OGŁOSZENIA

23 listopada 2014 r. – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

 

 

1. Dziś, w ostatnią niedzielę roku liturgicznego przeżywamy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Naszą gotowość na przyjście końca czasów i spotkanie z Chrystusem potwierdzamy udziałem w Mszy Św. Po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Serca Pana Jezusa i akt poświęcenia. Można zyskać odpust zupełny.

 

 

2. W dzisiejszą niedzielę w kościele odbędzie się kolejne spotkanie przygotowujące młodzież do Sakramentu Bierzmowania. Rozpocznie się ono Mszą Święta o godz. 1700, po której będzie konferencja.

 

3. Dziś jest prowadzona Ogólnopolska Akcja CharytatywnaSzkolne Koło Caritas działające przy ZSO nr 1
w ramach akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę organizuje zbiórkę darów rzeczowych: odzież, obuwie, zabawki, słodycze, żywność długoterminową. Dary zostaną przekazane dzieciom z rodzin wielodzietnych i będącym w trudnej sytuacji materialnej.

 

 

4. W dni powszednie do końca miesiąca o godz. 1615 zapraszamy na różaniec wypominkowy i Mszę Św. za Zmarłych polecanych w wypominkach o godz. 1700; w niedzielę wypominki przed sumą o godz. 1200.

W tym tygodniu będą czytane kartki wypominkowe od rodzin z następujących osiedli:

niedziela, 23 XI, godz.1130 – WYPOMINKI spoza Parafii i bez dokładnego adresu;

poniedziałek, 24 XI, godz.1615 – Osiedle Słowackiego (ulica i bloki) i Osiedle Stare Miasto;

wtorek, 25 XI, godz.1615 – Os. Działki (Traugutta, Graniczna, Kopernika ...) i Osiedle Jana Pawła II;

środa, 26 XI, godz.1615 – Ryki: Fabryczna, Przemysłowa, Lubelska, Warszawska, Janiszewska, Brzezinka,

                                               Piaskowa, Myśliwska, Sadowa, Młynarska i Jankowszczyzna;     

czwartek, 27 XI, godz.1615 – Ryki: ul. Objazdowa, ul. Szkolna, ul. Dolna, ul. Królewska;

piątek, 28 XI, godz.1615 – Ryki: Osiedle Jarmołówka, ul. Swatowska i Wspólna;

sobota, 29 XI, godz.1615 – Ryki: ul. Żytnia, ul. Górna, ul. Zielona, ul. Okopowa;

niedziela, 30 XI, godz.1130 ………………………………………………………….…………………………………

 

 

5. Bóg zapłać za ofiary składane na renowację ambony: 100 zł (Ownia). Z całej Parafii na odnowienie ambony złożyło indywidualną ofiarę 18 osób na kwotę 3500 zł.

6. Za tydzień, w ostatnią niedzielę listopada wypada 1. niedziela adwentu: o godz. 1200 chrzest dzieci; w grudniu chrzest będzie w 2. dzień świąt Bożego Narodzenia. Przypominam, że rodzice zgłaszają dziecko w kancelarii parafialnej miesiąc przed chrztem; w naszej Diecezji rodziców i chrzestnych obowiązują katechezy przedchrzcielne; nowy cykl katechez rozpocznie się w 1. niedzielę miesiąca o godz. 1615 (2. Niedziela Adwentu – rozpoczęcie Rekolekcji).

 

 

7. Za tydzień, 30 listopada 1. niedziela miesiąca i początek Adwentu. W dni powszednie Adwentu o godz. 630 będzie Msza Św. roratnia, tj. Msza Św. o Matce Bożej w Adwencie. Serdecznie wszystkich zapraszamy dzieci i młodzież. Odnowa w Duchu Św. rozpocznie rozprowadzanie świec wigilijnych (5 zł, 10 zł 15 zł).

 

 

8. W bieżącym numerze Echa Katolickiego:

• W tym roku mija 100 lat od męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Kim była? Czego uczy nas dzisiaj?

