OGŁOSZENIA

26 października 2014 r. – 30. Niedziela Zwykła (Rocznica Poświęcenia Własnego Kościoła)

 

 

1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła. Świątynia jest znakiem Boga; w świątyni Bóg wysłuchuje modlitw, obdarza miłosierdziem i karmi Ciałem swego Syna. Świątynia jest także znakiem naszej wiary i naszym wspólnym domem, gdzie spotykamy się, by wyznać wiarę i odnaleźć siebie jako Kościół. Ożywiajmy tę świątynię swoją obecnością i wspierajmy swymi ofiarami.

2. Dziś, w ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 1200 chrzest dzieci. Przypominam, że rodzice zgłaszają dziecko w kancelarii parafialnej na miesiąc przed chrztem; w naszej Diecezji rodziców i chrzestnych obowiązują katechezy przedchrzcielne; nowy cykl katechez rozpocznie się w 1. niedzielę miesiąca 02 listopada, w Dzień Zaduszny, o godz. 1615.

 

 

3. Dziś o godz. 1030 Msza Św. w intencji studentów i pracowników Lubelskiej Szkoły Wyższej w Rykach. Uczelnia prowadzi studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe. Informacje szczegółowe znajdują się w dziekanacie uczelni oraz na stronie internetowej www.lswryki.pl.

 

 

4. Dziś kolejne spotkanie przygotowujące młodzież do Bierzmowania; rozpocznie się nabożeństwem różańcowym o godz. 1630, po Mszy Św. o godz. 1700 będzie konferencja. Zapraszam na spotkanie kandydatów do Bierzmowania.

 

5. W dzisiejszą niedzielę o godz. 1700 będzie Eucharystia w intencji wszystkich chorych i cierpiących; wraz z grupą wsparcia będziemy prosić o siłę do codziennego niesienia krzyża choroby.

 

6. We wtorek, 28 października po Mszy wieczorowej będzie adoracja poprowadzona przez Wspólnotę Rodzin – tzw. Namiot Spotkania. Zapraszamy małżonków naszej Parafii do wspólnej modlitwy i pochylenia się nad Słowem Bożym.

 

 

7. W październiku zapraszamy na nabożeństwo różańcowe o godz. 1630. Nadto w naszym kościele różaniec odmawiany jest codziennie w dni powszednie po Mszy Św. porannej o godz. 800 a w niedziele po sumie.

 

 

8. Zakończył się cykl katechez przedmałżeńskich dla narzeczonych dekanatu ryckiego, który obejmuje 8 wykładów. Kolejna seria wykładów planowana jest w lutym i w czerwcu 2015 r. Spotkania prowadzone są w sali na wikariacie od godz. 1100 do godz. 1300 (w każdą sobotę 2 katechezy); szczegóły w internecie: http://www.parafia-ryki.pl.

 

9. W tym tygodniu liturgiczne wspomnienie: wtorek święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, Patronów Diecezji Siedleckiej; sobota (1. miesiąca) uroczystość Wszystkich Świętych; niedziela (1 miesiąca) Dzień Zaduszny czyli wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.

 

 

10. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

Na synodzie poświęconym rodzinie poruszano trudne sprawy, m.in. problem osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach i ich udziału w sakramentach. Czy jest możliwe ich przystępowanie do Komunii świętej?

• Comiesięczne materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca;

• Na czym polega świętych obcowanie? Obecność i zachowanie na cmentarzu testem wiary;

• Dlaczego obecność ojca jest tak ważna w życiu każdego dziecka;

Zachęcamy do nabywania czasopism religijnych i życzymy miłej lektury.

 

11. W listopadzie 1. sobota miesiąca wypada w uroczystość Wszystkich Świętych: obchodzących 1.soboty miesiąca zapraszamy na Mszę Św. o godz. 1700; która będzie poprzedzona spotkaniem z Kółkami Różańcowymi o godz. 1745.

 

12. Wyjątkowo w listopadzie, ze względu na Dzień Zaduszny wypadający w 1. niedzielę miesiąca adoracja miesięczna będzie przed rozpoczęciem sumy w kaplicy na cmentarzu, gdzie jest przechowywany Najświętszy Sakrament; natomiast ofiary na tacę z przeznaczeniem na odnowienie ambony będziemy zbierać w 2. niedzielę miesiąca.

 

13. Przeprowadźmy porządki na grobach naszych bliskich; przed nami ostatni tydzień na sprzątanie; sprzątania grobów na cmentarzu nie odkładamy na sobotę (Wszystkich Świętych) i niedzielę (Dzień Zaduszny), gdyż są to święta nakazane i nie należy wykonywać prac niekoniecznych; zatem prosimy o zastosowanie się do przepisów kościelnych; do uszanowania tych przepisów zobowiązani są także ci, którzy nie deklarują swojej przynależności do Kościoła.

 

 

14. Kartki wypominkowe wyłożone są w kilku miejscach kościoła. W naszym kościele w wypominkach rocznych polecamy Zmarłych w ponad 40 intencjach mszalnych. Na wypominki roczne składamy ofiarę w wysokości intencji mszalnej, pozostałe wypominki z dobrowolną ofiarą będą odczytane w listopadzie.

 

15. Kartki wypominkowe przyjmujemy w kościele i w kancelarii; w tym tygodniu także na cmentarzu będą przyjmowane wypominki przez księdza pełniącego dyżur: w środę i czwartek po południu (1400 – 1600); zaś w piątek  od 1000 – 1200 i 1400 – 1600; w sobotę i niedzielę od godz. 1000 – 1200 (przed sumą).

