OGŁOSZENIA

26 kwietnia 2015 r. –  4. Niedziela Wielkanocy - Niedziela Dobrego Pasterza

 

 

1. Dzisiejsza niedziela, zwana niedzielą Dobrego Pasterza, rozpoczyna w Kościele powszechnym tydzień modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Troska o dobrego kapłana jest wyrazem starań o własną wiarę. Kapłan jest narzędziem w rękach Pana Boga. To Bóg go posyła do nas. Prośmy w swoich modlitwach o nowe i święte powołania do służby kapłańskiej, zakonnej i misyjnej. W naszych modlitwach nie zapominajmy także o tych, którzy są pasterzami w naszym kościele. Prośmy dla nich o potrzebne Boże łaski i dary Ducha Św. w tej niełatwej posłudze.

 

 

2. Dziś Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania; w naszej Parafii przeżywamy Niedzielę Seminaryjną: przedstawiciel Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej wygłosi Słowo Boże: ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na rzecz seminarium. W Dęblinie, w parafii pw. Piusa V odpust o 1200.

 

 

3. Dziś o godz. 1600 w kinie Renesans w Rykach odbędzie się Koncert Charytatywny w drodze do Światowych Dni Młodzieży pod hasłem Dotykając Nieba. Na scenie wystąpią młodzieżowi soliści – gwiazdy naszego regionu wykonując religijne utwory, niezwykli goście opowiedzą o swoim powołaniu i dadzą świadectwo wiary. Zostanie przedstawiona główna idea ŚDM za pomocą filmików i prezentacji. Odbędzie się aukcja, loterie i kiermasze w ramach akcji Bilet dla Brata. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie.

4. Rozpoczęty cykl katechez przedchrzcielnych trwa; spotkania odbywają się w sali katechetycznej na wikariacie o godz. 1715. Obrzęd chrztu będzie dziś, w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200.

5. We wtorek 28 kwietnia w kościele odbędzie się kolejne spotkanie przygotowujące młodzież do Sakramentu Bierzmowania.  Rozpocznie się ono Mszą Św. o godz. 1800 zaś po niej konferencja. Zapraszamy kandydatów.

 

 

6. Każdego roku w uroczystość Zwiastowania Pańskiego kilkadziesiąt osób przyjmuje Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, dlatego w tym roku proponujemy tym osobom we wszystkie ostatnie czwartki miesiąca godzinną adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 1700 do godz. 1800 następnie udział w Eucharystii.

 

7. W tym roku 1. piątek rozpoczyna miesiąc dedykowany Matce Najświętszej. Od 01 maja będziemy codziennie śpiewali Litanię Loretańską. Zachęcam do udziału w nabożeństwach majowych w kościele i podtrzymywania tradycji nabożeństw majowych przy krzyżach i kapliczkach. W naszym kościele nabożeństwo majowe codziennie przed Mszą Św. wieczorową o godz. 1730, wyjątkowo w soboty o godz. 800 (po ostatniej porannej Mszy Św.).

 

 

8. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski w tym roku będzie obchodzona w sobotę 2 maja 2015 r.

 

 

9. 03 maja wypada 224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja; o godz. 900 zapraszamy na uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny; po zakończeniu Eucharystii dalsza część programu odbędzie się na terenie zespołu pałacowo-parkowego pod pomnikiem – symbolem pamięci o Konstytucji 3 Maja 1791 r. Na znak patriotyzmu i narodowej solidarności wywieszamy flagę biało-czerwoną (02 maja jest święto flagi narodowej). Gospodarzem uroczystości jest Burmistrz Ryk.

 

 

10. W tym tygodniu: 01 maja wypada 1. piątek miesiąca (przed południem w każdy 1. piątek miesiąca ksiądz odwiedza chorych, którzy prosili o comiesięczną spowiedź i Komunię św.) oraz 02 maja (1. sobota miesiąca – nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi bezpośrednio po Mszy Św. wieczorowej z krótkim spotkaniem z członkami Kółek Różańcowych) w Polsce przeniesiona uroczystość NMP Królowej Polski; 03 maja (1. niedziela miesiąca) – 5. Niedziela Wielkanocy: przed sumą czytanie kartek wypominkowych, o godz. 1200 Msza Św. za zmarłych polecanych w wypominkach; po sumie adoracja Najśw. Sakramentu. Ofiary składane w przyszłą niedzielę na tacę przeznaczamy na renowację.