• O kolejnym etapie na drodze do beatyfikacji ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie;

• Litania i modlitwa do Jezusa, Króla Wszechświata na s. 13;

• O ruchu Matek w modlitwie – skąd się wziął, czym się zajmuje i jaka jest jego duchowość;

• Na jakie nowe świadczenia emerytalno-rentowe mogą liczyć rolnicy?

Zachęcamy do nabywania czasopism religijnych i życzymy miłej lektury.

 

 

9. Ks. Tomasz Oponowicz, Dekanalny Duszpasterz Młodzieży informuje:

W diecezji siedleckiej zostało podjęte duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016 r. Takie spotkania odbywają się w każdy 4. piątek miesiąca we wszystkich dekanatach. Zapraszamy również do Ryk młodych i starszych, tych wszystkich dla których ŚDM w Polsce są sprawą ważną. Pochylając się nad Słowem Bożym będziemy modlić się o dobre przygotowanie, zarówno duchowe jak logistyczne, spotkania w 2016 roku. W najbliższy piątek, 28 listopada w kościele parafialnym w Rykach odbędzie się dekanalne czuwanie młodzieży w cyklu przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Czuwanie rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 1700, a bezpośrednio po niej zawiązanie wspólnoty i spotkanie modlitewne dla wszystkich. Zapraszamy!

 

 

10. Informacje pielgrzymkowe Grupy 8a: W niedzielę, 30 listopada w Rykach odbędzie się wieczór poświęcony pamięci zmarłym pielgrzymom. Rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 1700 w kościele parafialnym. Po Eucharystii wysłuchamy montażu słowno-muzycznego. Serdecznie zapraszamy wszystkich Pątników i Przyjaciół naszej grupy.

 

11. W ubiegłym roku przed Świętami wiele osób chciało ofiarować świerki do dekoracji świątecznej; w tym roku prosimy aby osoby, które chcą ofiarować drzewka do kościoła skontaktowały się z ks. Darkiem.

 

12. Msze Św. w niedziele w kaplicach: w Owni o godz. 900; w Stawach o godz. 1030; szpital – godz. 700.

 

   

 

13. W zakrystii można nabyć kalendarz ścienny: Kalendarz Rolniczy 2015  (22 zł – książkowy).

 

14. Zapowiedzi przedślubne narzeczonych umieszczane są w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.

 

 

 

15. W zakrystii można zamawiać intencje Mszy Św.; dostępna jest Księga Intencji 2014/2015.

 


 

 


 

 


 

 

 

Zapowiedzi przedślubne

 


Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

34. Niedziela Zwykła

23 listopada 2014 r.

 

Zapowiedzi I

 

.......................................................................................................................................................

 

.......................................................................................................................................................

 

Zapowiedzi II

 

.......................................................................................................................................................

 

.......................................................................................................................................................

 

Zapowiedzi III

 

OCHNIK Mariusz Janusz, kawaler, zam. w Rykach, ul. Kochanowskiego 19/7, Parafia tutejsza i

SYCHA Aleksandra Maria, panna, zam. w Rykach, ul. Kochanowskiego 19/7, Parafia tutejsza.

 

DERKUS Janusz stanu wolnego i Iwona Anna DERKUS z d. Jaremek stanu wolnego, cywilnie związani,

zam. Osiedle Stawy 245/34, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

 


 

Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących między tymi osobami

ma obowiązek powiadomić o tym miejscowych duszpasterzy

 


 

Obraz Matki Bożej Śnieżnej po renowacji bocznego ołtarza w kościele parafialnym w Rykach


 

 

 

 

 

 

 


 

Biskup Kazimierz Gurda

Pasterz Diecezji Siedleckiej

 


Bp Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej


 

 

 

 


 

 

 

Wymiana i montaż nowych tablic wyświetlających pieśni w kościele

(Firma Orion Polska z Krakowa: koszt 37,0 tys. zł).

 


 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 


Sakrament Chrztu

A. Katechezy chrzcielne prowadzone są w naszej Parafii od października 2010 r. w każdą 1, 2 i 3 niedzielę  miesiąca (poza wakacjami) o godz. 1715 (1615 – zimą) w sali na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje nie tylko rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii (także poza Diecezją Siedlecką) jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.

