OGŁOSZENIA

16 listopada 2014 r. – 33. Niedziela Zwykła

 

 

1. Dziś w naszej Parafii Niedziela Seminaryjna: przybył do nas ze Słowem Bożym ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, ks. Maciej Majek wraz z klerykami; ofiary na tacę są przeznaczone na seminarium; będą rozprowadzane kalendarze seminaryjne i książki.

 

 

2. Dziś 3. niedziela miesiąca: o godz. 1400 Msza Św. z udziałem dzieci klas II w ramach przygotowania do
1. Komunii Św.; po niej katecheza dla rodziców i spotkanie z katechetami uczącymi w klasach II.

 

 

3. Dziś wypada Dzień Papieski. W naszej Parafii 16-go dnia każdego miesiąca jest nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II; zapraszamy dziś na Mszę Św. o godz. 1700, która zakończy się w kaplicy św. Jana Pawła II odczytaniem kartek z intencjami i ucałowaniem relikwii. Intencje pisane na kartkach składamy przed obrazem św. Jana Pawła II w ciągu dnia.

 

 

4. W dzisiejszą niedzielę we wszystkich parafiach naszej Diecezji jest Niedziela Synodalna; na sumie formularz mszalny o zgromadzonych na synodzie a w czwartek po Mszy Św. wieczorowej zapraszamy do sali katechetycznej na katechezę synodalną.

 

 

5. Bóg zapłać za ofiary złożone na renowację ambony: 2300 zł z tacy w 2. niedzielę listopada i bezimiennie: 100 zł (Ownia), 100 zł (Ryki, ul. Karola Wojtyły), 500 zł (Ryki, ul. Żytnia). W najbliższym czasie będzie składana ambona po gruntownym odnowieniu. Zebrano na ten cel 16500 zł – koszt ponad 50 000 zł. Zachęcam do składania indywidualnych ofiar.

 

 

6. W dni powszednie do końca miesiąca o godz. 1630 zapraszamy na różaniec wypominkowy i Mszę Św. za Zmarłych polecanych w wypominkach o godz. 1700; w niedzielę wypominki przed sumą o godz. 1200.

W tym tygodniu będą czytane kartki wypominkowe od rodzin z następujących miejscowości i osiedli:

poniedziałek, 17 XI, godz.1600 – Ownia.

wtorek, 18 XI, godz.1615 – Osiedle Stawy, ul. Stawowa, Leśna, Słowackiego (Karasiówka);

środa, 19 XI, godz.1615 – Osiedle Kościuszki i Osiedle Wyczółkowskiego;

czwartek, 20 XI, godz.1615 – Osiedle Karola Wojtyły i Osiedle Spacerowa;

piątek, 21 XI, godz.1615 – Osiedle Witosa;

sobota, 22 XI, godz.1615 – Osiedle Kochanowskiego i Osiedle Słowackiego Jednorodzinne;

niedziela, 23 XI, godz.1130 ………………………………………………………….…………………………………

poniedziałek, 24 XI, godz.1615 – Osiedle Słowackiego (ulica i bloki) i Osiedle Stare Miasto

wtorek, 25 XI, godz.1615 – Osiedle Działki (Traugutta, Graniczna, Kopernika, Świerczewskiego).

6. Dziś ostatnia w tym cyklu katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych. Katechezy są prowadzone w sali katechetycznej na wikariacie w kolejne trzy niedziele każdego miesiąca o godz. 1615.

 

 

7. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

• Sylwetki kapłanów naszej diecezji zmarłych w tym roku, s. 11;

• Przychodzą za przyzwoleniem Boga, by dać świadectwo, że życie ludzkie nie kończy się wraz ze śmiercią.
O znakach, jakie dają nam dusze czyśćcowe – na s. 14;

• O działalności ruchu Wiara i Światło skupiającego osoby upośledzone umysłowo;

• Czy zagubiliśmy znaczenie słów Bóg, Honor, Ojczyzna;

• O przyczynach i skutkach uzależnień od urządzeń elektronicznych. O osteoporozie i jej przyczynach.

Zachęcamy do nabywania czasopism religijnych i życzymy miłej lektury.

 

8. W tym tygodniu w liturgii: poniedziałek – wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy; wtorek – wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy męczennicy; środa – wspomnienie bł. Salomei, dziewicy; czwartek – wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego, kapłana; piątek – wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny; sobota wspomnienie św. Cecylii, dziewicy męczennicy, patronki chórzystów, organistów i muzyki kościelnej.

