Wielka Sobota, 14 kwietnia 966 r.

Mesco dux baptizatur

Mieszko I – Książę znakomity

 


 

 

Metryki Parafii w Rykach

Poznaj swoich Przodków

 

 

 


 

Zapowiedzi przedślubne

 


24. Niedziela Zwykła

17 września 2017 r.

Zapowiedzi I

 

PIECYK Bartosz, kawaler, zam. Zalesie, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
POLAK Aleksandra, panna, zam. Rososz, Parafia NMP w Leopoldowie.
 

Zapowiedzi II

 

DZIUBAK Emil Robert, kawaler, zam. Swaty, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
PIĄTEK Aleksandra, panna, zam. Jeziorko, Parafia Przemienienia Pańskiego w Piątnicy;

SIWEK Michał, kawaler, zam. Nowa Dąbia, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
ZGODZIŃSKA Agata, panna, zam. Puławy, ul. Kołłątaja, Parafia Miłosierdzia Bożego w Puławach;
 

Zapowiedzi III

 

PUDŁO Grzegorz, kawaler, zam. Brusów, Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbe w Bazanowie i
ŁUKASIK Ewa, panna, zam. Chrustne, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach;

GRUZA Marcin, kawaler, zam. Babice, Parafia pw. św. Bartłomieja w Korytnicy i
CABAJ Justyna, panna, zam. Ownia, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach;

KAMIŃSKI Radosław, kawaler, zam. Lasocin, Parafia Wniebowzięcia NMP w Leopoldowie i
SŁABIK Ewa, panna, zam. Ryki, ul. Witosa, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach;

IRCHA Marcin, kawaler, zam. Os. Stawy, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
WOCH Beata, panna, zam. Wólka Kątna, Parafia pw. św. Józefa w Markusowie;

WŁODARCZYK Karol, kawaler, zam. Swaty, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
JĘDRUSZCZAK Ewelina, panna, zam. Żabianka, Parafia Wniebowzięcia NMP w Żabiance.

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

 


 

17 września 2017 r. – 24. Niedziela Zwykła w ciągu roku

 

 

1. Dziś w naszej Parafii Niedziela Seminaryjna: przybył do nas ze słowem diakon Marcin Wesołowski, przedstawiciel Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej: ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na konieczne remonty i codzienne funkcjonowanie seminarium; będzie możliwość nabycia kalendarza seminaryjnego na 2018 r.
 


2. Jutro święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży; środa – wspomn. św. męczenników koreańskich Andrzeja Kim Taegon, kapłana, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy; czwartek – święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty; piątek – święto Rocznicy Poświęcenia Kościoła Katedralnego w Siedlcach; sobota – wspomn. św. ojca Pio z Pietrelciny, prezbitera.
 


3. Przypominamy o czwartkowej adoracji Najświętszego Sakramentu, trwającej od godz. 8.00 do 18.00; zachęcamy do wzięcia w niej osobistego godzinnego udziału; już od niedzieli przed każdym czwartkiem można wpisywać się na listę wyłożoną na stoliku pod chórem wybierając dogodną dla siebie godzinę adoracji.
 


4. W dniu 07 października 2017 r. organizowana jest pielgrzymka do Sanktuarium MB w Kodniu w związku z modlitwą różańcową prowadzoną na granicy Polski pod hasłem: „różaniec do granic”. Wyjazd z parkingu obok galerii „Ósemka” o godz. 7.00. Koszt wyjazdu ok. 30 zł/os. Zapisy pod nr tel. 81 8653-452 lub w zakrystii do dnia 30 września 2017 r. Tego samego dnia, tj. 07 października o godz. 14.00 w naszym kościele rozpocznie się modlitwa różańcowa o pokój, za Polskę, naszych sąsiadów i za cały świat. Przez modlitwę różańcową wierni zgromadzeni w naszej świątyni połączą się duchowo z osobami będącymi na pielgrzymce w Kodniu, którzy będą odmawiać Różaniec o godz. 14.00 na granicy. Serdecznie zapraszamy.
 


5. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:
• „Orwell tarza się ze śmiechu” – o granicach absurdu i politycznej poprawności;
• W diecezji rusza edycja Szkoły Liturgicznej. Na czym polega formacja i do kogo jest skierowana? s. 13;
• „W parafialnej bibliotece” – co to znaczy „dobra książka religijna” i dlaczego warto po nie sięgać?
• Archeologiczne prace w naszym regionie. Co udaje się odkryć badaczom?
Zapraszamy do lektury prasy katolickiej!

6. W każdą niedzielę Msza Św. o godz. 9.00 jest z udziałem dzieci szkolnych. Dziś 3. niedziela miesiąca o godz. 14.00 Msza Św. w ramach przygotowania do 1. Komunii Św. dla dzieci klas III i ich rodziców i pierwsze spotkanie.
 


7. W przyszłą niedzielę na Mszę Św. wieczorową zapraszamy młodzież przygotowującą się do Bierzmowania; po Mszy Św. spotkanie i konferencja dla kandydatów do Bierzmowania.

8. Wspólnota Rodzin zaprasza wszystkich chętnych małżonków na spotkanie w czwartek, 21 września, które rozpocznie się Mszą Św. o godz. 18.00.
 


9. Dziś o godz. 17.15 ostatnia katecheza w cyklu katechez przedchrzcielnych dla rodziców i chrzestnych. Katechezy odbywają się w sali na wikariacie w kolejne 3 niedziele każdego miesiąca; do udziału w katechezach zapraszamy młodzież po Bierzmowaniu. Obrzęd chrztu będzie w przyszłą niedzielę na sumie o godz. 12.00. Kolejny cykl tych katechez 01, 08 i 15 października. Od 01 października Msza Św. wieczorowa będzie o godz. 17.00, dlatego katechezy przedchrzcielne będą rozpoczynały się o godz. 16.15.
 