 

 

11. 04 maja o godz. 1800 Msza Św. w intencji Strażaków OSP oraz funkcjonariuszy i pracowników cywilnych KP PSP Ryki z okazji św. Floriana. Zapraszamy.

 

 

12. 10 maja (niedziela) 2015 r. w Parczewie w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin odbędzie się Diecezjalny Dzień Rodzin. Jest to piękny czas modlitwy i słuchania prawdy o małżeństwie i rodzinie. W tym roku chcemy poznać, co kryje się w kolejnych słowach z przysięgi małżeńskiej: Ślubuje, że nie opuszczę cię aż do śmierci. Zapraszamy rodziny z dziećmi; szczególne zaproszenie skierowane jest do wszystkich Sołtysów z rodzinami z naszej diecezji. Z naszej Parafii planowany jest wyjazd autokarem. Zapisy do 05 maja  u ks. Tomasza. Szczegóły w gablocie.

 

 

13. Bóg zapłać za ofiary dotychczas składane na renowację: 800 zł – Rodzina Satkowskich pochodząca z Karasiówki.

 

14. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

• ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zachęcamy do nabywania i życzymy miłej lektury.

 

 

15. Dostępna jest Księga Intencji na rok 2016 w następujący sposób: do końca kwietnia tylko w kancelarii parafialnej w godzinach otwarcia; w maju intencje na przyszły rok będziemy zapisywać w zakrystii ale wyłącznie w dni powszednie. Termin Mszy Św. należy potwierdzić na 7 – 10 dni przed wyznaczoną datą – później rezerwacja zostanie anulowana.

 

 

16. Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej serdecznie zaprasza rodziny i osoby samotne na Pielgrzymkę Rodzin do sanktuarium św. Józefa w Siedlcach, która tradycyjnie ma miejsce 30 kwietnia 2015 r. (czwartek). Rozpocznie się o 1900 w Katedrze, a zakończy Mszą Św. o 2400 w sanktuarium św. Józefa. Koszt wyjazdu – 30 zł. Zapisy do 28 kwietnia u ks. Tomasza. Szczegóły w gablocie.

 

17. Odnowa w Duchu Św. organizuje pielgrzymkę do Częstochowy na ogólnopolskie czuwanie w sobotę, 16 maja na Jasnej Górze; wyjazd autokarem z parkingu przy Ósemce 15 maja, w piątek przed północą o godz. 2330, powrót w sobotę przed północą; po drodze sanktuarium w MB w Gidlu. Szczegóły – informacje w gablocie.

 

 

18. Rodziny mieszkające w okolicach ZSO nr 2 przy poparciu Urzędu Miasta zwracają się do wszystkich mieszkańców Ryk zapraszając do udziału w akcji Podwórko Nivea, polegającej na oddawaniu codziennie swego głosu drogą mailową na rzecz powstania tam rodzinnego placu zabaw, zgodnie z ulotkami; nadto jest plakat w gablocie i w internecie.

 

 

19. Odnowa w Duchu Św. organizuje pielgrzymkę do Częstochowy na ogólnopolskie czuwanie w sobotę, 16 maja na Jasnej Górze; wyjazd autokarem z parkingu przy Ósemce 15 maja, w piątek przed północą o godz. 2330, powrót w sobotę przed północą; po drodze sanktuarium w MB w Gidlu. Szczegóły – informacje w gablocie.

 

 

20. Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy do: Sanktuariów Maryjnych północnej Polski, 01-03 maja (autokar); Pielgrzymka po Sanktuariach zachodniej Europy, 08-17 maja (autokar) – info.


 

*  *  *

 

 

W zakrystii dostępna jest Księga Intencji 2015 można zamawiać intencje Mszy Św.

