Mesco dux baptizatur

Wielka Sobota, 14 kwietnia 966 r.

Mieszko I – Książę znakomity

 


 

 


 

Zapowiedzi przedślubne

 


9. Niedziela Zwykła w ciągu roku

29 maja 2016 r.

 

Zapowiedzi I

 

SOBCZUK Mariusz Jan, kawaler, zam. w Chełmie, ul. Piotra Skargi, Parafia pw. Narodzenia NMP w Chełmie i
SĄGOL Monika Anna, panna, zam. w Rykach, ul. Rynek Stary, Parafia w Rykach.

WŁODARCZYK Grzegorz, kawaler, zam. w Ochodnym, Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Zadybskiej i
KOWALSKA Monika Dorota, panna, zam. w Owni, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach.
 

Zapowiedzi II

 

KALATA Kamil Mateusz, kawaler, zam. Nieporęt, ul. Zwycięstwa, Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie i

TOMASZEK Jolanta, panna, zam. w Rykach, ul. Kirkora, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

SIENKIEWICZ Kamil, kawaler, zam. w Rykach, ul. Słowackiego, Parafia w Rykach i

POŚPIECH Katarzyna, panna, zam. w Rykach, ul. Plac Wolności, Parafia w Rykach.

 

Zapowiedzi III

 

KRUPA Piotr, kawaler, zam. w Rykach, ul. K. Wojtyły, Parafia w Rykach i
PYREK Magdalena Katarzyna, panna, zam. w Kaliszu, ul. H. Sawickiej, Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Kaliszu.

PRZĄDKA Sebastian, kaw. zam. w Trojanowie, Parafia pw. św. Bartłomieja Ap. w Korytnicy
KĘPKA Dorota, panna, zam. w Rykach, ul. Kochanowskiego, Parafia w Rykach.

 

DYMKOWSKI Michał Piotr, kawaler, zam. Raszyn-Rybie, ul. Środkowa, Parafia pw. św. Bartłomieja Ap. w Raszynie Rybiu i

TARKA Izabela, panna, zam. w Edwardowie, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

Ogłoszenia

29 maja 2016 r. – 9. Niedziela Zwykła w ciągu roku

 


1. Ostatniego maja wypada święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny; stąd dziś w parafii w Bobrownikach jest odpust o godz. 12.00. W naszym kościele nabożeństwo majowe codziennie przed Mszą Św. wieczorową o 17.30.
 


2.
W oktawie Bożego Ciała bezpośrednio po nabożeństwie majowym (czerwcowym), przed Mszą Św. wieczorową jest procesja eucharystyczna wokół kościoła; w czwartek, ostatniego dnia oktawy poświęcimy wianki sporządzone z pierwszych kwiatów i ziół. Zapraszamy w te dni do udziału w tych procesjach i Eucharystii.
 


3. W liturgii Kościoła Rzymskokatolickiego zawsze w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała obchodzimy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczystość została ustanowiona po objawieniach św. Małgorzacie Marii Alacoque w latach 1673-1675; w nich Chrystus zażądał ustanowienia święta oraz odprawiania specjalnego nabożeństwa. Wiernym, oddającym cześć Najświętszemu Sercu Pan Jezus obiecał wiele łask. W tym dniu można uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie aktu zadośćuczynienia Sercu Jezusa. Można spożywać pokarmy mięsne.

4. W środę rozpoczynają się nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa; w naszym kościele nabożeństwo czerwcowe będzie przed Mszą Św. wieczorową o 17.30 (w oktawie Bożego Ciała), później o godz. 17.45; natomiast w soboty o godz. 800, po ostatniej porannej Mszy Św. Zapraszamy wszystkich parafian.
 


5. W środę Dzień Dziecka. Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za nasze dzieci, wypraszając dla nich mądrość, roztropność i odpowiedzialność.

6. W tygodniu: 03 czerwca wypada 1. piątek miesiąca (przed południem ksiądz odwiedza chorych, którzy prosili o miesięczną spowiedź i Komunię św.); 04 czerwca w 1. sobotę miesiąca wypada wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny; nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi o godz. 19.00 poprzedzone spotkaniem z Kółkami Różańcowymi; ofiary na tacę przeznaczamy na misje.
 


7. Za tydzień wypada 1. niedziela miesiąca; przed sumą czytanie kartek wypominkowych (ul. Przemysłowa, Fabryczna, Lubelska, Warszawska i Swatowska), o godz. 12.00 Msza Św. za zmarłych polecanych w wypominkach. Po Mszy Św. adoracja Najświętszego Sakramentu.
 


8. W przyszłą niedzielę w Polsce Dzień Dziękczynienia – zbiórka do puszek na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie.
 


9. Nabożeństwo poświęcenia pól – Msza Św. w intencji Mieszkańców o uzdrowienie i wiarę oraz błogosławieństwo:
29.05.2016 r. (niedziela), godz. 15.00: Chrustne – Oszczywilk;
29.05.2016 r. (niedziela), godz. 15.00: Ryki (ul. Żytnia, Okopowa, Zielona i Górna);
05.06.2016 r. (niedziela), godz. 17.00: Ryki: ul. Warszawska i ul. Królewska (ul. Dolna). Msza Św. o godz. 18.00. Prosimy o pojazdy i przygotowanie ołtarzy.

