OGŁOSZENIA

01 marca 2015 r. – 2. Niedziela Wielkiego Postu

 

 

1. Wielu z nas w tym czasie pokuty podejmuje różnego rodzaju wyrzeczenia. Bóg dostrzega te zabiegi człowieka, dlatego przez Kościół daje specjalne narzędzia: post, modlitwę i jałmużnę. Modlitwę po to, byśmy pojęli, że celem naszego życia jest Bóg, który zakochał się w człowieku; jałmużnę, byśmy dostrzegli i pokochali innych wędrowców w drodze do Ojca; post po to, byśmy za płaszczem przyzwyczajeń i nałogów, za stertą masek, jakie zakładamy przed ludźmi i przed sobą, zobaczyli jacy jesteśmy naprawdę.

 

 

2. Dziś wypada 1. niedziela miesiąca; przed sumą czytanie kartek wypominkowych (Os. Kochanowskiego i Słowackiego Jednorodzinne), o godz. 1200 Msza Św. za zmarłych polecanych w wypominkach; w ramach miesięcznej adoracji Najświętszego Sakramentu śpiew Gorzkich Żali. Ofiary składane dziś na tacę przeznaczamy na renowację; Bóg zapłać za ofiary składane na ten cel: 50 zł (Andrzej Janusz Jaroszek – Ownia). Aktualnie na koncie renowacji jest 6750 zł.

 

 

3. W dzisiejszą niedzielę Wielkiego Postu w całej Polsce prowadzona jest zbiórka ofiar do puszek na misyjne dzieło pomocy Ad Gentes, które jest powołane do modlitewnego i materialnego wspierania misjonarzy.

4. Dziś rozpoczyna się nowy cykl katechez przedchrzcielnych; będzie przeprowadzony w trzy kolejne niedziele marca w sali katechetycznej o godz. 1615.

 

 

5. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

Bohaterski i niezłomny żołnierz, więzień Auschwitz, zamordowany przez komunistów. Sylwetka rotmistrza Pileckiego;

• Czym jest depresja, jak ją rozpoznać i leczyć?

• O homiliach jak ciężkie indyki i takich, których można by słuchać godzinami. Jaka powinna być idealna homilia?

• O współczesnych męczennikach za wiarę w Chrystusa, mordowanych przez radykalnych islamistów;

• Dlaczego młodzież a nawet dzieci sięgają po alkohol. Kto jest odpowiedzialny za wychowanie ich w trzeźwości.

Zachęcamy do nabywania i życzymy miłej lektury.

 

 

6. We wszystkie piątki Wielkiego Postu Droga Krzyżowa o godz. 1600; a w każdą środę o godz. 1600 Droga Krzyżowa dla dzieci. Po nabożeństwie są zbierane ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i podawany jest krzyż do ucałowania.

 

7. We wszystkie niedziele Wielkiego Postu dwukrotnie śpiew Gorzkich Żali, najpierw po sumie, następnie o godz. 1630 z kazaniem pasyjnym z udziałem kandydatów do Bierzmowania.

 

8. Zapraszamy wszystkich Katechetów na dekanalny dzień skupienia w Rykach w sobotę, 07 marca 2015 r.

 

9. Organizowana jest pielgrzymka: Wilno – 06 – 08 marca 2015 r., cena 480 zł (info) – autokar zabierze pątników na trasie: Dęblin, Ryki, Garwolin, Łuków, Siedlce.

 

10. Dziś, 01 marca w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych (Żołnierzy Niezłomnych). Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej przy I Liceum Ogólnokształcącym w Rykach oraz Dyrektor LO w Rykach zapraszają jutro na obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych: o godz. 0900 w kościele parafialnym w Rykach będzie Msza Św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz mieszkańców ziemi ryckiej poległych i pomordowanych w walce z komunizmem; po Mszy Św. przejście do sali gimnastycznej LO w Rykach, ul. Słowackiego na dalszą część programu; na zakończenie nastąpi złożenie wiązanek
i zapalenie zniczy na grobach kombatantów, którymi opiekują się uczniowie LO Ryki.

