Mesco dux baptizatur

Wielka Sobota, 14 kwietnia 966 r.

Mieszko I – Książę znakomity

 


 

 


 

Zapowiedzi przedślubne

 


13. Niedziela Zwykła w ciągu roku

26 czerwca 2016 r.

 

Zapowiedzi I

 

PUDŁO Grzegorz, kawaler, zam. w Rykach, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
JEDLIŃSKA Anna, panna, zam. w Dęblinie, Parafia pw. M.B. Loretańskiej w Dęblinie.

ZAJDEL Dariusz Tomasz, kawaler, zam. w Rymanowie, ul. Piekarska, Parafia pw. św. Wawrzyńca w Rymanowie i
ŁUGOWSKA Anna Maria, panna, zam. Chrustne, Parafia NZ w Rykach.

URBAŃSKI Adrian Michał, kawaler, zam. w Niwie Babickiej, Parafia pw. św. Bartłomieja w Korytnicy i
BIEŃCZAK Ewa Maria, panna, zam. w Rykach, ul. K. Wojtyły, Parafia NZ w Rykach.

KOWALSKI Łukasz, kawaler, zam. w Swatach, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
TYBURCY Ewelina, panna, zam. w Starej Rokitni, Parafia pw. św. Marcina Bp. w Stężycy.
 

Zapowiedzi II

 

ULIASZ Grzegorz, kawaler, zam. w Życzynie, Parafia pw. św. Antoniego w Życzynie i
KISIEL Aleksandra, panna, zam. w Swatach, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

WOJTAL Łukasz Marcin, kawaler, zam. w Nowej Dąbi, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach i
WOJDAT Monika, panna, zam. w Starej Rokitni, Parafia pw. św. Marcina bp. w Stężycy.

MIKUSEK Piotr, kawaler, zam. w Rykach, ul. Przemysława, Parafia w Rykach i
FILIPEK Monika Martyna, panna, zam. w Dęblinie, ul. Sochackiego, Parafia pw. Św. Piusa V w Dęblinie.

BŁACHNIO Grzegorz, kawaler, zam. w Rykach, ul. Żytnia, Parafia Najśw. Zbawiciela w Rykach i
SULEJ Katarzyna, panna, zam. w St. Bazanowie, Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w St. Bazanowie.

 

Zapowiedzi III

 

NAPORA Grzegorz, kawaler, zam. w Rykach, ul. Graniczna, Parafia NZ w Rykach i
RAFELD Ewa, panna, zam. w Rykach, ul. Piaskowa, Parafia NZ w Rykach.

BŁACHNIO Jarosław, kaw., zam. w Dęblinie, Os. Wiślana, Par. Chrystusa Mił. w Dęblinie i
GOLIŃSKA Monika, panna, zam. w Rykach, ul. Królewska, Parafia NZ w Rykach.

BRYZEK Marcin, kawaler, zam. w Rykach, ul. Swatowska, Parafia NZ w Rykach i
PYT Anna, panna, zam. w Białej Podlaskiej, ul. Okopowa, Parafia Ordynariatu Polowego pw. św. Kazimierza Królewicza w Białej Podlaskiej.
 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

 


Ogłoszenia

26 czerwca 2016 r. – 13. Niedziela Zwykła w ciągu roku

 

1. Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli zachęciła nas, abyśmy porzucili wszystko to, co przesłania nam Jezusa i od Niego oddziela. Otwórzmy się na działanie Bożego słowa w naszym życiu i pozwólmy prowadzić się Duchowi Świętemu.
 


2. W dzisiejszą niedzielę gościmy w naszej Parafii ks. Andrzeja Kanię, proboszcza Parafii Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie; ofiary składane na tacę są przeznaczone na dalszą budowę kościoła w Dęblinie.

3. W minioną środę młodzież naszej Parafii (ponad 90 osób) otrzymała Bierzmowanie z rąk biskupa Piotra Sawczuka. Młodzieży, która przyjęła Bierzmowanie, rodzicom, nauczycielom i katechetom dziękuję za odpowiedzialne i dojrzałe podjęcie przygotowania trwającego wiele miesięcy – obecnie jest czas i okazja dawania świadectwa Chrystusowi swoim życiem; ks. Tomaszowi wyrażam wdzięczność za podjęty trud doprowadzenia tej grupy młodzieży do przyjęcia Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej.