 

9. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Będzie to ostatnia niedziela roku liturgicznego. Nasze myśli kierowane są na przyjście końca czasów. Naszą gotowość do spotkania z Chrystusem potwierdzamy udziałem w Mszy świętej.

 

10. Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 

 

11. W środę o godz. 1700 na wikariacie rozpocznie się spotkanie grupy wsparcia zapraszamy; w sobotę o godz. 900 zapraszamy zaangażowanych w posługę Liturgicznej Służby Świeckich na miesięczne spotkanie w sali katechetycznej.

 

12. W przyszłą niedzielę, 23 listopada w kościele odbędzie się kolejne spotkanie przygotowujące młodzież do Sakramentu Bierzmowania. Rozpocznie się ono Mszą Święta o godz. 1700, po której będzie konferencja. Zapraszam Kandydatów czyli uczniów klas III Gimnazjum i pozostałych.

 

13. W niedzielę, 23 listopada Ogólnopolska Akcja CharytatywnaSzkolne Koło Caritas działające przy ZSO nr 1 w ramach akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę organizuje zbiórkę darów rzeczowych: odzież, obuwie, zabawki, słodycze, żywność długoterminową. Dary zostaną przekazane dzieciom z rodzin wielodzietnych i będącym w trudnej sytuacji materialnej. Od poniedziałku do ZSO nr 1 można będzie przynosić dary, a w przyszłą niedziele wolontariusze SKC będą zbierać dary w naszych sklepach.

 

   

 

14. W zakrystii można nabyć kalendarz ścienny: Kalendarz Rolniczy 2015  (22 zł – książkowy).

 

15. Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 

16. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.

 

 

 

17. W zakrystii można zamawiać intencje Mszy Św.; dostępna jest Księga Intencji 2014/2015.

 


 

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


33. Niedziela Zwykła

16 listopada 2014 r.

 

Zapowiedzi I

 

.......................................................................................................................................................

 

.......................................................................................................................................................

 

Zapowiedzi II

 

.......................................................................................................................................................

 

.......................................................................................................................................................

 

Zapowiedzi III

 

.......................................................................................................................................................

 

.......................................................................................................................................................

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami

ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 


Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

 

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

 

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie
z naszej Parafii)
.

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, miejscowych parafian, zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii (a nie tylko zameldowanie);

(4) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (m.in. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie
z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(5) udział przed planowanym chrztem w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

 

Praktyczne wskazania:

1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa.


W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty październik 2014; luty 2015; czerwiec 2015 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem)

 

 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty:

w 2014 – październik: 04, 11, 18, 25;

w 2015 – luty: 07, 14, 21, 28;

w 2015 – czerwiec: 06, 13, 20, 27.

 

Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie:

www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

W naszej Parafii w każdą 2. i 4. niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 900 są spotkania w Poradni Życia Rodzinnego dla narzeczonych Dekanatu Ryckiego.

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

ks. Dariusz Ostałowski – wikariusz

 

3.

s. Pycka Agnieszka – katechetka

 

4.

Kuc Monika – pracownik

sekretarz

5.

Gogacz Sylwia

 

6.

Gregorczyk Jadwiga

 

7.

Gugała Kacper

rzecznik

8.

Jagiełło Anna

 

9.

Kornas Elżbieta

 

10.

Kostyra Zdzisław

 

11.

Lipska Elżbieta

 

12.

Piątek Ewa

 

13.

Polaszek Barbara Beata

 

14.

Porowska Bogumiła

 

15.

Pośpiech Grzegorz

 

16.

Stoń Tadeusz

 

17.

Sulej Ewa

 

18.

Warowny Stefan

 

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

Żaczek Jarosław

poseł

3.

Polański Tadeusz

poseł

4.

Kapusta Grzegorz

radny sejmiku

5.

Jagiełło Stanisław

starosta

6.

Gąska Jerzy

burmistrz

7.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

9.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

10.

Cymbalski Tadeusz

 

11.

Głodek Zbigniew

 

12.

Grzelak Mariusz

 

13.

Kisiel Sławomir

 

14.

Kołodziejczyk Stanisław

 

15.

Kultys Krzysztof

 

16.

Lipski Jarosław

 

17.

Ostrzyżek Mirosław

 

18.

Piątek Krzysztof

 

19.

Pośpiech Tomasz

 

20.

Stoń Tadeusz

 

21.

Warowny Marek

 

22.

Wojewoda Krzysztof

 

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2014

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz, wikariusz

przewodniczący

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz, wikariusz

przewodniczący

2.

ks. Klebaniuk Franciszek, wikariusz

 

3.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

4.

 

kościelny

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław, wikariusz

przewodniczący

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

do góry