 

 

11. Wczoraj został rozegrany na sali gimnastycznej ZSO Nr 2 Diecezjalny Turniej Tenisa Stołowego o puchar Księdza Biskupa Kazimierza Gurdy; drużynowo: 1. miejsce zespół z Parafii w Bazanowie, 2. miejsce zespół z Parafii w Rykach (puchar wraz z dyplomem trafiły do Szkoły Podstawowej w Moszczance), 3. miejsce zespół z Parafii Grabów Szlachecki.

 

12. Informacja dla kandydatów do Bierzmowania z ZSO nr 1 dot. egzaminu z katechizmu (dział I Wyznanie wiary) po Mszy Św. wieczorowej w sali katechetycznej: we wtorek: klasa III a, b i c; w środę klasa III d i e.

 

Biskup Kazimierz Gurda, Pasterz Diecezji Siedleckiej

13. W tym tygodniu: w środę, 04 marca wypada święto św. Kazimierza (Imieniny Pasterza naszej Diecezji), 1. czwartek miesiąca (05 marca) z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu; 1. piątek miesiąca (przed południem w każdy 1. piątek miesiąca ksiądz odwiedza chorych, którzy prosili o comiesięczną spowiedź i Komunię św.) oraz w 1. sobotę miesiąca (07 marca) nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi o godz. 1800 poprzedzone spotkaniem z Kółkami Różańcowymi o godz. 1745; ofiary na tacę przeznaczamy na misje.

 


 

*  *  *

 

 

W zakrystii dostępna jest Księga Intencji 2015 można zamawiać intencje Mszy Św.


 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

1. W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam.

 

2. Włączony jest piec centralnego ogrzewania prosimy o zamykanie drzwi do kościoła.

 

3. Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


2. Niedziela Wielkiego Postu

01 marca 2015 r.

 

Zapowiedzi I

 

STAŁĘGA Dominik Aleksander, kawaler, zam. w Swatach, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

KIELISZEK Weronika, panna, zam. w Rykach, ul Królewska, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

Zapowiedzi II

 

KOZŁOWSKI Patryk Robert, kawaler, zam. w Rykach, ul. Swatowska, Parafia w Rykach i

GORZKOWSKA Jolanta, panna, zam. w Rykach, ul Kopernika, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

Zapowiedzi III

 

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami

ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 


Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

 

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

 

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie
z naszej Parafii)
.

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, miejscowych parafian, zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii (a nie tylko zameldowanie);

(4) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (m.in. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie
z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(5) udział przed planowanym chrztem w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

 

Praktyczne wskazania:

1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa.


W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty październik 2014; luty 2015; czerwiec 2015 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem)

 

 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty:

w 2014 – październik: 04, 11, 18, 25;

w 2015 – luty: 07, 14, 21, 28;

w 2015 – czerwiec: 06, 13, 20, 27.

 

Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie:

www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

W naszej Parafii w każdą 2. i 4. niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 900 są spotkania w Poradni Życia Rodzinnego dla narzeczonych Dekanatu Ryckiego.

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

ks. Dariusz Ostałowski – wikariusz

 

3.

s. Pycka Agnieszka – katechetka

 

4.

Kuc Monika – pracownik

sekretarz

5.

Gogacz Sylwia

 

6.

Gregorczyk Jadwiga

 

7.

Gugała Kacper

rzecznik

8.

Jagiełło Anna

 

9.

Kornas Elżbieta

 

10.

Kostyra Zdzisław

 

11.

Lipska Elżbieta

 

12.

Piątek Ewa

 

13.

Polaszek Barbara Beata

 

14.

Porowska Bogumiła

 

15.

Pośpiech Grzegorz

 

16.

Stoń Tadeusz

 

17.

Sulej Ewa

 

18.

Warowny Stefan

 

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

Kapusta Grzegorz

radny sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Iwanek Roman

 

6.

Pudło Tadeusz

 

7.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

8.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2014

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz, wikariusz

przewodniczący

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz, wikariusz

przewodniczący

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Nowaczyk Marcin

kościelny 

4.

Markiewicz Michał

 

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław, wikariusz

przewodniczący

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

do góry