 

16. Ze spowiedzi korzystajmy w dni poprzedzające uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. W Oktawie Wszystkich Świętych, tj. od 1 do 8 listopada możemy zyskać odpust zupełny i ofiarować go za Zmarłych; poza zwykłymi warunkami należy pobożnie nawiedzić cmentarz grzebalny i odmówić modlitwę za zmarłych.

 

17. W dzień Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny Msze Św. w kościele będą o godz. 700, 900 i 1700; natomiast w kaplicy cmentarnej od godz. 1100 będą czytane kartki wypominkowe. Msza Św. na cmentarzu o godz. 1200; po jej zakończeniu procesja. Poświęcenie krzyży na pomnikach będzie w dzień Wszystkich Świętych po Mszy Św. na cmentarzu (ofiarę za poświęcenie składamy księdzu po skończonym obrzędzie).

 

18. Najbliższe święta przeżyjmy z wiarą; w modlitwie polecajmy Bogu naszych Zmarłych uczestnicząc w Eucharystii, ofiarujmy wypominki, Komunię Św. i zyskane odpusty za tych, których pamiętamy i kochamy, mając nadzieję spotkać się z nimi w przyszłości. Na cmentarzu przy ul. Młynarskiej 01 i 02 listopada 2013 r. będzie o godz. 1030 nabożeństwo żałobne i różaniec. W dzień Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny nie będzie Mszy Św. w kaplicach.

 

 

19. Od lat w okresie Wszystkich Świętych Towarzystwo Przyjaciół Ryk wspólnie z Parafią i Domem Kultury organizuje kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ulicy Młynarskiej. Zebrane pieniądze przeznaczone są na renowację zabytkowych nagrobków. Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ryk serdecznie dziękuje wszystkim kwestującym i darczyńcom: ludziom dobrej woli, którzy poświęcają swój czas i pieniądze na rzecz ratowania nagrobków na cmentarzu przy ul. Młynarskiej. Dziękujemy również uczniom Gimnazjum ZSO nr 2 im. Jana Pawła II w Rykach za porządkowanie zabytkowych nagrobków przy ulicy Młynarskiej. Jak w latach ubiegłych odbędzie się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków: 01 listopada kwesta na cmentarzu przy ul. Królewskiej w godz. 900 – 1300; na cmentarzu przy ul. Młynarskiej 01 i 02 listopada o godz. 1030.

 

   

 

20. W zakrystii można nabyć kalendarz ścienny: Kalendarz Rolniczy 2015  (22 zł – książkowy).

 

21. Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 

22. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.

 

 

 

23. W zakrystii można zamawiać intencje Mszy Św.; dostępna jest Księga Intencji 2014/2015.

 


 

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


30. Niedziela Zwykła

Rocznica Poświęcenia Własnego Kościoła

 

26 października 2014 r.

 

Zapowiedzi I

 

.......................................................................................................................................................

 

.......................................................................................................................................................

 

Zapowiedzi II

 

JĘDRYS Piotr, kawaler, zam. w Moszczance, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

MILLER Magdalena, panna, zam. w Dęblinie, ul. 15 PP Wilków, Parafia Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie.

 

Zapowiedzi III

 

.......................................................................................................................................................

 

.......................................................................................................................................................

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami

ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 


Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

 

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

 

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie
z naszej Parafii)
.

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, miejscowych parafian, zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii (a nie tylko zameldowanie);

(4) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (m.in. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie
z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(5) udział przed planowanym chrztem w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

 

Praktyczne wskazania:

1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa.


W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty październik 2014; luty 2015; czerwiec 2015 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem)

 

 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty:

w 2014 – październik: 04, 11, 18, 25;

w 2015 – luty: 07, 14, 21, 28;

w 2015 – czerwiec: 06, 13, 20, 27.

 

Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie:

www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

W naszej Parafii w każdą 2. i 4. niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 900 są spotkania w Poradni Życia Rodzinnego dla narzeczonych Dekanatu Ryckiego.

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

ks. Dariusz Ostałowski – wikariusz

 

3.

s. Pycka Agnieszka – katechetka

 

4.

Kuc Monika – pracownik

sekretarz

5.

Gogacz Sylwia

 

6.

Gregorczyk Jadwiga

 

7.

Gugała Kacper

rzecznik

8.

Jagiełło Anna

 

9.

Kornas Elżbieta

 

10.

Kostyra Zdzisław

 

11.

Lipska Elżbieta

 

12.

Piątek Ewa

 

13.

Polaszek Barbara Beata

 

14.

Porowska Bogumiła

 

15.

Pośpiech Grzegorz

 

16.

Stoń Tadeusz

 

17.

Sulej Ewa

 

18.

Warowny Stefan

 

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

Żaczek Jarosław

poseł

3.

Polański Tadeusz

poseł

4.

Kapusta Grzegorz

radny sejmiku

5.

Jagiełło Stanisław

starosta

6.

Gąska Jerzy

burmistrz

7.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

9.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

10.

Cymbalski Tadeusz

 

11.

Głodek Zbigniew

 

12.

Grzelak Mariusz

 

13.

Kisiel Sławomir

 

14.

Kołodziejczyk Stanisław

 

15.

Kultys Krzysztof

 

16.

Lipski Jarosław

 

17.

Ostrzyżek Mirosław

 

18.

Piątek Krzysztof

 

19.

Pośpiech Tomasz

 

20.

Stoń Tadeusz

 

21.

Warowny Marek

 

22.

Wojewoda Krzysztof

 

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2014

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz, wikariusz

przewodniczący

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz, wikariusz

przewodniczący

2.

ks. Klebaniuk Franciszek, wikariusz

 

3.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

4.

 

kościelny

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław, wikariusz

przewodniczący

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

do góry