Wielka Sobota, 14 kwietnia 966 r.

Mesco dux baptizatur

Mieszko I – Książę znakomity

 


 

 


 

Zapowiedzi przedślubne

 


26. Niedziela Zwykła w ciągu roku

25 września 2016 r.

 

Zapowiedzi I

 

Lewandowski Bartłomiej, kawaler, zam. w Warszawie, Parafia Posłania Uczniów Pańskich w Warszawie i
Bieńczyk Katarzyna, panna, zam. w Owni, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

Michalak Grzegorz, kawaler, zam. w Rykach, ul. Witosa, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
Sowa Aleksandra Stefania, panna, zam. w Kielcach, ul. Karczówkowska, Parafia Niep. Serca NMP

Filipek Krzysztof Władysław, kawaler, zam. Swaty, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
Micka Katarzyna, panna, zam. w Korzeniowie, Parafia Wniebowzięcia NMP w Żabiance
 

Zapowiedzi II

 

Białecki Sylwester, kawaler, zam. W Rykach, ul. Potok, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
Opieka Małgorzata, panna, zam. Grabów Szlach., Parafia Przemienienia Pańskiego w Grabowie Szlach.

Kudlak Jakub, kawaler, zam. Czernic, Parafia św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie i
Gawryszewska Anna Monika, panna, zam. w Rykach, ul. Witosa, Parafia NZ w Rykach
 

Zapowiedzi III

 

Białecki Jacek, kawaler, zam. Lasocin, Parafia Wniebowzięcia NMP w Leopoldowie i
Kornas Ilona, panna, zam. Ownia, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

Kępka Michał, kawaler, zam. w Rykach, ul. Witosa, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
Warcholak Agnieszka Magdalena, panna, zam. w Warszawie, ul. Kobuza, Parafia św. Ap. Piotra i Pawła w Warszawie.

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

 


 

Ogłoszenia

25 września 2016 r. – 26. Niedziela Zwykła

 

 

1. W dzisiejszą niedzielę w parafiach naszej Diecezji przeżywamy Niedzielę Synodalną, której tematem jest Odkrycie powołania w Kościele i przez Kościół; na sumie będzie formularz mszalny za zgromadzonych na synodzie a w czwartek, 29 września po Mszy Św. wieczorowej zapraszamy na 1. katechezę synodalną w sali katechetycznej na wikariacie.

2. W tym tygodniu w liturgii: poniedziałek – święto NMP Leśniańskiej, wtorek – wspomn. św. Wincentego a Paulo, prezbitera; środa – wspomn. św. Wacława, męczennika; czwartek – święto św. Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała; piątek – wspomn. św. Hieronima, prezbitera; sobota – wspomn. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy.
 


3. Dziś, w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 12.00 chrzest dzieci. Nowy cykl katechez rozpocznie się 02 października o godz. 16.15 w sali katechetycznej na wikariacie.
 


4. Dziś w naszym kościele odbędzie się pierwsze spotkanie przygotowujące młodzież do Sakramentu Bierzmowania, które rozpocznie się Mszą Św. o godz. 18.00. Na spotkaniu, po Mszy Św. wieczorowej ks. Paweł, prowadzący przygotowanie do Bierzmowania zbierze wszystkie wypełnione i podpisane formularze oraz przekaże istotne informacje dla kandydatów i ich rodziców.
 


5. W październiku zostaną przeprowadzone katechezy przedmałżeńskie (8 wykładów) dla narzeczonych dekanatu ryckiego; cykl katechez obejmuje cztery soboty października, tj. 01, 08, 15, 22. Spotkania będą prowadzone w sali na wikariacie od godz. 11.00 – do godz. 13.00 (w każdą sobotę 2 katechezy); szczegóły w internecie: http://www.parafia-ryki.pl
 


6. W 1. sobotę miesiąca rozpoczyna się październik i nabożeństwo różańcowe. Od 01 października Msza Św. wieczorowa w dni powszednie i w niedzielę o godz. 17.00. Na nabożeństwo różańcowe zapraszamy codziennie o godz. 16.30; zaś w soboty o godz. 8.00. Nadto na różaniec zapraszamy codziennie o godz. 8.00 a w niedziele także przed sumą.

7. W 1. sobotę miesiąca (01 października) nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi o godz. 18.00 jak zwykle będzie poprzedzone spotkaniem z Kółkami Różańcowymi o godz. 17.45; ofiary na tacę przeznaczamy na misje.
 


8. Za tydzień, 02 października wypada 1. niedziela miesiąca: przed sumą czytanie kartek wypominkowych i Msza Św. o godz. 12.00, po Mszy Św. adoracja Najświętszego Sakramentu. Zgodnie z zarządzeniem Kurii Diecezjalnej w przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę przeznaczone są na Caritas. Odpust MB. Różańcowej w Brzezinach o godz. 12.30.
 


9. W przyszłą niedzielę, 02 października Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Centralnym punktem Pielgrzymki będzie Msza Św. pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy i sadzenie dębów.
 


10. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:
• Jak uniknąć zgorzknienia i cynizmu?
• Comiesięczny dodatek dla zelatorów i członków Żywego Różańca;
• Jak pomagamy misjom? Jak robi to Dzieło Pomocy Ad Gentes?
• Historia człowieka, którego ocaliła miłość dwóch ojców.
Zachęcamy do nabywania i życzymy miłej lektury.
 