 

W naszej Parafii Chrzest Św. udzielany jest dzieciom w ostatnią niedzielę miesiąca na sumie o godz. 1200. Dziecko do chrztu zgłaszają rodzice w kancelarii parafialnej na miesiąc przed planowanym chrztem.

 

Przed Chrztem dziecka uczestniczą w katechezach rodzice, których dzieci mają być ochrzczone w naszej Parafii (rodzice, którzy nie należą do naszej Parafii ale za zgodą własnego proboszcza chcą u nas ochrzcić dziecko powinni w naszej Parafii uczestniczyć w 3. niedzielę miesiąca w katechezie nt. liturgii i obrzędu sakramentu, albo w inny sposób zdobyć tę wiedzę); obowiązek udziału w katechezach dotyczy także tych naszych parafian, którzy chcą zostać chrzestnymi gdziekolwiek, tzn. w naszej lub w jakiejkolwiek innej parafii (wtedy konieczne jest zaświadczenie
z naszej Parafii)
.

 

UWAGA – Rodzice chrzestni:

Do funkcji rodziców chrzestnych dopuszcza się katolików, miejscowych parafian, zgodnie z prawem kościelnym lub wydaje w kancelarii zaświadczenie wyłącznie katolikom wierzącym, spełniającym następujące wymagania:

(1) 16 lat;

(2) przyjęty sakrament Bierzmowania;

(3) faktyczne zamieszkanie w naszej Parafii (a nie tylko zameldowanie);

(4) życie chrześcijańskie odpowiadające funkcji jaką rodzice chrzestni mają pełnić: prowadzić nienaganne praktyki religijne (m.in. uczestnictwo we Mszy Św. w każdą niedzielę) i życie sakramentalne (regularne korzystanie
z sakramentu spowiedzi i przyjmowanie Komunii Św.), tak by odpowiedzialnie, w sposób dojrzały podjąć zadanie chrześcijańskiego wychowania dziecka;

(5) udział przed planowanym chrztem w katechezach chrzcielnych prowadzonych w parafiach naszej Diecezji.

 

Do funkcji rodzica chrzestnego nie dopuszcza się katolików żyjących w związku niesakramentalnym, którzy nie mogą otrzymać ważnego rozgrzeszenia i przyjąć Komunii Św. oraz katolików rzadko lub zupełnie niepraktykujących (por. 3. Przykazanie Boże i 1. Przykazanie Kościelne ) lub mających poważnie zaniedbania w życiu sakramentalnym (por. 2. i 3. Przykazanie Kościelne).

 


Sakrament Małżeństwa

B. W Diecezji Siedleckiej od września 2011 r. wszedł nowy sposób przygotowania narzeczonych do małżeństwa celem jego ujednolicenia.

 

Praktyczne wskazania:

1. Każda para zgłaszająca się do kancelarii parafialnej od września 2011 roku jest informowana o potrzebie uczestniczenia w 8. katechezach przygotowujących do sakramentu małżeństwa.


W katechezach należy uczestniczyć odpowiednio wcześniej, tak by je ukończyć 3 miesiące przed ślubem (przed spotkaniem w kancelarii). Dopiero po odbyciu takich katechez mają być prowadzone dalsze czynności w kancelarii parafialnej.

 

2. Miejscem głoszenia katechez powinna być parafia. Jednak ze względów praktycznych w tym przypadku dopuszcza się zorganizowanie w ramach dekanatu ośrodków, w których będą głoszone te katechezy.

 

3. Przygotowanie do małżeństwa obejmuje:

— 8 katechez (wszystkie soboty październik 2014; luty 2015; czerwiec 2015 w godz. 1100 – 1300);

— rozmowy kanoniczne w kancelarii (1. rozmowa 3 miesiące przed ślubem);

— indywidualne spotkanie z Doradczynią Życia Rodzinnego w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;

— udział w dniu skupienia (Wola Gułowska, 2. niedziela miesiąca, godz. 1400);

— dwukrotna spowiedź (1. spowiedź – 3 miesiące przed ślubem; 2. spowiedź – 1 lub 2 dni przed ślubem)

 

 

C. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu jest planowany soboty:

w 2014 – październik: 04, 11, 18, 25;

w 2015 – luty: 07, 14, 21, 28;

w 2015 – czerwiec: 06, 13, 20, 27.