4. W środę, 29 czerwca przypada uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kościół zawsze otaczał ogromną czcią tych dwóch Apostołów: Piotra, któremu Pan powierzył najwyższą władzę pasterską, i Pawła, który rozniósł słowo Ewangelii po całym imperium rzymskim. Przenieśmy się myślą do progów apostolskich (ad limina apostolorum), gdzie Piotr i Paweł, przelawszy krew męczeńską, kładli fundamenty pod jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.
 


5. W uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00, 9.00, 12.00 i 18.00; ofiary składane na tacę zwane świętopietrzem przeznaczone są na rzecz Stolicy Apostolskiej. W tę uroczystość wypada 58 rocznica święceń kapłańskich ks. Prałata oraz imieniny biskupa Piotra Sawczuka. Pamiętajmy w modlitwie.

6. Ukończony rok szkolny i początek wakacji to dobra okazja, aby uczniowie z katolickich rodzin przystąpili do spowiedzi. Przypominamy, że nie ma wakacji od Pana Boga; w chrześcijańskim wzrastaniu potrzebna jest kontynuacja. Zewnętrznym znakiem religijnej ciągłości jest systematyczne praktykowanie wiary przez modlitwę, słuchanie słowa Bożego i uczestnictwo w niedzielnej Mszy świętej gdziekolwiek przebywamy.
 


7. Wczoraj zakończył się cykl katechez przedmałżeńskich dla narzeczonych dekanatu ryckiego.
 


8. Kończy się miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa; nabożeństwo czerwcowe przed Mszą Św. o godz. 17.45.
 


9. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:
• Co czuje człowiek chory? Czy trzeba modlić się o zdrowie? Jak odnaleźć sens choroby i cierpienia?
• Jak nasza diecezja 50 lat temu świętowała 1000-lecie Chrztu Polski?
• Comiesięczne materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca;
• Gdzie pojawił się tzw. barszcz Sosnowskiego – bardzo niebezpieczna dla zdrowia roślina?
• RYKI – Jubileusz Państwowej Straży Pożarnej – W hołdzie dla pokoleń strażaków.
• RYKI – Pamięci żołnierzy wyklętych – ORLIK powrócił.
Zachęcamy do nabywania i życzymy miłej lektury.

10. W tygodniu, 01 lipca wypada 1. piątek miesiąca (przed południem ksiądz odwiedza chorych, którzy prosili o miesięczną spowiedź i Komunię św.); 02 lipca w 1. sobotę miesiąca nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi o godz. 19.00 poprzedzone spotkaniem z Kółkami Różańcowymi; ofiary na tacę przeznaczamy na misje.
 


11. Za tydzień wypada 1. niedziela miesiąca: ofiary składane na tacę przeznaczamy na renowację; przed sumą czytanie kartek wypominkowych (ul. Szkolna, Dolna i Królewska), o godz. 12.00 Msza Św. za zmarłych polecanych w wypominkach. Po Mszy Św. adoracja Najświętszego Sakramentu.

12. Od 01 lipca, przez okres wakacji w dni powszednie w naszym kościele nie będzie Mszy Św. o godz. 6.30; w przyszłą niedzielę zapraszamy na dodatkową Mszę Św. o godz. 20.00; w kaplicach: Ownia i Stawy Msza Św. w niedziele będzie o godz. 14.30.

11. W sobotę, 02 lipca w sanktuarium kodeńskim obchodzony będzie po raz kolejny Diecezjalny Dzień Chorego. Sumie odpustowej o godz. 12.00 przewodniczył będzie Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej Piotr Sawczuk.

12. P. Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk, p. Bogumiła Porowska, dyrektor Miejsko – Gminnego Centrum Kultury w Rykach oraz Bartosz Svabik, lider Organizacji Społecznej Potrafimy być tu RAZEM, zapraszają na koncert charytatywny, który odbędzie się 03 lipca 2016 r., o godz. 15.00 na Starym Mieście w Rykach. Tegorocznym celem jest zbiórka pieniędzy na pomoc w leczeniu i rehabilitacji niespełna rocznej dziewczynki, Mai Kołodziej z Sarn, która urodziła się bez lewej komory serca. Organizatorzy przewidują wiele atrakcji, a także licytację gadżetów.
 


