpiech Tomasz

 

20.

Stoń Tadeusz

 

21.

Warowny Marek

 

22.

Wojewoda Krzysztof

 

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

przewodniczący

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

nauczyciel

4.

Komosa Anna

emeryt

5.

Kornas Elżbieta

stomatolog

6.

Polaszek Barbara

nauczyciel

7.

Sulej Ewa

nauczyciel

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

4.

Tomasz Piątek

organista

5.

Kostyra Zdzisław

przedsiębiorca

6.

Kultys Małgorzata

przedsiębiorca

7.

Piątek Ewa

nauczyciel

8.

Porowska Bogumiła

animator kultury

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz

2.

s. Chojęta Zofia

katechetka

3.

Majek Aneta

sekretarz

4.

Markiewicz Michał

kościelny

5.

Lipska Elżbieta

 nauczyciel

6.

Łukasiak Teresa

Odnowa w D. Św.

7.

Majewska Marta

 

8.

Pawłowski Artur

 

do góry