Wielka Sobota, 14 kwietnia 966 r.

Mesco dux baptizatur

Mieszko I – Książę znakomity

 


 

 

Metryki Parafii w Rykach

Poznaj swoich Przodków

 

 

 


 

Zapowiedzi przedślubne

 


33. Niedziela Zwykła

19 listopada 2017 r.

Zapowiedzi I

 

BODURKA Dariusz Marian, zw. cyw., zam. Ryki, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach i
BODURKA Iwona Elżbieta, z d. Kawińska, zw. cyw., zam. Ryki, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach

 

Zapowiedzi II

 

 

Zapowiedzi III

 

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

 


 

19 listopada 2017 r. – 33. Niedziela Zwykła


1. Dzisiejsza przypowieść o talentach jest odpowiedzią na pytanie, kto osiągnie zbawienie? Zbawienie osiągnie ten, kto wykorzysta i pomnoży talenty otrzymane od Boga. Warto postawić sobie kilka innych pytań: kiedy byłem ostatni raz u spowiedzi, kiedy ostatni raz przyjąłem do Komunię Św., czy włączam się przez swoje modlitwy i ofiary w dzieło misyjne i charytatywne Kościoła; w jaki sposób dbam o swój własny kościół?
 


2. Dziś w naszej Parafii obchodzimy „Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym” pod hasłem „Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie”; na rzecz prześladowanych chrześcijan będą przeznaczone ofiary zbierane do puszek.
 


3. W każdą niedzielę Msza Św. o godz. 9.00 jest z udziałem dzieci szkolnych. Dziś, w 3. niedzielę miesiąca o godz. 14.00 Msza Św. i spotkanie w ramach przygotowania do 1. Komunii Św. dla dzieci klas III i ich rodziców.

4. W liturgii w tym tygodniu: poniedziałek – wspomn. św. Rafała Kalinowskiego, wtorek – Ofiarowanie NMP, środa – wspomn. św. Cecylii, piątek – wspomn. św. męczenników Andrzeja Dung-Lac i jego Towarzyszy.
 


5. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:
• „Jezu, Ty się tym zajmij". O pięknej modlitwie zawierzenia, która zmienia ludzkie życie, s. 15;
• Czym jest czyściec ziemski? I dlaczego już na ziemi warto zawalczyć o niebo? s. 16;
• Jakie jest znaczenie Mszy gregoriańskiej;
• Jakie przepisy regulują funkcjonowanie cmentarzy i co oznacza tzw. prawo do grobu?
• Dane osobowe – dlaczego należy je chronić? Jak oprzeć się telefonicznym sprzedawcom?
• Co jeść jesienią i zimą, aby nie chorować?
• RYKI – W drodze do Panamy. Czuwanie z Matką Bożą z Fatimy.
Zapraszamy do lektury prasy katolickiej!
 


6. Codziennie w dni powszednie do końca listopada o godz. 16.30 zapraszamy na różaniec wypominkowy i Mszę Św. za polecanych w wypominkach o godz. 17.00; w niedziele wypominki są przed sumą, zaś o godz. 12.00 Msza Św.
W tym tygodniu będą czytane kartki wypominkowe od rodzin z następujących osiedli:
— niedziela, 19 XI, godz.11.30 – Ryki: ul. Dolna, ul. Królewska.
— poniedziałek, 20 XI, godz.16.30 – Ryki: Osiedle Działki: ul. Traugutta, Kopernika, Graniczna, Kwiatowa;
— wtorek, 21 XI, godz.16.30 – Ryki: Osiedle Witosa;
— środa, 22 XI, godz.16.30 – Ryki: ul. Kochanowskiego, Osiedle Kochanowskiego;
— czwartek, 23 XI, godz.16.30 – Ryki: ul. Słowackiego, Os. Jednorodzinne Słowackiego, Os. Słowackiego;
— piątek, 24 XI, godz.16.30 – Ryki: Osiedle Jana Pawła II;
— sobota, 25 XI, godz.16.30 – Ryki: ul. Żytnia, ul. Okopowa, ul. Górna, ul. Zielona;
— niedziela, 26 XI, godz.11.30 – Ryki: ul. Fabryczna, Przemysłowa, Lubelska, Warszawska, Swatowska;
— poniedziałek, 27 XI, godz.16.30 – Ryki: Osiedle Stary Rynek (z ul. Łąkową, ul. Poniatowskiego);
— wtorek, 28 XI, godz.16.30 – Ryki: ul. Jankowszczyzna, Młynarska, Sadowa, Piaskowa, Janiszewska, Brzezinka;
— środa, 29 XI, godz.16.30 – Ryki: Osiedle Jarmołówka;
— czwartek, 30 XI, godz.16.30 – kartki spoza Parafii oraz z nieustalonym adresem.

7. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Będzie to ostatnia niedziela roku liturgicznego. Nasze myśli kierowane są na przyjście końca czasów. Naszą gotowość do spotkania z Chrystusem wyraźmy udziałem we Mszy Świętej.
 


8. W dzisiejszą niedzielę o godz. 16.15 w sali na wikariacie ostanie spotkanie w cyklu katechez przedchrzcielnych.
 


9. W naszej Parafii w każdy czwartek jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu: od godz. 8.00 do 17.00; zachęcamy do osobistego udziału.
 


10. Pan Organista odwiedza rodziny w Parafii zanosząc opłatek – wyjątkowo opłatek można nabyć w zakrystii.
 


11. Termin zarezerwowanych intencji należy potwierdzić na 2 tygodnie przed wyznaczoną datą.
 

12. W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz. 17.00 spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania.

 


13. Cegiełki na budowę Domu Pielgrzyma w Pratulinie są dostępne w naszej Parafii w następujących nominałach: 5 zł, 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł i 200 zł.

14. Papież Franciszek ogłosił „Światowy Dzień Ubogich”; Pasterz Diecezji prosi o aktywne włączenie się w akcję „Diecezja dla Ubogich”, której celem jest zebranie artykułów żywnościowych z długim terminem ważności oraz środki czystości, które będą mogły zasilić parafialny punkt Caritas. Zbliża się uliczna zbiórka darów w ramach akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Zebrane produkty przyjęte w punkcie parafialnym zostaną rozdysponowane w formie paczek świątecznych dla ubogich, zwłaszcza dzieci z rodzin potrzebujących pomocy z naszej parafii.
 

15. Jako proboszcz, odpowiedzialny za wspólnotę parafialną upominam niektórych a wszystkim parafianom przypominam: niedziela jest Dniem Pańskim i nie wolno naruszać świętości tego dnia przez wizyty w sklepach i marketach i robienie zakupów – jako katolicy zachowajmy godność i świętość niedzieli. Zwracam uwagę i zabraniam posyłanie dzieci w niedziele pod markety jako wolontariuszy w celu zbierania artykułów spożywczych i środków czystości: tego rodzaju akcje prowadzone w niedziele są niestosowne i niepoważne i są z pewnością naruszeniem świętości tego dnia.
 


16. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.
 


17. Od września kancelaria cmentarna jest czynna codziennie (oprócz niedziel i uroczystości) w godz. 8.00 – 17.00 (w soboty i poniedziałki jest przerwa od 11.00 – 14.00); w dni powszednie w naszym kościele Msze Św. o godz. 6.30, 7.00, 7.30 i 17.00; Msza Św. w kaplicach: Ownia – godz. 9.00; Stawy – godz. 10.30.

* * *

 


 

Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki w Polsce i za granicę.

 

Cegiełki na budowę Domu Pielgrzyma w Pratulinie można nabyć w kancelarii i w zakrystii.


 

 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

 

Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 

 


 

 

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 

Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 17.15 (16.15 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 12.00. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

 

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, tutejszych parafian (ważne jest faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii), zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (tzn. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(4) potwierdzenie udziału w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

 


B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

Praktyczne wskazania:

 

 1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 10. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa. W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

 2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

 3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 10 katechez (soboty: 07, 14, 21, 28 października 2017 r.; luty i czerwiec 2018 w godz. 11.00 – 13.00);
— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);
— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem).
— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;
— udział w dniu skupienia:
RYKI – 29 października 2017r.; 25 lutego 2018 r., 24 czerwca 2018 r. o godz. 14.00;
WOLA GUŁOWSKA – 2. niedziela każdego miesiąca o godz. 14.00.


Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


 

 

Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

 

 


 

 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRD

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

4.

ks. Jarosław Sawiuk

wikariusz

5.

Kuc Monika

sekretarz PRD

6.

Piątek Tomasz

organista

7.

Markiewicz Michał

kościelny

8.

s. Pycka Agnieszka

katechetka

9.

Piskorska Anna

katechetka

10.

Gugała Kacper

rzecznik PRD

11.

Gogacz Sylwia

 

12.

Gregorczyk Jadwiga

 

13.

Jagiełło Anna

 

14.

Kornas Elżbieta

 

15.

Kostyra Zdzisław

 

16.

Lipska Elżbieta

 

17.

Piątek Ewa

 

18.

Polaszek Barbara Beata

 

19.

Porowska Bogumiła

 

20.

Pośpiech Grzegorz

 

21.

Stoń Tadeusz

 

22.

Sulej Ewa

 

23.

Warowny Stefan

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRE

2.

Kapusta Grzegorz

radny Sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

6.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

7.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


 

 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara Beata

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Markiewicz Michał

kościelny

4.

s. Wójcik Danuta

katechetka

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

 

 

do góry