11. W naszej Parafii są rozprowadzane cegiełki na budowę Domu Pielgrzyma w Pratulinie w nominałach od 5 zł do 200 zł: można je nabyć w zakrystii i w kancelarii; w niedziele cegiełki można nabyć w kościele pod chórem – dyżury będą miały małżeństwa z Parafialnej Wspólnoty Rodzin.
 


12. W dzisiejszą niedzielę, w odpowiedzi na apel Biskupa Diecezji Siedleckiej w naszej Parafii prowadzona jest zbiórka ofiar do puszek dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi we Włoszech – komunikat.

13. W środę, 28 września o godz. 17.00 zapraszamy do sali na wikariacie zainteresowanych spotkaniami Grupy Wsparcia.

14. We wrześniu p. Tomasz, nasz organista zakupił opłatki wigilijne u Sióstr Sakramentek w Siedlcach, które przez cały rok wypiekają opłatki, komunikanty i hostie; opłatki zostały poświęcone przez miejscowego duszpasterza. Pan organista już od 01 października rozpocznie roznoszenie opłatków do rodzin naszej Parafii – w najbliższą sobotę odwiedzi mieszkańców Swat.
 


15. W sobotę, 01 października wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 będą zbierać żywność w sklepach Biedronka i Inter Marche w ramach III Jesiennej Zbiórki Żywności pod hasłem: Podziel się z potrzebującymi tym, czego im brakuje. Zebrane produkty zostaną rozdysponowane w formie paczek dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy. Zachęcam do udziału w akcji i dziękuje wszystkim darczyńcom.

16. Akcja Nakrętki dla Pawła – w związku z prośbą rodziny zachęcam do zbiórki plastykowych nakrętek dla Pawła, byłego żołnierza zawodowego i informatyka, który przeszedł w 2014 roku rozległy udar mózgu. Mężczyzna potrzebuje środków na leczenie i rehabilitację. Nakrętki można przynosić do ZSO nr 1. Za zrozumienie i pomoc w imieniu Pawła serdecznie dziękujemy.
 


17. Organizowany jest wyjazd do Pratulina 08 października w ramach dziękczynienia za Światowe Dni Młodzieży. Więcej informacji na plakacie w gablocie. Zapisy u ks. Pawła.
 18. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.
 


19. Termin zarezerwowanych intencji należy koniecznie potwierdzić na 7 – 10 dni przed wyznaczoną datą.
 


20. Od września kancelaria cmentarna jest czynna codziennie (oprócz niedziel i uroczystości) w godz. 8.00 – 17.00 (w soboty i poniedziałki jest przerwa od 11.00 – 14.00); w dni powszednie w naszym kościele Msze Św. o godz. 6.30, 7.00, 7.30 i 18.00; Msza Św. w kaplicach: Ownia – godz. 9.00; Stawy – godz. 10.30.

 

21. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski: «Kampania Przekażmy sobie znak pokoju» rozmywa jednoznaczne wymagania Ewangelii (…), stąd wyrażamy przekonanie, że katolicy nie powinni brać w niej udziału – komunikat.

22. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski: Prawo do wolnej niedzieli – komunikat.

23. Konferencja Episkopatu Polski: stanowisko biskupów polskich w sprawie małżeństwa katolickiego zawieranego poza miejscem świętym – komunikat.
 

 

24. Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki w Polsce i za granicę.

 


 

 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

 

Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 


 

 

 


 

 

 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 

Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

 

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, tutejszych parafian (ważne jest faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii), zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (tzn. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(4) przed planowanym chrztem udział w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

 


B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

Praktyczne wskazania:

 

 1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa. W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

 2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

 3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty: październik 2015; luty i czerwiec 2016 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem).


 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty: w 2015 – październik: 03, 10, 17, 24; w 2016 – luty: 06, 13, 20, 27; w 2016 – czerwiec: 04, 11, 18, 25. Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie: http://www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium MB w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


 

 

Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

 


 

 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRD

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

4.

ks. Jarosław Sawiuk

wikariusz

5.

Kuc Monika

sekretarz PRD

6.

Piątek Tomasz

organista

7.

Markiewicz Michał

kościelny

8.

s. Pycka Agnieszka

katechetka

9.

Piskorska Anna

katechetka

10.

Gugała Kacper

rzecznik PRD

11.

Gogacz Sylwia

 

12.

Gregorczyk Jadwiga

 

13.

Jagiełło Anna

 

14.

Kornas Elżbieta

 

15.

Kostyra Zdzisław

 

16.

Lipska Elżbieta

 

17.

Piątek Ewa

 

18.

Polaszek Barbara Beata

 

19.

Porowska Bogumiła

 

20.

Pośpiech Grzegorz

 

21.

Stoń Tadeusz

 

22.

Sulej Ewa

 

23.

Warowny Stefan

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRE

2.

Kapusta Grzegorz

radny Sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

6.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

7.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


 

 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara Beata

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Markiewicz Michał

kościelny

4.

s. Wójcik Danuta

katechetka

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

 

do góry