Mesco dux baptizatur

Wielka Sobota, 14 kwietnia 966 r.

Mieszko I – Książę znakomity

 


 

 


 

Zapowiedzi przedślubne

 


18. Niedziela Zwykła w ciągu roku

31 lipca 2016 r.

 

Zapowiedzi I

 

STARZECKI Mariusz Piotr, kawaler, zam. w Rykach, ul. Słowackiego, Parafia NZ w Rykach i
SKOWRON Anna, panna, zam. w Rykach, ul. Słowackiego, Parafia NZ w Rykach.

CICHECKI Piotr, kawaler, zam. w Chrustne, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
HAŁASA Joanna, panna, zam. w Kol. Wielącza, Parafia pw. Św. Stanisława w Wielączy Poduchownej.
 

Zapowiedzi II

 

TOMASZEK Krzysztof, kawaler, zam. w Rykach, ul. K. Wojtyły, Parafia NZ w Rykach i
MICHALAK Aleksandra, panna, zam. w Rykach, ul. Witosa, Parafia NZ w Rykach.

NOWACZYK Sebastian, kawaler, zam. w Kolonii Zalesie, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
WOJTAL Maria, panna, zam. w Starej Dąbi, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.
 

Zapowiedzi III

 

SZPONDER Wojciech, kawaler, zam. w Rykach, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach i
KULIK Karolina, panna, zam. w Moszczance, Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Bobrownikach.

BŁACHNIO Kamil, kawaler, zam. ul. Długosza 38 w Dęblinie, Parafia pw. św. Piusa V w Dęblinie i
CIEMIOR Izabela Weronika, panna, zam. w Owni 88A, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach.
 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

 


 

Ogłoszenia

24 lipca 2016 r. – 17. Niedziela Zwykła

 


1. Ochotnicza Straż Pożarna w Rykach zaprasza dziś od godz. 7.00 na odpustową loterię fantową na placu OSP.

2. Bóg zapłać za ofiarę na kościół w kwocie: rodzina mieszkająca w Belgii z okazji przyjazdu na urlop do Polski – 300 zł; rodzina z Ryk, Osiedle Kochanowskiego – 500 zł.

3. Wczoraj zmarł Bogusław Pilzak, pracownik parafialny na cmentarzu; pogrzeb we wtorek o godz. 16.00.
 


4. We wtorek, 19 lipca po południu przyjęliśmy w naszej Parafii ponad 20–osobową grupę pielgrzymów z Litwy idących pieszo do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem; był to ich 45 dzień wędrówki; po nawiedzeniu świątyni, adoracji Najświętszego Sakramentu i ucałowaniu relikwii św. Jana Pawła II zaprosiliśmy pielgrzymów na obiad w sali domu parafialnego. Dziękujemy kilku sponsorom za prowiant przekazany pielgrzymom na dalszą drogę. Kilka osób z naszej Parafii odprowadziło grupę aż do Dęblina; policjanci z Komendy Powiatowej w Rykach zabezpieczyli przejście pielgrzymów na całej trasie do Dęblina.
 


5. Trwają Światowe Dni Młodzieży w diecezjach jako bezpośrednie przygotowanie do spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie. W ostatni czwartek młodzież naszej Parafii wzięła udział w otwarciu Światowych Dni Młodzieży w Siedlcach. Wczoraj uczestnicy Światowych Dni Młodzieży spotkali się w sanktuarium MB w Kodniu.

6. W miniony czwartek, 21 lipca 2016 r. p. Grzegorz Kapusta, nasz parafianin jako radny Sejmiku został wybrany na stanowisko wicemarszałka Województwa Lubelskiego. Serdecznie gratuluję wyboru i nominacji.
 


7. Trwa 40-godzinne nabożeństwo: w piątek i w sobotę oprócz całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu była Msza Św. o godz. 12.00; dziś Msza św. o godz. 12.00 o św. Jakubie Apostole, którą odprawi i wygłosi kazanie ks. dr Jacek Rosa. Jutro, 25 lipca w naszej Parafii uroczystość odpustowa św. Jakuba Apostoła; Msze Św. będą o godz. 7.00, 9.00, główna Msza Św. odpustowa o godz. 12.00 zostanie odprawiona przez ks. Marcina Czeropskiego, kapelana wojskowego z Dęblina, który wygłosi okolicznościowe kazanie. Odpust można zyskać na każdej Mszy Św. wypełniając obowiązujące warunki. Suma odpustowa zakończy się procesją eucharystyczną; bardzo proszę, aby w procesji wzięli udział przedstawiciele wszystkich miejscowości niosąc chorągiew w strojach ludowych. W sumie odpustowej biorą udział katechetki; zapraszam dzieci rocznicowe i dziewczynki w białych strojach do sypania kwiatów. Msza Św. o godz. 18.00 będzie połączona z poświęceniem nabytych ostatnio pojazdów. Podczas poświęcenia pojazdów będzie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na zakup środków transportu dla misjonarzy. Wszyscy, którzy nabyli pojazd i zechcą otrzymać specjalne błogosławieństwo ustawią pojazdy wokół kościoła przed Mszą Św.

8. Dzień św. Krzysztofa patrona kierowców i podróżnych, jest dobrą okazją by zwrócić się z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności, wzajemną życzliwość i wyobraźnię. Każdego dnia starajmy się roztropnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami podróżować po drogach, a także dajmy dobry przykład innym.
 