 

*  *  *


 

*  *  *

 

 

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

1. W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

2. Włączony jest piec centralnego ogrzewania prosimy o zamykanie drzwi do kościoła.

 

3. Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


4. Niedziela Wielkanocy

26 kwietnia 2015 r.

 

Zapowiedzi I

 

KOBZA Piotr Robert, kawaler, zam. w Warszawie, ul. Starzyńskiego, Parafia pw. M.B. Loretańskiej w Warszawie i
FILIKS Agata, panna, zam. w Rykach, ul. Sadowa, Parafia tutejsza.


MAŃKOWSKI Maciej, kawaler, zam. w Lublinie, ul. Przedwioœnie, Parafia pw. Œw. Rodziny w Lublinie i
PUDŁO Magdalena Maria, panna, zam. w Rykach, ul. Górna, Parafia tutejsza.


SZLENDAK Marek, kawaler, zam. w Nowej Dšbi, Parafia tutejsza i
NACZAS Małgorzata Renata, panna, zam. w Rykach, ul. Jeziorna, Parafia tutejsza.

 

Zapowiedzi II

 

MAJEK Łukasz Artur, kawaler, zam. w Rykach, ul. Kochanowskiego, Parafia w Rykach i

KRÓLIKOWSKA Ewelina Maria, panna, zam. w Miłocinie, Parafia pw. Św. Huberta w Miłocinie.

 

PACIOREK Marcin, kawaler, zam. w Rykach, ul. Kochanowskiego, Parafia w Rykach i

ZAKRZEWSKA Eliza Anna, panna, zam. w Sokołowie Podl., Par. pw. Św. Jana Bosko w Sokołowie Podl.

 

Zapowiedzi III

 

PRYJOMSKI Mariusz, kawaler, zam. w Nowej Dąbi, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

OSTRZYŻEK Magdalena Maria, panna, zam. w Starej Dąbi, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 

PISKORSKI Marcin, kawaler, zam. w Zalesiu, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

KAPUSTA Magdalena, panna, zam. w Rykach, ul. Młynarska, Parafia w Rykach.

 

ZIAREK Jarosław, kawaler, zam. w Rykach, ul. Okopowa, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i

GOŁAWSKA Agata, panna, zam. w Łukowie, ul. Kruczkowskiego, Par. pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie.

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami

ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 


Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

 

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

 

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie
z naszej Parafii)
.

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, miejscowych parafian, zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii (a nie tylko zameldowanie);

(4) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (m.in. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie
z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(5) udział przed planowanym chrztem w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

 

Praktyczne wskazania:

1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa.


W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty październik 2014; luty 2015; czerwiec 2015 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem)

 

 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty:

w 2014 – październik: 04, 11, 18, 25;

w 2015 – luty: 07, 14, 21, 28;

w 2015 – czerwiec: 06, 13, 20, 27.

 

Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie:

www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

W naszej Parafii w każdą 2. i 4. niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 900 są spotkania w Poradni Życia Rodzinnego dla narzeczonych Dekanatu Ryckiego.

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

ks. Dariusz Ostałowski – wikariusz

 

3.

s. Pycka Agnieszka – katechetka

 

4.

Kuc Monika – pracownik

sekretarz

5.

Gogacz Sylwia

 

6.

Gregorczyk Jadwiga

 

7.

Gugała Kacper

rzecznik

8.

Jagiełło Anna

 

9.

Kornas Elżbieta

 

10.

Kostyra Zdzisław

 

11.

Lipska Elżbieta

 

12.

Piątek Ewa

 

13.

Polaszek Barbara Beata

 

14.

Porowska Bogumiła

 

15.

Pośpiech Grzegorz

 

16.

Stoń Tadeusz

 

17.

Sulej Ewa

 

18.

Warowny Stefan

 

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

Kapusta Grzegorz

radny sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Iwanek Roman

 

6.

Pudło Tadeusz

 

7.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

8.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2014

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz, wikariusz

przewodniczący

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz, wikariusz

przewodniczący

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Nowaczyk Marcin

kościelny 

4.

Markiewicz Michał

 

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław, wikariusz

przewodniczący

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

do góry