 

Spotkania będą odbywały się w wymienione soboty w sali na wikariacie od godz. 1100 – godz. 1300 (w każdą z wymienionych sobót będą dwa spotkania); szczegóły w internecie:

www.parafia-ryki.pl/aktualnosci/ogloszenia.html

 

W naszej Parafii w każdą 2. i 4. niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 900 są spotkania w Poradni Życia Rodzinnego dla narzeczonych Dekanatu Ryckiego.

 

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

 


PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

ks. Dariusz Ostałowski – wikariusz

 

3.

s. Pycka Agnieszka – katechetka

 

4.

Kuc Monika – pracownik

sekretarz

5.

Gogacz Sylwia

 

6.

Gregorczyk Jadwiga

 

7.

Gugała Kacper

rzecznik

8.

Jagiełło Anna

 

9.

Kornas Elżbieta

 

10.

Kostyra Zdzisław

 

11.

Lipska Elżbieta

 

12.

Piątek Ewa

 

13.

Polaszek Barbara Beata

 

14.

Porowska Bogumiła

 

15.

Pośpiech Grzegorz

 

16.

Stoń Tadeusz

 

17.

Sulej Ewa

 

18.

Warowny Stefan

 

 


PARAFIALNA RADA DS. EKONOMICZNYCH

Lista członków

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2012

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Czyrka Krzysztof – proboszcz

przewodniczący

2.

Żaczek Jarosław

poseł

3.

Polański Tadeusz

poseł

4.

Kapusta Grzegorz

radny sejmiku

5.

Jagiełło Stanisław

starosta

6.

Gąska Jerzy

burmistrz

7.

Iwanek Roman

 

8.

Pudło Tadeusz

 

9.

Klimkowicz Jadwiga

sekretarz

10.

Cymbalski Tadeusz

 

11.

Głodek Zbigniew

 

12.

Grzelak Mariusz

 

13.

Kisiel Sławomir

 

14.

Kołodziejczyk Stanisław

 

15.

Kultys Krzysztof

 

16.

Lipski Jarosław

 

17.

Ostrzyżek Mirosław

 

18.

Piątek Krzysztof

 

19.

Pośpiech Tomasz

 

20.

Stoń Tadeusz

 

21.

Warowny Marek

 

22.

Wojewoda Krzysztof

 

 


 

PARAFIALNY ZESPÓŁ SYNODALNY

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

2014

ks. kan. Czyrka Krzysztof, Proboszcz Parafii

Koordynator Parafialnych Zespołów Synodalnych

 

I. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Oponowicz Tomasz, wikariusz

przewodniczący

2.

Kuc Monika

sekretarz

3.

Jagiełło Anna

 

4.

Komosa Anna

 

5.

Kornas Elżbieta

 

6.

Polaszek Barbara

 

7.

Sulej Ewa

 

8.

Warowny Piotr

 

 

II. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Ostałowski Dariusz, wikariusz

przewodniczący

2.

ks. Klebaniuk Franciszek, wikariusz

 

3.

Niemirowski  Tomasz

sekretarz

4.

 

kościelny

5.

Kostyra Zdzisław

 

6.

Kultys Małgorzata

 

7.

Piątek Ewa

 

8.

Porowska Bogumiła

 

 

III. ZESPÓŁ SYNODALNY

Lista członków

 

Lp.

Nazwisko i imię

Funkcja

1.

ks. Sawiuk Jarosław, wikariusz

przewodniczący

2.

Majek Aneta

sekretarz

3.

Tomasz Piątek

organista

4.

Lipska Elżbieta

 

5.

Łukasiak Teresa

 

6.

Majewska Marta

 

7.

Markiewicz Michał

 

8.

Pawłowski Artur

 

do góry