10. W październiku 2017 r. zostanie przeprowadzony cykl 10 katechez przedmałżeńskich dla narzeczonych dekanatu ryckiego. W sali domu parafialnego we wszystkie soboty października: 07, 14, 21 i 28 od godz. 11.00 – 13.00 odbędą się spotkania: 2-3 katechezy w każdą sobotę – (szczegóły w internecie: www.parafia-ryki.pl).
 


11. Przed nami kampania społeczna "Kromka chleba dla sąsiada” – w świecie nadal jest podział na biednych i bogatych. Bóg słyszy wołanie ubogich i nie zapomni czynów ludzi złych i kłamliwych! To wołanie słyszą też dobrzy ludzie, którzy stają w obronie ubogich i pokrzywdzonych. W jakiej grupie jesteś? Ubodzy są przyjaciółmi Boga. Czy oni są także twoimi przyjaciółmi?
Caritas Diecezji Siedleckiej włącza się w kampanię społeczną Kromka Chleba, która we wrześniu organizowana jest pod hasłem „Kromka chleba dla sąsiada”. Inicjatywa została podjęta przez Caritas Polska w odpowiedzi na apel Papieża Franciszka z Orędzia na 1. Światowy Dzień Ubogich, jako działanie na rzecz ubogich oraz walki z głodem. W związku z powyższym wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z ZSO Nr 1 w sobotę, 23 września w godz. 9.00 – 14.00 będą zbierać produkty żywnościowe przy marketach Biedronka, Intermarche i Lewiatan. Wolontariusze podczas zbiórki będą rozdawać darczyńcom kromki chleba jako symbol dzielenia się, a także troski o zaspokojenie głodu ubogich. Paczki żywnościowe zostaną przekazane osobom starszym i samotnym w naszej parafii.
 


12. Schola „Niebieskie Owieczki” to chór dziecięco – młodzieżowy, działający jako cześć „Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży w Rykach”. Śpiewamy podczas niedzielnych Mszy Św. dla dzieci. Koncertujemy w różnych miejscach w Polsce. Dodatkowo co roku wyjeżdżamy na warsztaty wokalne połączone z wakacyjnym odpoczynkiem. Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do chóru. Próby odbywają się w każdy piątek o 17.00 Udział w zajęciach jest bezpłatny.
 


13. Cegiełki na budowę Domu Pielgrzyma w Pratulinie są dostępne w naszej Parafii: można je nabyć w zakrystii i w kancelarii w następujących nominałach: 5 zł, 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł i 200 zł.
 


14. Od września kancelaria cmentarna jest czynna codziennie (oprócz niedziel i uroczystości) w godz. 8.00 – 17.00 (w soboty i poniedziałki jest przerwa od 11.00 – 14.00); w dni powszednie w naszym kościele Msze Św. o godz. 6.30, 7.00, 7.30 i 18.00; Msza Św. w kaplicach: Ownia – godz. 9.00; Stawy – godz. 10.30.
 


15. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.
 


16. Termin zarezerwowanych intencji należy koniecznie potwierdzić na 7 – 10 dni przed wyznaczoną datą.
 

* * *

 


Od września kancelaria cmentarna jest czynna codziennie (oprócz niedziel i uroczystości) w godz. 8.00 – 17.00 (w soboty i poniedziałki jest przerwa od 11.00 – 14.00); w dni powszednie w naszym kościele Msze Św. o godz. 6.30, 7.00, 7.30 i 18.00; Msza Św. w kaplicach: Ownia – godz. 9.00; Stawy – godz. 10.30.

 

Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki w Polsce i za granicę.

 

Cegiełki na budowę Domu Pielgrzyma w Pratulinie można nabyć w kancelarii i w zakrystii.


 

 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

 

Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 

 


 

 

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 

Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 17.15 (16.15 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 12.00. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

 

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, tutejszych parafian (ważne jest faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii), zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (tzn. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(4) potwierdzenie udziału w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

 


B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

Praktyczne wskazania:

 

 1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 10. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa. W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

 2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

 3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 10 katechez (soboty: 07, 14, 21, 28 października 2017 r.; luty i czerwiec 2018 w godz. 11.00 – 13.00);
— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);
— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem).
— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;
— udział w dniu skupienia:
RYKI – 29 października 2017r.; 25 lutego 2018 r., 24 czerwca 2018 r. o godz. 14.00;
WOLA GUŁOWSKA – 2. niedziela każdego miesiąca o godz. 14.00.


Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


 

 

Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

 

 


 

 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRD

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

4.

ks. Jarosław Sawiuk

wikariusz

5.

Kuc Monika

sekretarz PRD

6.

Piątek Tomasz

organista

7.

Markiewicz Michał

kościelny

8.

s. Pycka Agnieszka

katechetka

9.

Piskorska Anna

katechetka

10.

Gugała Kacper

rzecznik PRD

11.

Gogacz Sylwia

 

12.

Gregorczyk Jadwiga

 

13.

Jagiełło Anna

 

14.

Kornas Elżbieta

 

15.

Kostyra Zdzisław

 

16.

Lipska Elżbieta

 

17.

Piątek Ewa

 

18.

Polaszek Barbara Beata

 

19.

Porowska Bogumiła

 

20.

Pośpiech Grzegorz

 

21.

Stoń Tadeusz

 

22.

Sulej Ewa

 

23.

Warowny Stefan

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRE

2.

Kapusta Grzegorz

radny Sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

6.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

7.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


 

 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara Beata

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Markiewicz Michał

kościelny

4.

s. Wójcik Danuta

katechetka

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

 

 

do góry