10. 05.06.2016 r. (niedziela), godz. 17.00: modlitwa o uzdrowienie, uwolnienie, oczyszczenie i nawrócenie; o wiarę i błogosławieństwo dla mieszkańców Jarmołówki, ulicami: Chopina – Pl. Wolności – ul. Ogrodowa – ul. Lipowa.
 


11. Dziś, w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 12.00 będzie obrzęd Chrztu Świętego dzieci. Ostatni raz przed wakacjami, przez 3 kolejne niedziele czerwca o godz. 17.15 zostanie przeprowadzony w sali na wikariacie cykl katechez przedchrzcielnych (w lipcu i w sierpniu katechez nie prowadzimy).
 

 

12. W czerwcu 2016 r. zostanie przeprowadzony cykl 8 katechez przedmałżeńskich dla narzeczonych dekanatu ryckiego (4 spotkania po 2 katechezy). Spotkania zostaną przeprowadzone w sali domu parafialnego w godzinach od 11.00 – 13.00 we wszystkie soboty czerwca: 04, 11, 18, 25 (szczegóły w internecie: www.parafia-ryki.pl).
 


13. Jeszcze są wolne intencje w 2016 r.; dostępna jest także księga intencji na rok 2017.

14. Bierzmowanie w naszej Parafii będzie w środę, 22 czerwca 2016 r. o godz. 16.00. Egzamin przed Bierzmowaniem zostanie przeprowadzony przez diecezjalnych wizytatorów w piątek, 10 czerwca o godz. 16.00.

 


15. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:
• To cud – mówią małżonkowie, którzy po 11 latach doczekali się dziecka – poruszające świadectwo;
• Czego nie wiemy o filmowym Pawlaku z filmu „Sami swoi” – niezwykła rozmowa z synem aktora;
• Relacje z 1. Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet do Pratulina i gali 25-lecia Caritas Diecezji Siedleckiej;
• Ojcowie oblaci świętują 200-lecie istnienia zgromadzenia. O Założycielu i charyzmat zgromadzenia;
• Comiesięczny materiał formacyjny dla Kół Żywego Różańca;
Zachęcamy do nabywania i życzymy miłej lektury
 


 

Ogłoszenie Rejonowego Koordynatora ŚDM

 

 

Pobierz formularz wolontariusza formularz rodziny

 

       Wielkimi krokami zbliżamy się do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się już w lipcu 2016 roku w Polsce. Przygotowując to wydarzenie, ponownie zwracamy się z prośbą do Rodzin naszego dekanatu, by na czas tych dni w Diecezjach otworzyły swoje domy i zechciały przyjąć młodzież. Rodzina przyjmująca młodych (co najmniej 2 osoby) zapewnia nieodpłatnie miejsce do spania (łóżko, tapczan lub materac) bez pościeli (uczestnicy posiadają śpiwory), dostęp do łazienki oraz śniadanie. Niektóre punkty programu (modlitwy, adoracje) będą kończyć się w późnych godzinach wieczornych, dlatego miejsce noclegu musi być wtedy dostępne. Młodzież sama organizuje przyjazd do miejsca zakwaterowania, lecz zdecydowana większość pielgrzymów będzie w naszym dekanacie po raz pierwszy, dlatego ważne jest, abyśmy pomogli w dotarciu na miejsca zbiórek w Parafii. Rodziny, które chciałaby przyjąć do siebie młodzież, oraz osoby, które chcą włączyć się w wolontariat ŚDM w naszym rejonie prosimy o pobranie, wypełnienie i oddanie formularza zgłoszeniowego kapłanom posługującym w Parafii. Zachęcamy do włączenia się w dzieło jakie powierzył nam papież Franciszek.

 


 

 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

 

Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 

Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki do Sanktuariów.

 


 

 


 

 

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 

Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

 

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, tutejszych parafian (ważne jest faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii), zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (tzn. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(4) przed planowanym chrztem udział w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

Praktyczne wskazania:

 

 1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa. W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

 2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

 3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty: październik 2015; luty i czerwiec 2016 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem).


 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty: w 2015 – październik: 03, 10, 17, 24; w 2016 – luty: 06, 13, 20, 27; w 2016 – czerwiec: 04, 11, 18, 25. Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie: http://www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium MB w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


 

 

Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

 


 

 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRD

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

4.

ks. Jarosław Sawiuk

wikariusz

5.

Kuc Monika

sekretarz PRD

6.

Piątek Tomasz

organista

7.

Markiewicz Michał

kościelny

8.

s. Pycka Agnieszka

katechetka

9.

Piskorska Anna

katechetka

10.

Gugała Kacper

rzecznik PRD

11.

Gogacz Sylwia

 

12.

Gregorczyk Jadwiga

 

13.

Jagiełło Anna

 

14.

Kornas Elżbieta

 

15.

Kostyra Zdzisław

 

16.

Lipska Elżbieta

 

17.

Piątek Ewa

 

18.

Polaszek Barbara Beata

 

19.

Porowska Bogumiła

 

20.

Pośpiech Grzegorz

 

21.

Stoń Tadeusz

 

22.

Sulej Ewa

 

23.

Warowny Stefan

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRE

2.

Kapusta Grzegorz

radny Sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

6.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

7.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


 

 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara Beata

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Markiewicz Michał

kościelny

4.

s. Wójcik Danuta

katechetka

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

 

do góry