13. Odpust parafialny św. Jakuba odbędzie się w dniu, w którym wypada uroczystość, tj. 25 lipca (poniedziałek). W naszym kościele 25 lipca Msze Św. będą o godz. 7.00, 9.00, główna Msza Św. odpustowa będzie o godz. 12.00 i 18.00 (połączona z poświęceniem nabytych ostatnio pojazdów) Odpust będzie można zyskać na każdej Mszy Św. Odpust parafialny poprzedzi 40-godzinne nabożeństwo: od 22-24 lipca (piątek – niedziela) będzie całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu i dodatkowa Msza Św. o godz. 12.00.
 


14. Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki w Polsce i za granicę. 02-03 lipca (sobota/niedziela) pielgrzymka do Poznania, Gniezna, Torunia i Lichenia – wyjazd z Ryk (parking przy Ósemce) w sobotę o godz. 3.00 rano. Do czwartku należy podać PESEL.

 


 


15. Jeszcze są wolne intencje w 2016 r.; dostępna jest także księga intencji na rok 2017.
 


 

 

Zaproszenie do udziału w Światowych Dniach Młodzieży skierowane przez biskupów do polskiej młodzieży.

 


 

 

*  *  *

IV Przykazanie Kościelne brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

 

Wykładnia dla 4. przykazania kościelnego jest następująca:

 

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

 

Czynami pokutnymi są m.in.: modlitwa, jałmużna, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Czasem pokuty w Kościele są piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (od pokarmów mięsnych) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (ograniczenie ilości spożywanego posiłku) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

 


 

 

W każdą 2. niedzielę miesiąca po sumie są w kościele spotkania Koła Przyjaciół Radia Maryja i TvTrwam.

 

 

Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 


 

 

Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe ARKA organizuje wyjazdy i pielgrzymki do Sanktuariów.

 


 

 


 

 

 


 

 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 

Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie z naszej Parafii).

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

 

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, tutejszych parafian (ważne jest faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii), zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (tzn. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(4) przed planowanym chrztem udział w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

Praktyczne wskazania:

 

 1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa. W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

 2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

 3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty: październik 2015; luty i czerwiec 2016 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem).


 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty: w 2015 – październik: 03, 10, 17, 24; w 2016 – luty: 06, 13, 20, 27; w 2016 – czerwiec: 04, 11, 18, 25. Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie: http://www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium MB w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Franciszek Papież

 


 

 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


 

 

Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

Benedykt XVI Papież Senior

 


 

 


 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

 


 

 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRD

2.

ks. Tomasz Oponowicz

wikariusz

3.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz

4.

ks. Jarosław Sawiuk

wikariusz

5.

Kuc Monika

sekretarz PRD

6.

Piątek Tomasz

organista

7.

Markiewicz Michał

kościelny

8.

s. Pycka Agnieszka

katechetka

9.

Piskorska Anna

katechetka

10.

Gugała Kacper

rzecznik PRD

11.

Gogacz Sylwia

 

12.

Gregorczyk Jadwiga

 

13.

Jagiełło Anna

 

14.

Kornas Elżbieta

 

15.

Kostyra Zdzisław

 

16.

Lipska Elżbieta

 

17.

Piątek Ewa

 

18.

Polaszek Barbara Beata

 

19.

Porowska Bogumiła

 

20.

Pośpiech Grzegorz

 

21.

Stoń Tadeusz

 

22.

Sulej Ewa

 

23.

Warowny Stefan

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

 

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof

proboszcz

przewodniczący PRE

2.

Kapusta Grzegorz

radny Sejmiku

3.

Jagiełło Stanisław

starosta

4.

Żaczek Jarosław

burmistrz

5.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

6.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

7.

Cymbalski Tadeusz

 

9.

Głodek Zbigniew

 

10.

Grzelak Mariusz

 

11.

Kisiel Sławomir

 

12.

Kołodziejczyk Stanisław

 

13.

Kultys Krzysztof

 

14.

Lipski Jarosław

 

15.

Ostrzyżek Mirosław

 

16.

Piątek Krzysztof

 

17.

Pośpiech Tomasz

 

18.

Stoń Tadeusz

 

19.

Warowny Marek

 

20.

Wojewoda Krzysztof

 

 

W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach wybory do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych przeprowadzono dnia 12 sierpnia 2012 r.

 


 

 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2016

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara Beata

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

3.

Markiewicz Michał

kościelny

4.

s. Wójcik Danuta

katechetka

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław

wikariusz, przewodniczący PZS

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

 

do góry