9. Właścicieli straganów proszę o pozostawianie samochodów poza terenem skwerów parafialnych i jednoznaczne podporządkowanie się służbom porządkowym; miejsce pod stragany uzgadniamy z ks. Tomaszem, wikariuszem Parafii; wszystkich proszę o zastosowanie się do umieszczonych znaków o zakazie wjazdu i parkowania przed bramą główną do kościoła.

10. W lipcu i w sierpniu w dni powszednie w naszym kościele Msze Św. o godz. 7.00, 7.30 i 18.00; we wszystkie niedziele dodatkowa Msza Św. o godz. 20.00 (bez organisty, z krótką homilią); Msza Św. w kaplicach o godz. 14.30.

11. Biskupi polscy poparli propozycję Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ograniczenia handlu w niedzielę.
W Parafii zbierane są podpisy. Ustawa ma na celu m.in. ustalenie zasad zakazu handlu w niedziele z wyłączeniem kilku z nich, w przypadku których potrzeba handlu podyktowana jest szczególną koniecznością zaspokajania potrzeb ludności oraz ustalenie zasad godzinowego ograniczenia handlu w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę.
(Niedziela bez sklepów)
 


12. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:
• BAZANÓW – 25-lecie Parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bazanowie, s. 8.
• Mija 420 lat od zawarcia Unii Brzeskiej i 20 lat od beatyfikacji Męczenników Podlaskich, s. 14;
• Młodość jest rzeźbiarką – 1984 r. początek Światowych Dni Młodzieży, s. 15;
• Światowe Dni Młodzieży są okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, radości i poznania ciekawych osób;
• Ogólnopolski Festyn św. Krzysztofa w Leśnej Podlaskiej, s. 19.
Zachęcamy do nabywania i życzymy miłej lektury.
 


13. Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę 2016 – informacje. W czwartek, 04 sierpnia przez Ryki przejdzie Piesza Pielgrzymka Diecezji Siedleckiej. Około godz. 14.00 nasza Parafia przyjmie pielgrzymów posiłkiem i odpoczynkiem. Tradycyjnie za godne przyjęcie pielgrzymów odpowiada Parafialny Zespół Charytatywny kierowany przez Odnowę w Duchu Świętym. Zachęcamy do włączenia się w tę akcję; tych, którzy zechcą na ten cel ofiarować artykuły spożywcze albo napoje prosimy o kontakt. W czasie 40-godzinnego nabożeństwa ofiary złożone na tacę podczas Mszy Św. o godz. 12.00 i w niedzielę, 31 lipca zbiórka ofiar do puszek pokryją wydatki związane z przyjęciem pielgrzymów.
 


14. W ostatnią niedzielę miesiąca, 31 lipca na sumie o godz. 12.00 będzie chrzest dzieci: spisanie aktów w kancelarii.

15. Przypominamy wszystkim, że do wzrastania w wierze potrzebna jest modlitwa, słuchanie słowa Bożego i regularne uczestnictwo w niedzielnej Mszy świętej gdziekolwiek przebywamy; do kościoła obowiązuje stosowny strój.
 


16. W zakrystii dostępna jest Księga Intencji 2017 — można zamawiać intencje Mszy Św. Termin zarezerwowanych Mszy Św. należy potwierdzać na 7 – 10 dni przed wyznaczoną datą.
 

 

17. Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki w Polsce i za granicę.

 


 


 

 

Zaproszenie do udziału w Światowych Dniach Młodzieży skierowane przez biskupów do polskiej młodzieży.

 


 

 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

 

Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 

Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki do Sanktuariów.

 


 

 


 

 

 


 

 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 

Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

 

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, tutejszych parafian (ważne jest faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii), zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (tzn. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(4) przed planowanym chrztem udział w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

 


B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

Praktyczne wskazania:

 

 1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa. W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

 2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

 3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty: październik 2015; luty i czerwiec 2016 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem).


 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty: w 2015 – październik: 03, 10, 17, 24; w 2016 – luty: 06, 13, 20, 27; w 2016 – czerwiec: 04, 11, 18, 25. Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie: http://www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium MB w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


 

 

Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

 


 

 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRD

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

4.

ks. Jarosław Sawiuk

wikariusz

5.

Kuc Monika

sekretarz PRD

6.

Piątek Tomasz

organista

7.

Markiewicz Michał

kościelny

8.

s. Pycka Agnieszka

katechetka

9.

Piskorska Anna

katechetka

10.

Gugała Kacper

rzecznik PRD

11.

Gogacz Sylwia

 

12.

Gregorczyk Jadwiga

 

13.

Jagiełło Anna

 

14.

Kornas Elżbieta

 

15.

Kostyra Zdzisław

 

16.

Lipska Elżbieta

 

17.

Piątek Ewa

 

18.

Polaszek Barbara Beata

 

19.

Porowska Bogumiła

 

20.

Pośpiech Grzegorz

 

21.

Stoń Tadeusz

 

22.

Sulej Ewa

 

23.

Warowny Stefan

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRE

2.

Kapusta Grzegorz

radny Sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

6.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

7.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


 

 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara Beata

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Markiewicz Michał

kościelny

4.

s. Wójcik Danuta

katechetka

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

 

do góry